Ij H 9 Net of je kleine kinderen hebt: altijd goed nadenken over watje meeneemt >t* (F' v'®kyi. mand voorspellen. Het is een lood zware opgave. Maar ze kan het aan, denken de behandelaars. Ook de Ne derlandse zorgverzekeraar gaat ak koord. Op 1 juni 2016 begint de operatie. In een uren durende openhartopera tie wordt haar zieke hart verwijderd en vervangen door een kunsthart. Tot tweemaal toe doen zich ernstige complicaties voor: „Ik ben door een diep dal gegaan en heb mijn rotsvaste vertrouwen in een goede afloop soms ook wel zien wankelen." Na bijna twee maanden zieken huisverblijf mag Ine naar huis. Ze is nog maar een schim van zichzelf, maar het ontslag voelt als een over winning. Haar partner, Henk van Straten, helpt zo veel en waar hij maar kan. „Ik ben dolgelukkig met hem. Menig partner zou in zijn geval hard zijn weggerend. Henk niet. Hij is, evenals mijn kinderen, mijn steun en toeverlaat. Ook voor hen is het zwaar geweest", zegt Ine. „Dat is waar", zegt Henk van Straten, „maar dankzij haar nuchtere instelling en manier van leven gaat het prima." Ine heeft geleerd te vertrouwen op de techniek. En toch: soms schrikt ze nog als het alarm van de luchtdruk- pomp afgaat. „Als ik heel hard lach of erg boos word, kan dat gebeuren. De luchtdrukpomp signaleert dan de verhoogde druk in het lichaam. Het kunsthart niet. Dat reageert niet op heftige emoties. Dat blijft in een vast ritme kloppen. Met 130 slagen per minuut." Koffiemolen Haar hartslag is hoorbaar: in een hoog tempo en hard. Alsof het door een versterker wordt weergegeven. Kaboem, kaboem, kaboem. De ge luidssterkte is 80 decibel, vergelijk baar met het geluid van een mixer of een koffiemolen. Ine stoort er zich niet aan. Ze plaatst de luchtdruk pomp ook liever niet in de geluid dempende kast die Henk heeft ge bouwd. „Als het zo stil om me heen is, hoor ik de kleppen in mijn kunst hart mechanisch op en neer gaan. Klik, klak. Dat vind ik pas een verve lend geluid en dan voel ik me een bi- onische vrouw", zegt ze lachend. Het geluid van haar hartslag valt na tuurlijk op. Zoals laatst in een super markt. Henk: „Een klant is vergeten groenten en fruit af te wegen, waar door de rij wachtenden bij de kassa oploopt. Er klinkt gemor. Ineens zegt de caissière: wat hoor ik? 'Dat ben ik', zegt Ine, 'dat is mijn hart'. Iedereen kijkt haar aan, ziet de rugzak, de slan gen die naar haar lichaam lopen, maar niemand zegt iets. Het is dood stil en de sfeer slaat om. „Het is heel bijzonder om te ervaren dat ik men sen kan laten relativeren". Hoe bepalend haar kunsthart ook is voor haar, Ine voelt zich daardoor niet beknot in haar vrijheid. Ze gaat en staat in principe waar ze wil. Als mede-eigenaar van een onderne ming in bad- en bodyproducten, doet ze gewoon haar werk. Eigenlijk zou ze 24 uur per dag iemand bij zich moeten hebben die kan ingrijpen als het misgaat. Maar Ine kiest daar niet voor. Ze wil 'gewoon' leven. Altijd gaat ze goed voorbereid op pad, met extra (volle) batterijen en een reserve-luchtdrukpomp. Belas- Zo werkt het kunsthart tend? „Welnee, het is net alsof je nog in de kleine kinderen zit. Voordat je gaat, moet je even goed nadenken over wat je meeneemt", zegt Ine, moeder van Max (24) en Esmee (22). Eenmaal ging ze gedachteloos met Henk op pad om de honden uit te la ten. Onderweg bemerkte ze dat ze geen reservebatterijen bij zich had. „We maakten meteen rechtsom keert. Ik neem geen risico." „Het gaat zo goed. Het is soms net alsof je niets mankeert", zegt Henk. „Zo voelt het ook", zegt Ine. In 1\ir- kije leeft een man al ruim vierenhalf jaar met een kunsthart. Dat is haar horizon. Dat wil ze ook en misschien nog wel meer dan dat, maar ze leeft bij de dag. „Elke dag extra is voor mij al pure winst." Afgelopen jaarwisseling, tevens haar eerste verjaardag mét kunsthart, heeft ze al kunnen vieren. En ze gaat op naar de volgende. De rugzak met luchtdrukpomp kan ze nu zelf dra gen. In maart stond ze met haar broer Rob met een stand op een vakbeurs in het Italiaanse Bologna. De uren lange rit heen en terug was geen pro bleem. „Op de heenweg, tijdens een stop in een restaurant in Duitsland, heb ik ongewild wel de aandacht ge trokken. Nietsvermoedend stop ik de stekker van de luchtdrukpomp in het stopcontact, ga zitten en kijk rond. Ineens merk ik dat iedereen me met verbazing aankijkt. Ik sta op en zeg: 'Ja, beste mensen, ik heb een kunst hart. Dat heb ik hier in dit mooie land, Duitsland, gekregen. Daar ben ik zeer dankbaar voor.'" Ze oogst lof. zaterdag 13 mei 2017 GO -i\W Ine Toll met de rugzak met de luchtdrukpomp, die ze de rest van haar leven met zich mee moet dragen, fotoerikvanthullenaar De compressor is draagbaar en kan meegenomen worden in een schoudertas of rugzak. is verbonden met het kunsthart via flexibele slangen die het lichaam ingaan. krijgt stroom van twee accu's. Als deze bijna leeg zijn, gaat een lampje knipperen. Het kunsthart vervangt (tijdelijk) 2 hart kamers en 4 hartkleppen. pompt 9,5 liter per minuut -Ine Toll

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9