Europol vreest voor nog een cyberaanval korting f effeweg.nl 10 Invloed president Emmanuel Macron is beperkt Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 GEEN verplichte aanbetaling! Emmanuel Macron is gisteren beëdigd tot de nieuwe president van Frankrijk. De ceremonie verliep plechtig en traditioneel, maar Macron wil juist de vernieuwer worden. Macron nam het presidentschap over van de socialist Francois Hol- lande en bewoont nu met zijn echtgenote Brigitte het Élysée, het presidentiële paleis. De Franse machtsoverdracht druipt van de symboliek, is be hangen met protocol en staat of valt met ceremonieel. Emmanuel Macron liep het paleis binnen over een 6o meter lange rode lo per, met naast hem de Republi keinse Garde. De voorzitter van de Constitutionele Raad las de ver kiezingsuitslag voor, buiten klon ken 2i kanonslagen, Macron kreeg een ere-onderscheiding ('Grand Maïtre de l'Ordre') en vervolgens klonk de Marseillaise, het Franse volkslied. Die tradities zijn er niet voor niets. Ze onderstrepen de plech tigheid van de functie van het pre sidentschap. En ze benadrukken ook het belang van de functie: hier treedt een almachtig staatshoofd aan voor alle Fransen. Daar begint het te wringen. 'Alle Fransen' is een relatief be grip. Als de niet-stemmers en blanco stemmers worden meege teld, is Macron gekozen door on geveer 44 procent van de Fransen. Die overige 56 procent zal hij de komende vijf jaar nog voor zich moeten winnen met zijn beleid. Ook aan de 'almacht' van Ma cron valt te twijfelen. Franse pre sidenten presenteren zich door gaans als Bijbelse figuren die zeeën kunnen splijten. De werke lijkheid is een stuk weerbarstiger. Frankrijk maakt deel uit van de Europese Unie en is een markt economie met open grenzen. De invloed van een heden daagse president is niet gering, i Nieuwe président wil arbeidsmarkt per decreet liberaliseren maar wel beperkt. Macron heeft vernieuwing beloofd. Hij is zelf met zijn 39 jaar de jongste Franse president ooit. Voor de parle mentsverkiezingen heeft hij mas saal kandidaten geselecteerd die niet uit de politiek komen. Maar tijdens zijn verkiezings campagne heeft hij zich opvallend ouderwets gepresenteerd als de 'almachtige'. Hij gaat de Franse economie op de schop nemen en de Europese Unie hervormen. De maatregelen om de arbeidsmarkt te liberaliseren wil hij zelfs 'per decreet' afkondigen, om langdu rige debatten in het parlement te omzeilen. Macron gaat het fiksen, is de boodschap. De mythe van de al macht heeft hij - tot nu toe - in stand gehouden. Gisteren, tijdens de machts overdracht, mocht hij nog één dag als een ouderwetse koning genie ten van de grandeur van het Ély sée, van de rode loper en van de kanonslagen. Nu zal hij - met de beperkte invloed van een 21ste eeuwse president - zijn beloftes van vernieuwing en modernise ring waar moeten maken. Een aanval met het zogeheten ransom- ware afgelopen vrijdag, kon vrij snel worden gestopt. Maar zeker 200.000 bedrijven en instellingen in 150 lan den werden getroffen door het virus Wannacry, aldus de Europese politie organisatie Europol. Hackers infec teerden systemen in onder meer zie kenhuizen en telecombedrijven, waar veelal met verouderde en dus onvei lige software wordt gewerkt. Het virus zorgt ervoor dat gebruikers niet meer bij hun bestanden kunnen. In beeld verschijnt de mededeling dat bestan den pas weer toegankelijk zijn, als de gedupeerden de criminelen betalen. Europol-baas Rob Wainwright zei tegen de Britse zender ITV dat de cy beraanval kan escaleren. „Ik maak me grote zorgen over nieuwe aanvallen op maandag, als veel computers bij be drijven worden opgestart." Het virus kon snel om zich heen grijpen doordat Wannacry zelden is gebruikt. De software werd eerder door hackers gestolen van de Ameri kaanse inlichtingendienst NSA waarna het op de zwarte markt be- landde. Afgelopen weekend gebeurde waarvoor werd gevreesd. Ook Nederland ontkwam niet aan de aanval. Systemen in 11 van de 262 parkeergarages van Q_-park bleken te zijn geïnfecteerd. „Het betrof een sto ring in de betalingsapparatuur", zegt directeur Mark van Haasteren. „Klan ten konden alleen contant betalen." Wonderwel lukte het een jonge, Britse computerexpert om de aanval vrij snel te stoppen. De 22-jarige man, die on der de naam MalwareTech actief is, kocht per toeval voor 10 euro een domeinnaam die door de hackers werd gebruikt als geheime uitknop voor de wereldwijde virusaanval. Mal wareTech zag een domeinnaam in de code van het virus staan, vertelt hij aan de nieuwszender BBC. „Ik dacht sim pelweg: die ga ik kopen." Daarna zag hij direct dat er duizenden connecties werden gelegd. „Het bleek eenvoudig om het virus te doden." Cyberexperts waarschuwen echter dat de volgende aanval minder ge makkelijk is tegen te houden. Ran- somware is razendpopulair onder in- ternetcriminelen, zegt Sandro Etalle hoogleraar computersystemen aan de Universiteit Twente en de TU Eindho ven. „De software is voor weinig geld te koop op de zwarte markt en de kans op succes is groot. Slachtoffers zijn ge neigd meteen te betalen omdat ze hun computer weer willen gebruiken. maandag 15 mei 2017 GO A Macron na zijn beëdiging, fotoafp Frank Renout Parijs 'V' Europol waarschuwt voor een nieuwe aanval van gijzelsoftware vandaag, als bij bedrijven wereld wijd de computers weer aangaan. Gerben van 't Hof Rotterdam A Wie dit scherm krijgt te zien op de computer, is de sigaar. Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. - Tijdens deze reis maakt u kennis met de hoogtepunten van Tirol, waaronder de Krimmler watervallen, de Gerlospass en de beroemde Grossglockner. In Jenbach kunt u plaatsnemen in de authentieke stoomtrein. Op de Achensee kunt u een mooie boottocht maken. Een gezellige Tiroolse muziekavond in het hotel mag natuurlijk niet ontbreken. VERTREKDATA INCLUSIEF /<ln - 7 hotelovernachtingen 23 mm419,- - 7 maal ontbijtbuffet en 1 maal diner 30Jum €429,- Welkomstdrankje met Apfelstrudel 7, 14 juli€439,- 6 maal 3-gangen diner 21, 28 juli€449,- met saladebuffet in het hotel 4, 11, 18 augustus. €449,- Tiroler jodelavond in het hotel ol- - Gratis WiFi in hotel lobby 25 augustus439,- - Begeleiding door 1 ^ptember 429,- uw chauffeur reisleider 8 september 399,- Vervoer per Comfort Class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10