OZCAN AKYOL 'Maak Groningse gaswet' JjLlJdjyfffJE]/]. fjJ (m 6 Pieter Winsemius ziet ook de rnnwl Column Deze week kwam de Men- senrechtenraad van de Ver enigde Naties bij elkaar. Daar gebeurde iets opmerke lijks: toen de Turkse vertegen woordiging Nederland mocht be oordelen, werd er gesproken van een 'verslechterende mensenrech tensituatie' en 'xenofobische en is- lamofobische trends'. Voor de rest werd aangekaart dat onze politieke partijen de verkiezingscampagne hebben besmeurd met hatelijk taalgebruik jegens moslims. dat valt natuurlijk ook te recht vaardigen: ik reisde de afgelopen maand door het land, en heb zel den zoveel interne verdeeldheid gezien, inclusief complete bevol kingsgroepen die zich uitgesloten, gemarginaliseerd of gediscrimi neerd voelen. En daarbij: de diagnose die Tur kije voor Nederland heeft vastge steld, is al breeduit via hun media verspreid, zodat het conservatieve deel van dat land een blinde hekel heeft gekregen aan alle Europea nen. Er is een vijandbeeld gecre ëerd. Wie met een westers uiter lijk door Centraal-Anatolië loopt, moet serieus rekening houden met hatelijkheden. Kortom: Turkije bezondigt zich aan datgene waar het anderen van beticht. We denken misschien dat we een beschaafd progressief land zijn, maar de twee grootste partijen van de laatste verkiezing richtten hun vizier overduidelijk op allochtonen. Dat ons zelfbeeld misschien niet helemaal klopt, blijkt ook wel uit de nametingen van peilbureaus die gis teren bekend werden ge maakt. De uitkomst is dat veel linkse kiezers vooraf oververte genwoordigd waren in de cij fers, terwijl de rechtse kiezer juist stelselmatig over het hoofd werd gezien - daar hadden ze in de media geen last van. Juist de VVD en de PVV keerden zich tijdens de campagne on dubbelzinnig tegen het Turkse regime, met de Turkije-rel als ab soluut dieptepunt (een van hun ministers mocht geen campagne voeren in Nederland). De Turkse vertegenwoordiging deed bij de Verenigde Naties een aantal voorstellen om de mensen rechtensituatie in Nederland te verbeteren. Zo zouden wij Turks- Nederlandse jongeren de moge lijkheid moeten bieden om Turkse taalles op school te volgen. Dat is een onverstandig plan. Als ze terecht vaststellen dat de afkeer van Turken alleen maar toe neemt, is het misschien veel beter om meer geld en energie te stop pen in de integratie van kinderen. Dat lijkt me in elk geval effectiever dan het beklemtonen van ver schillen, op welke manier dan ook. De twee grootste partijen richtten hun vizier duidelijk op allochtonen Als voormalig minister van Milieu is Pieter Winsemius glashelder: een nieuw kabinet moet meer werk maken van milieubeleid. Hij schaart zich achter de oproep van Herman Wijffels. Natuurlijk weet Winsemius (75) ook dat de aanhang van het CDA buiten de Randstad te vin den is. Maar kijk eens naar wat er in Noord-Brabant gebeurt, zegt de VVD'er. „Daar is veel kritiek op intensieve land bouw." En: „Boeren zijn al mi lieuvriendelijker dan de partij denkt. Helaas wordt het woord vaak gevoerd door CD A'ers als Henk Bleker die net doen alsof er nog Kaninefaten op het plat teland leven." „Dat wordt zo makkelijk gezegd. We doen nu dingen waarvan critici vooraf riepen dat burgers niet zaten te wachten op betut teling. Maar iedereen scheidt zijn afval, heeft dubbel glas of laat de spouwmuren isoleren. Kijk hoe veel mensen nu overstappen op zonnepanelen. We zijn veel fijner met zijn allen dan vaak wordt voor gespiegeld." „Ik ben geen lid van GroenLinks, maar die partij zegt ook niet dat we alles maar duurder moeten maken voor de mensen. Tegelijkertijd wil len ze ook belastingen verlagen. Be- prijzen helpt om gedrag te verande ren. In mijn tijd begonnen we met het duurder maken van loodhou dende benzine. Met de opbrengst subsidieerden we loodvrije ben zine. De overgang naar milieu vriendelijker brandstof was toen zo bekeken." De Groninger ziet de chaos rond de schadeproblematiek door de gas winning met lede ogen aan. Hij pleit voor een 'lex specialis'. Dat is een bijzondere wet die boven alle wetten gaat in een bepaald gebied. Bleker wil met zijn voorstel de plannen in het bevingsgebied kracht bijzetten en sneller tot uit voering brengen. Alle kosten ko men ten laste van de staat. „Ge steund door de Tweede Kamer moet het een minister zijn die uit sluitend een gasportefeuille heeft. Voor de komende dertig jaar moet er genoeg geld zijn om de klus te klaren." Dus geen jaarlijks Haags gesoebat over de poen, pleit Bleker. „Deze 'lex specialis' wordt een grote uit voeringsoperatie, die garandeert dat er nooit meer over geld gedis cussieerd hoeft te worden. Die ze kerheid is nodig om het vertrou wen van de Groningers in de over heid te herstellen." Dat is volgens Bleker hard nodig. „Ik zie een ontzettende afbrokke ling van vertrouwen in de politiek. Er is een wirwar aan instanties. Die situatie schreeuwt om een bijpas sende democratische structuur. De oud-gedeputeerde wil een een Gronings burgerparlement dat zich buigt over voorstellen van de gasminister. „Dat zou er bijvoor beeld via loting kunnen komen. De bakker, de slager, de verpleegkun dige of de onderwijzeres. Iemand van 23 of 80, dat maakt niet uit." 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8 dagen Bohemen en Praag Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Salzburgerland, Fusch aan de Grossglockner 8 dagen Boedapest en omgeving 8-daagse stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig en Potsdam 8 dagen De Engelse Rivièra zaterdag 13 mei 2017 GO @ÖzcanAkyol Mensenrechten Een automatische reactie zou kunnen zijn dat de Turken eerst naar zichzelf moeten kijken. En Maar hebben ze helemaal onge lijk? 'Rutte is 't Hans van Soest Den Haag Veel mensen hebben er moeite mee als ze milieube lastingen opgelegd krijgen. Glas apart inzamelen kost geen geld, verpakkingsbelasting wel. Uw eigen partij is ook tegen het beprijzen. Bijvoorbeeld van auto rijden. Henk Bleker wil een Groningse 'lex specialis'. fotomarcodeswart Er is een speciale gasminister nodig met een wettelijk ijzer- sterke positie, die de vrije hand krijgt en hulp van een burgerpar- lement. Dat stelt Henk Bleker, ex-staatssecretaris van Land bouw en Natuur. Johan de Veer Groningen Vertrekdata: 29 mei 5,19 juni/5,10,17juli etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 15, 22 mei 10, 24 juli 7 aug etc. Vertrekdata: 20 mei 3,17 juni 15 juli 12 aug 2 okt. Vertrekdata: 3 juli 14 aug 4 sept 2 okt. Vertrekdata: 22 mei 19 juni 17 juli 14 aug 11,25 sept etc. Vertrekdata: 3 juni 1,15 juli 12, 26 aug 9 sept. Brochure en (0318)58 09 58 nnol/moon1 1 www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v.jipers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6