B - sN Cr I® 8 Ine Toll (52) noemt zichzelf weieens de bionische vrouw. Haar hart, waarin een tumor zat, is bijna een jaar geleden volledig verwijderd. Ze is een van elf mensen wereldwijd met een geïmplanteerd kunsthart: voor de rest van haar leven. '1 -t:-5 IMPLANTAAT NOOIT MEER ZONDER ACCU V Als het stil is, hoor ik de kleppen: klik, klak. Een vervelend geluid PIEP! Het gesprek stokt. Een schril geluid eist de aandacht van Ine Toll op. „Oh, dat is het alarm", zegt de zaken vrouw achteloos. Ze is toe aan een batterijen wissel. Ze opent de rugzak die naast haar staat. Hierin zit de luchtdruk- pomp die, via twee doorzichtige en flexibele slangen in en buiten haar li chaam, haar kunsthart op gang houdt. Een oranje alarmlampje knippert. De batterijen zijn bijna leeg. Niets doen is geen optie, want dan wacht de dood. Kalm haalt Ine de batterijen een voor een uit 'de kast', zoals ze de luchtdrukpomp noemt. Tegelijker tijd vervangen is geen optie. Dan valt de stroomvoorziening weg en dus de luchtdruk. Geen luchtdruk betekent geen hartslag. Binnen 50 seconden heeft ze de klus geklaard. De lege batterijen gaan meteen in het op- laadstation. Zo, ze kan er zeker weer twee uur en een kwartier tegenaan. Deze handeling voert ze een paar keer daags uit. In bed sluit ze de luchtdrukpomp op het stroomnet aan. Dan kan ze ongestoord doorsla pen. Dit is het leven van Ine Toll, een vrouw van 52 jaar uit het Brabantse Stiphout, die ten dode was opge schreven. Het is 8 juli 2015 als zij de eerste operatie van haar leven onder gaat. Het behandelteam in het Elker- liek Ziekenhuis in Helmond verwij dert haar baarmoeder en rechtereier- stok. Ine hoopt af te komen van haar jarenlange klachten: heftige onge steldheid, buikpijn en vermoeidheid. Een maand na de operatie meldt ze op een controleafspraak dat ze zich topfit voelt. Haar optimisme wordt meteen de kop ingedrukt. Er is een van de meest zeldzame soorten baar moederkanker (endometrium stroma-sarcoom) in het weefsel aan getroffen, meldt de gynaecoloog. Het goede nieuws is dat het 'laaggradig' is en dat 'alles' is verwijderd. Maar bij een uitgangsscan, twee weken later, wordt het goede nieuws al overscha duwd door het slechte. Er is 'iets' in haar hart aangetroffen, en er zitten kleine knobbeltjes in haar longen. Het bericht overrompelt haar. De uitzaaiingen in haar longen zijn wel iswaar klein, maar in haar rechter- hartkamer zit een grote tumor, eve neens een uitzaaiing vanuit de baar moeder. Iets wat zelden tot nooit voorkomt. Een operatie is erg ris kant, het behandelteam kiest voor een hormoonbehandeling. Een maand later blijkt de tumor niet te zijn gekrompen, maar gegroeid. Een operatie, hoe lastig ook, is nu de enige mogelijkheid. De extreem moeilijke ingreep onder leiding van hartchirurg Bart van Straten in het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven slaagt, hoewel niet al het weefsel kan worden verwijderd. Na een week mag ze het ziekenhuis al verlaten. Maar het duurt niet lang voor de tu mor alweer gegroeid is tot zijn eer dere omvang. Chemokuren zorgen er daarna voor dat de tumor (7,4 cen timeter, 130 gram) niet verder groeit. Maar verdwijnen zal hij evenmin, zeggen de artsen. Dat is een dood vonnis op termijn. Ze wil zich niet bij het onvermij delijke neerleggen. Een zoektocht op internet leert haar dat twee mensen met een tumor in het hart in Duits land een donorhart hebben gekregen en ook vindt ze informatie van ie mand met kanker die een kunsthart kreeg in afwachting van een donor hart. Herr Doktor Een kunsthart, waarom zou dat niet bij mij kunnen?, denkt Ine. Ze stuurt een mail aan dr. Michiel Morshuis, een Nederlandse hartchirurg in het Herz- und Diabeteszentrum Nordrhein Westfalen in Bad Oeyn- hausen. De arts heeft ruime ervaring op het gebied van implantaties van kunstharten ter overbrugging naar de transplantatie van donorharten. Ine Toll stelt zich in de mail voor als een jonge, dynamische en veer krachtige vrouw. Een moeder, on dernemer, partner en mentor van een meervoudig gehandicapte broer. Een vrouw die nog volop in het leven staat en nog zo lang mogelijk van het leven wil genieten. De brief maakt indruk, erkent Morshuis. Herr Doktor nodigt haar uit voor een gesprek. Al verwacht hij haar op grond van het medisch dossier 'nee' te moeten ver kopen. Het loopt anders. Ine is weliswaar verzwakt door de slopende chemo kuren, maar toont zich een energieke verschijning met een scherp ver stand, doorzettingsvermogen, over tuigingskracht en levensdrang. Daarmee weet ze niet alleen hartchi rurg Morshuis, maar later ook het hele behandelteam te imponeren. Ondertussen dringt de tijd. De tu mor in het hart is een tikkende tijd bom. De kans om op termijn een do norhart te krijgen, wordt uiteindelijk ook in Duitsland vrijwel uitgesloten. Na uitgebreid medisch en psycholo gisch onderzoek gaat in Bad Oeyn- hausen het licht op groen voor de implantatie van een total artificial heart. Ze krijgt als eerste Nederlander een kunsthart als eindoplossing. Daarmee moet ze het doen zolang ze leeft. Hoe lang dat zal zijn, kan nie- V >- zaterdag 13 mei 2017 GO De vrouw zonder art Paul Bolwerk Oosterbeek/Stiphout -Ine Toll U \v/'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8