V olop levenslust In gastvrij township INDEPENDENCE Vouwwagen De wereld ucm Hans Avontuur Een huis vol MIJN KIPPENVELMOMENT II aar naam is I Nomalungelo I en ze woont in I Kayelitsha, een van I de grootste town ships van Kaapstad. Toen haar eerste man plotseling over leed, was ze in verwachting van haar derde kind en had ze alle reden tot paniek. Hoe moest ze in haar eentje de kost verdienen en voor drie kinderen gaan zorgen? Het antwoord: ze realiseer de haar droom en begon Lungi's bed&breakfast. Daar bij kreeg ze hulp van de Ne derlandse Marijke Frijters, met wie ze in Kaapstad een bijzondere vriendschap had opgebouwd. Met een renteloze lening kon Nomalungelo - Lungi of Gladys voor vrienden - een huisje kopen in Makhaza, een rustig deel van de zwarte wijk Gladys en haar vrienden hebben er direct de schouders ondergezet en inmiddels kun je er slapen in een van de twee gastenkamers met eigen badkamer en toilet. Maar je gaat natuurlijk niet naar Kaapstad om er op je kamer te zitten. Je moet naar buiten - meet the street - om van het dagelijks leven in een Zuid-Afrikaanse township te proeven. Gladys neemt haar gasten graag mee op een wandeling door haar wijk. Langs het schooltje, de kapper, een natuurgenezer, een café en een man die prachtige bloe men maakt van oude blikjes. Het negatieve imago dat de townships nog altijd hebben - vooral door drugsgeweld in de slechtere buurten - wordt in Makhaza opgepoetst door de gastvrije, open en levens lustige buurtgenoten van supermoeder Gladys. 41 magazine 43 reizen Demonstratie van de inmiddels broze Dwaze Moeders op het Plaza de Mayo in Buenos Aires. Een optocht van onmacht en verdriet. H hans.avontuur@persgroep.nl Een oude foto in fletse jaren- zeventigkleuren. De familie Avon tuur heeft een tweedehands vouwwagen aangeschaft en is op vakantie in Frankrijk. Voor de buitenstaander is er niets bij zonders aan het plaatje. Maar ik zie het begin van een onbezorgde tijd waarin de Alpenkreuzer ons de wijde wereld zou laten zien. Dat wil zeggen, de wijde wereld van toen: Nederland, België, Frankrijk, Oostenrijk. De Alpenkreuzer - ik vond dat een ontzettend stoer woord - had een hoog gedeelte als slaapplaats voor de ouders en een laag deel (het uit geklapte deksel) voor mijn zus en mij. De voortent - met grijs grondzeil - was keuken, woon- en eetkamer. Aan het plafond kon een gaslampje wor den gehangen. Het gaf hemels licht. In mijn herinnering trok mijn vader er overdag met ons op uit om nieuwe plekken te ontdekken, rivieren te bedwingen en bergen te beklimmen. Mijn moeder ging weieens mee, maar bleef net zo lief een middag alleen op de camping. Of ze behoefte had aan tijd voor zichzelf of het gewoon leuker vond, heb ik nooit gevraagd. Als wij aan het einde van de dag terugkwamen, zat ze op haar favo riete plek voor de vouwwagen. Stra lend in de zon. 'Kom erbij zitten jongens, dan maak ik wat lekkers te drinken.' Hans' avontuurtje Het woord bestond nog niet, maar in de tijd van de grote gezinnen waren moeders echte powervrouwen. Hoe het er toen aan toe ging is te zien tijdens de tentoonstelling Groote gezinnen, een huis vol! in het Museum van de Vrouw in Echt. Aan bod komen zaken als onderlinge verbonden heid, sociale druk, armoede en gebrek aan privacy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 97