'Ik vond het dat zijn moeder het op dat moment liet afweten' DIE ENE KEER DAT IK OM HULPVROEG, KON IK HET ZELF REGELEN Die mm mij Eliza (37) verbaast zich over de koele relatie die haar vriend Rob (45) met zijn moeder heeft. Soms is het ronduit pijnlijk, dat haar schoonmoeder zo afstandelijk is. Eliza: „Ik ben nu twaalf jaar samen met Rob en nog nooit heb ik hem een zoen aan zijn moeder zien geven. Ja, één keer. Ze was jarig en ik zei: 'Geef je moeder eens een kus!' Maar het lijkt wel alsof zij daar ook niet op zit te wachten. Afstandelijk, zo zou ik hun relatie om schrijven. Rob zelf denkt daar anders over, die beweert altijd dat hij uit zo'n hecht gezin komt. 'Maar jullie zien elkaar zelden, jullie bellen elkaar nooit, waar zit 'm dat hechte dan in?' vraag ik weieens. Waarop Rob zegt dat ze elkaar niet steeds hoeven te zien om te weten dat ze van elkaar houden. Voor mij is dat volkomen alien; mijn eigen moeder is een echte kloek, die mij het liefst elke dag zou spreken. Ik heb dat teruggeschroefd naar één keer per week, maar o wee als ik dat een keer afzeg. Dan gaan die mondhoekjes meteen naar be neden. Maar ze is warm en betrokken en ik kan altijd een beroep op haar doen. Zo niet op mijn schoonmoeder. Die ene keer dat ik haar om hulp heb ge vraagd, zei ze: 'Regel het zelf maar'. Ik had een financieel probleem en wilde geld lenen voor de studie van mijn dochter. Rob bespreekt geen problemen met z'n moeder, dus vroeg ik het. Ze liet me mijn verhaal doen, keek me strak aan en zei op kille toon: 'Je hoeft hier niet te gaan zit ten janken, want wij kunnen je niet hel pen'. Terwijl mijn schoonouders bulken van het geld, dat weet ik. Maar hun beleid is nu eenmaal dat je je eigen broek op houdt. 'Zo bedoelt ze het niet', vergoeilijkt Rob alles wat zijn moeder zegt en doet. Dat ze ons nooit te eten uitnodigt, bij voorbeeld. Terwijl ze wel de meest culi naire diners organiseert voor haar 'belangrijke vrinden' van de Rotaryclub. Ik voel me gepasseerd, maar dat laat Rob zich niet aanpraten. Ze moet het zelf weten, vindt hij. En als ik zeg dat ik het ongepast vind dat er wel een foto van hem en zijn ex-vrouw op zijn moeders buffet staat, maar niet één van mij, zegt hij: 'Ach, je weet hoe ze is.' Zelf praat hij dus nergens over met haar, alleen over wat er in de krant staat. Hun discussies lopen vaak hoog op. Volgens mij gaan die in de kern helemaal niet over de wereldproblema tiek, maar over hun eigen onderlinge onvrede. Maar daar hoefik bij Rob niet mee aan te komen. 'Mijn moeder is nu eenmaal zo', is zijn enige reactie. Toch heeft ze ook hem weten te kwet sen. Onze dochter had een ernstig onge luk gehad en lag op de intensive care. Wij zaten dag en nacht aan haar bed en ook mijn moeder week amper van haar zijde. Maar andere oma, Robs moeder, kwam niet. Wel stuurde ze haar man, met een blik zelfgebakken koekjes. 'Koekjes?' vroeg ik. 'Waar is oma?' Maar die kon niet tegen ziekenhuizen, liet ze weten. Zoals ze ook niet tegen begrafenissen kan. Al gaat de dierbare zus van haar echtgenoot dood, mijn schoonmoeder zie je niet op de uitvaart, want dat 'trekt ze niet'. En kennelijk zit dat zo diep dat ze er niet overheen kan stappen, zelfs niet voor haar geliefden. Ik vond het heel zielig voor Rob dat zijn eigen moeder het op zo'n cruciaal mo ment liet afweten. Nee, dan mijn moeder, die bij elke tegenslag meteen in de kamer staat met de stofzuiger en een pan huts pot. Wat Rob natuurlijk weer veel té vindt. Soms is haar zorg inderdaad wat verstikkend, maar ik heb dat toch dui zend keer liever dan de ivoren toren van mijn schoonmoeder." <1 zielig Tekst PAM VAN DER VEEN fa Ook geïnterviewd worden over die van jou? magazine@persgroep.nl 161 zaterdag 13 mei 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70