'Toen ze dood was, zag ik mijn weer. was eruit' John en ik het huis uit waren. Toen ging mijn moeder alles bepalen. Ze was heel zwart wit. She loved you or she hated you." „Ja, de karakters van John en mijn moe der lijken op elkaar. Ik ben mijn vader. Ik lijk niet zo op mijn moeder, hoewel ik als moeder dingen hetzelfde doe. Ze was de thuisblijfmoeder." „Nee, maar veel dingen doe ik hetzelfde als zij ze deed. Ik ben van de zorgsector. Ik smeer de broodjes van mijn kinderen nog steeds. Dat kun je echt wel achter wege laten als ze 17 en 20 zijn, maar ik herinner me hoe fijn ik het vond dat mijn moeder dat altijd deed. En niet alleen suf beleg erop. Mijn moeder maakte er echt werk van. Als Julian, mijn zoon, bij ons logeert en hij moet heel vroeg de trein pakken, dan ga ik eruit om nog wat lek kers voor hem te maken voor onderweg. En net als mijn moeder besteed ik veel aandacht aan feest- en verjaardagen en net als zij hou ik van een open huis. Al kwam er een regiment soldaten binnen, mijn moeder gaf ze te eten. Ik zat op een dure kakschool. Kinderen van captains of industry en zo. Ik was de enige die in een klein rijtjeshuis woonde en met de caravan op vakantie ging, maar de meeste schoolfeestjes waren bij ons thuis en dan maakte mijn moeder voor iedereen nasi met saté. We hadden het niet heel breed, maar op eten werd niet bezuinigd. Mijn koelkast is ook altijd vol. Daar pluk ik trouwens zelf de zure vruchten van." „Mijn moeder was niet zo'n knuffelaar, maar toen ze dement was, vond ze het heel fijn. Ik ook. Over haar wang aaien, over haar rug. Haar hand vasthouden. Ze hield de mijne stevig vast, die wilde ze niet loslaten. John en mijn moeder waren ook zo close in die moeilijke tijd. Ongelofelijk. Op de familie-app staan nog heel veel foto's. Alleen maar aan het knuffelen, mijn moeder en mijn „Mijn moeder had een enorm gevoel voor humor. Als ze een drankje op had, kon ze zo gevat uit de hoek komen. De koningin van de keiharde grappen ook." „Ik lijk in dat opzicht wel op haar, ja. Ze heeft die humor trouwens best lang behouden, ondanks alzheimer. Ze kon zelf geen grappen meer maken, maar ze heeft nog lang om onze grapjes moeten lachen. Dan kwam ik met zo'n platitude als 'mannen, wat hebbie d'raan?', nou, de lach kwam uit haar tenen. En daar moest ik dan weer heel erg om lachen." „Een heel sterke vrouw. In het gezin was mijn vader de baas als er beslissingen werden genomen. Dat veranderde toen Zorgsector 'Ik smeer de broodjes van mijn kinderen nog steeds.' Ah, precies je broer dus! Eh, dat ben jij bepaald niet. Heb jij ook ervaren dat de behoefte aan intimiteit bij de ziekte van Alzheimer toeneemt? Wie was zij voor meneer Alzheimer de boel kwam verpesten? Jij ook, hoor ik altijd. Wie was ze vroeger? oude moeder De dementie magazine 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65