MISSCHIEN VOEL JE JE NOG ALTIJD ONVEILIG EN AFGEWEZEN Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. oon Hermans schrijft: Mama is het woord waar de mensheid mee begint. In de dagen rond Moederdag bestaat er geen andere waarheid dan deze. Overal zijn cadeautjes en lieve woorden, luchtjes en zeepjes en gedichten. Alle maal voor mama. Want mama, zegt Toon Hermans eigenlijk, is het woord waarmee het leven begint. En hoe waar dat natuurlijk ook is, het voelt niet voor iedereen zo. Want je moeder was er misschien niet toen je haar nodig had. Ze was druk met haar eigen gedoe. Misschien maakte je moeder je wel kleiner dan je was. Of juist groter, door je te betrekken bij iets uit haar eigen leven dat jij nog helemaal niet kon dragen. Moederdag kan dan een lastige dag zijn. Misschien voelt het hypocriet of onecht om je moeder alleen maar toe te lachen of confronteert de dag je met oude pijn die je liever was vergeten. Toen onze eigen kinderen werden ge boren en onze geliefden van het ene op het andere moment veranderden in iets wat ze voor die tijd nog nooit waren ge weest, viel het kwartje: op de dag dat een kind wordt geboren, wordt óók een moe der geboren. Elke keer opnieuw, want elk kind maakt een andere moeder. De ene moeder wordt geboren als een sterke vrouw vol zelfvertrouwen en van zelfsprekendheid, de andere ervaart twij fel en paniek. En dan zijn er nog talloze varianten die daar tussenin zitten. Voor kinderen is het logisch om ver wachtingsvol naar hun ouders te kijken. Als kind verwacht je dat je ouders voor je zorgen. Je verwacht dat ze je zien en er voor je zijn. Veel van ons hebben die verwachting nog steeds. Ook als ze vol wassen zijn, en zelfs met terugwerkende kracht. Als je moeder niet aan die ver wachting heeft voldaan, kan het zijn dat je je tot op de dag van vandaag in allerlei situaties onveilig en afgewezen voelt. Wat ons heeft geholpen, is deze gedachte: het beste dat je moeder heeft kunnen doen, is jou het leven geven. Misschien verdient de manier waarop ze jou heeft grootgebracht geen schoon heidsprijs, maar je bent er en dat is het belangrijkste. Alles wat ze heeft gedaan om jouw verwachtingen in te lossen, kun je zien als bonus. Sommige kinderen krijgen die bonus wel, en veel kinderen niet. Maar dat doet er niks aan af dat je er bent, en dat je haar daar dankbaar voor kunt zijn. Het mooie is namelijk dat je niet alleen een moeder hébt, maar dat je voor een groot deel ook je moeder bént. Haar genen maakten die van jou. Dus als je leert haar te omarmen, met alles wat er goed en slecht is gegaan, omarm je daar mee ook jezelf. De liefde voor je moeder is liefde voor jezelf. En die mag je elke dag vieren. <1 magazine 17 Je bent ei: Dat is het belangrijkste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71