*l)c rol van vaders M of vaderfiguren is| heel belangrijk. Zij zorgen voor balans in de opvoeding' egoïstisch gedragen. Kinderen móéten op zoek naar hun eigen behoeften vóór ze die, als ze volwassen zijn, in balans kunnen brengen met de behoeften van anderen." Het is eigenlijk een compliment als kinderen rebelleren. De Bil: „Moeders vinden het soms lastig dat hun kind zich buitenshuis zo voorbeeldig gedraagt en thuis zo lastig is. Maar het is een goed teken: kinderen voelen zich zo veilig dat ze thuis durven te experimenteren." Hoe antiek het ook klinkt: Eikelen boom gelooft dat moeders nog altijd meer de neiging hebben te 'kloeken' dan vaders. „Het is allereerst iets fysieks. Als een kind geboren wordt, zit het letterlijk aan zijn moeder vast. Een moeder doet er alles aan haar kind 'intact' te houden: geen butsen, geen builen. En dan hebben moeders natuurlijk ook nog te maken met de verwachtingen in deze maat schappij. Ze worden nog altijd geacht meer te zorgen dan vaders." Dat sommige vrouwen loslaten nog moeilijker vinden dan anderen, kan met eigen onzekerheden en angsten te maken hebben, analyseert De Bil. „Zo'n angst kan duidelijk traceerbaar zijn. Een moe der die zelf ooit een turnongeluk heeft gehad, kan heel bang zijn dat haar kind iets dergelijks overkomt. Toch moet ook haar kind onbezorgd mee kunnen gymmen." Ook eigen wensen en verlangens - bewust of onbewust - spelen een rol. Van den Eerenbeemt: „Moeders spiege len zich aan hun dochters. Werden ze vroeger bijvoorbeeld gedwongen op muziekles te gaan, dan willen ze dat per se niet voor hun dochters. Terwijl die daar hun eigen keuze in willen maken." De Bil: „Het kan iets heel subtiels zijn, iets wat een moeder misschien niet zelf direct herkent. Dat zie ik bijvoorbeeld weieens bij kinderen die volgens hun moeder niet durven te logeren. Dan gaat het soms meer om de moeder die het eng vindt en haar kinderen liever dicht bij zich houdt dan om een werkelijke angst van het kind." Kinderen zijn er ongelooflijk bedreven in: inspringen op de onuitgesproken behoeften van ouders. De Bil: „Het zal je verbazen hoe ver kinderen gaan om het 'goed' bij hun ouders te doen. Zelfs jonge kinderen kunnen al de neiging hebben hun moeder op te vrolijken als ze aanvoelen dat ze minder goed in haar vel zit." Het goede nieuws: zelfs de betutte- lendste moeders kunnen het tij keren. De Bil: „Als je merkt dat je wel heel snel 'pas op, kijk uit, blijf ervan af roept, spreek dan met jezelf in huis-tuin- en-keukensituaties af dat je tot tien telt voor je ingrijpt. Je zult snel ontdekken dat je kind risico's beter kan inschatten dan jij denkt. Bezeert het zich toch, bedenk: geen kind wordt zonder blauwe plekken volwassen." Het helpt ook als je je bewust bent van je eigen hang ups, zegt Eikelenboom. „Je weet het niet altijd, maar vaak heb je toch zorgen of angsten van je eigen ouders overgenomen. Je hoort jezelf dingen zeg gen die zij zeiden. Probeer dat patroon te doorbreken. Een partner die weer heel andere ervaringen inbrengt, kan daarbij helpen." Eén ding is volgens Van den Eeren beemt zeker: kinderen van al te bezorgde moeders hebben tegenwicht nodig. „De rol van vaders of vaderfiguren is heel belangrijk. Zij zorgen voor balans in de opvoeding. Durven meer, doen meer. In gebroken gezinnen kan een opa of leraar zo'n rol op zich nemen." De allerbelangrijkste raad voor moe ders: cijfer jezelf niet weg. Eikelenboom: „In eerste instantie klinkt het heel nobel als vrouwen continu over hun kroost waken. Maar zo kunnen ze geleidelijk hun eigen identiteit kwijtraken, zijn ze alléén nog maar moeder. Geen partner meer. Of vriendin. Ze worden op den duur afhankelijker van hun kinderen dan de kinderen van haar. Zelfs zo dat kinde ren zich niet van haar kunnen losmaken." En dus heeft De Bil vrolijk moederdag- nieuws. „Eigenlijk maak je je kinderen het gelukkigst als je heel goed voor jezélf zorgt. Dat je kinderen opgroeien met een rotsvast geloof: ach, die moeder van me, die redt het wel zonder mij." 41 301 zaterdag 13 mei 2017 -Else-Marie van den Eerenbeemt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 84