Ontknonina 13 VINCENT LUISTERT RADIO Naakt zijn is onder deel van wat ons menselijk maakt Voor het eerst in zijn geschiedenis won Portugal het Eurovisie Songfestival. Salvador Sobral (27) versloeg met zijn sobere jazzy lied alle concurrentie in Kiev. Tot zijn eigen verbazing. OG3NEtoch blij Quote van de dag Er is bij Langs De Lijn op Radio 1 deze zondagmiddag een playoff-wedstrijd in de eredivisie handbal voor vrouwen tussen VOC en Dalfsen, er is een Formule 1- Grand Prix in Barcelona, er wordt een zware bergetappe verreden in de Giro d'Italia, maar er is toch vooral veel voetbal. Alle wedstrijden beginnen vandaag om half drie. Vanmiddag moet het dan eindelijk gebeu ren. Als Feyenoord nu geen kampioen wordt, dan lukt het gewoon echt niet meer. De ploeg was er al heel vaak heel dichtbij dit seizoen, vorige week zondag had het moet gebeuren, maar de Rotterdammers kozen er toen voor om de spanning er nog even in te houden. Hoofdrol Ouwerkerk Hij oogde alsof hij kwam ver tellen over een optreden in dat donkere jazzcafé in het morsige ge deelte van Lissabon. In een zwarte gebreide trui met zijn haar in een nonchalant bijeen gestoken knotje staarde Salva dor Sobral naar de menigte journalisten die hem in de Oe kraïense nacht omzoomde. De Portugese delegatie kon zich niet meer inhouden en zong de verse Songfestivalwin naar minutenlang toe. Sobral staarde er ongelovig naar. „Je wint vandaag en morgen is ie dereen je vergeten", zou hij even later zeggen. En op de vraag of hij vooraf niet had overwogen had zijn song in het Engels te vertalen om meer stemmen te winnen: „Stemmen winnen? Dat is wel het laatste waarin ik hier geïnteresseerd was." Sobral is kortom een onortho doxe Eurovisie-winnaar. Hij boekte zaterdagnacht een mon sterzege op Bulgarije (tweede), Moldavië (verrassend derde) en Italië (door het ijs gezakt met een zesde plek). Waar de con currentie inzette op onder meer een dansende gorilla, een Transsylvanische jodelrap of een bordkartonnen maansikkel, koos Sobral voor slechts een liedje en een microfoonstan daard. Hij zong zich met een fluisterzachte jazzy song recht de harten van de kijkers in. De winnaar presenteerde zich in Kiev als een anti-popster. In een oversized colbert en met onverholen verbazing over het circus dat zich rondom hem vol trok. Van de gekte in het Exhibi tion Centre was hij overigens pas sinds een kleine week ge tuige. Waar de andere landen op z'n minst een week eerder in Kiev landden, bleef Sobral thuis in Lissabon. De repetities liet hij over aan zijn zuster Luisa, die AmarPelos Dois componeerde. Hernia Als reden voor zijn afwezigheid in de eerste week gaf de Portu gese delegatie 'een medische conditie die nog enige aandacht behoefde' op. Sobral herstelt van een dubbele hernia en moest daarom rust houden. De delegatie liet vervolgens een of ficiële ontkenning uitgaan van de geruchten dat Salvador zou lijden aan een ernstige hartaf wijking. Gevolgd door de mede deling dat verdere vragen over dit onderwerp niet beantwoord zouden worden. In Kiev gebruikte de zanger de aandacht van de pers liever om op te roepen tot meer barm hartigheid voor vluchtelingen. Gestoken in een wollen trui met het opschrift 'SOS Refugees' verklaarde hij de vluchtelingen- crisis 'het grootste probleem van het huidige Europa' te vin den. Het kwam hem, zo vertelde hij zaterdagnacht zichtbaar geërgerd, op een reprimande van de organisatie te staan. Hij mocht zijn sweater niet meer dragen. Melden Eurovisie-winnaars doorgaans niets liever te willen dan vanaf nu de wereld te ver overen, Sobral verklaarde het te genovergestelde: „Ik ben niet geschikt als popster. En al hele maal niet als nationale held van Portugal. Daarvoor moet je Cristiano Ronaldo hebben. Na tuurlijk zal er best gedoe zijn de komende tijd, maar daarna wil ik terug naar hoe mijn leven tot nu toe was: eenvoudig." McCartney in 'Pirates' We flitsen langs de velden, de handbalhal, de Girofinish en het racecircuit. Daar komt al meteen treurig nieuws vandaan. Max Verstap pen moet na 100 meter zijn race al staken, hij botst tegen Raikonen op. We gaan naar De Kuip, daar zit Armand Avsaroglu. We horen een muur van geluid. Hij ziet spandoeken, vlaggen, vuurwerk, confetti, hij laat ons de zinderende, elektrisch geladen Kuip horen. Want deze sfeer is niet te beschrij ven, op de radio past nu alleen maar zwijgen. Het Hand In Hand schalt door de ether. Op alle velden fluiten de scheidsen voor het begin. Gaat het Feyenoord lukken? Er is geen excuus meer, geen tweede kans. Een slippertje achterin bij Heracles en daar is, jaaaaa, Kuyt! Juist hij, Dirk Kuyt! Binnen 30 seconden scoort hij zijn honderdste doelpunt voor Feyenoord. Hij staat in het veld omdat Vilhena geschorst is, hij die terugkwam naar Feyenoord om de club kampioen te maken, maar op het tweede plan raakte, ongelofelijk. We gaan even naar Andy Houtkamp in Til burg. Daar is het bladstil. Want al wordt het 100.000-0 voor Ajax, als het zo blijft wordt Fey enoord kampioen. Maar zover is het nog niet. Het regent doel punten in de andere wedstrijden, Hamilton wint in Barcelona, Dalfsen staat in de hand balthriller op voorsprong tegen VOC, Gio Lippens probeert verslag te doen van de Giro, maar de club van die andere Gio, van Bronck- horst, schreeuwt om voorrang. 2-0, Weer, weer Dirk Kuyt. Echt gerust ben ik er pas op als diezelfde Kuyt in de 83ste minuut een strafschop benut. De 3-1, ach, die is Heracles gegund. Wat een radiomiddag. maandag 15 mei 2017 —Paris Jackson, dochter van Michael Jackson, over haar topless foto op Instagram. FILM Acteurs Egbert- Jan Weeber, Fockeline Ouwerkerk en Tarikh Janssen spelen de hoofdrollen in de Nederlandse bioscoopfilm Taal is zeg maar echt mijn ding geïnspireerd op de bestseller van Paulien Cornelisse. FILM Het is geen verrassing dat Johnny Depp ook in de vijfde Pirates of the Carribean Captain Jack Sparrow speelt. Maar wel op merkelijk is dat Paul McCartney ook een rol in de film vertolkt. Als piraat na tuurlijk. A Salvador Sobral zong met zus Luisa het winnende lied bij de winnaarsreprise. „Ik ben niet ge schikt als popster. En al helemaal niet als nationale held van Portugal", zegt hij. fotomichaelcampanella Verlosser tegen wil en dank Stefan Raatgever Met een elfde plek volde den de dames van 0G3NE in Kiev niet aan hun eigen doelstelling, het Songfesti val winnen. Toch over heerste de tevredenheid. „Het is gelukt iets moois neer te zetten. Dan maakt het uiteindelijk niet uit op welke plek je eindigt", zei den Lisa, Amy en Shelley. Dit zijn topmiddagen voor Langs De Lijn. En dat wordt het, onder leiding van Kuyt. Reageren? vincent@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14