WEER EVEN THUIS u 19 Maatje Kesteloo bewaart warme herinneringen aan de zondagse wandelingen met opa en spelen in de oude school achter haar ouderlijke huis in Gapinge. Niemand sprak over 'mijn huis'. Voor mij en mijn zeven broers en zussen was het echt 'ons huis', vertelt Maatje Kesteloo (89). Zij woonde tot haar 45ste le vensjaar in het karakteristieke pand aan de Schotse Hoek in Gapinge. „Ik was de oudste van de acht kinders en ben thuisgebleven om mijn moeder te helpen. Och, het was toen een an dere tijd. Ik voelde het als mijn plicht om dat te doen." Maatje zit in de woonkamer van haar huis in Vrouwenpolder„Mijn museum", glimlacht ze. „Ik woon hier fijn. Ik heb mijn ouderlijke huis losgelaten. Je moet dingen loslaten als je ouder wordt. Maar ik bewaar alle herinneringen in mijn hart." Het gezin Kesteloo, pa was smid in het dorp, betrok het huis aan de Schotse Hoek in 1934. „Dat was een triest verhaal eigenlijk. Wij woonden op het Oude Hof, een vervallen kot dat op instorten stond. Dat gebeurde ook tijdens een storm in december, met kerstmis. Wij hebben toen een tijdje in het armenhuis gewoond. Die huisjes staan er nu nog. Schuin te genover ons huis. Toen de school werd opgeheven, kwam de onderwij zerswoning aan de Schotse Hoek vrij. Maar mijn vader huurde alleen de achterkamer en de bovenverdieping. Voor twee gulden per week. De voor kamer was het domein van de ge meente Vrouwenpolder, waar Ga pinge bij hoorde. Gemeentesecretaris Mersie hield daar eens per week zit ting. Twee ambtenaren, De Nood en Lenselink, zaten daar ook." Met twinkelende ogen: „Dat vonden wij leuke mannen." Getrouwd „Een van mij zussen is in december 1953 in de voorkamer getrouwd. Grappig hoor. Ze liep vanuit de ach terkamer door het gangetje naast het huis naar de voordeur om daar het 'gemeentehuis' in te gaan. In de ach terkamer vierden we het trouwfeest. En voor de familiefeesten, dan bak ten we wafels." Pa Kesteloo kon het huis na de gemeentelijke herindeling kopen. In 1972 verkocht hij het pand. „Het is een huis met vele gezich ten. Om te zien, maar ook in de func ties ervan. Voor ziet het er chic uit. Met die vijf gevelankers, mooi met selwerk en het torenkametje. Niets veranderd. De vlaggenstok zit er zelfs nog. Mijn vader moest de gemeente- vlag hijsen. Achter is het iets minder deftig." „Wij speelden vaak in de lege school. Heerlijk. Ik weet nog dat die oude schoolplaten er nog hingen. Het schoolgebouw is nu weg. Op zonda gen wandelden mijn zus en ik om de beurt met opa Kesteloo. Mijn vrien dinnetje op het dorp mocht dan van- Maatje Kesteloo woonde tot haar 45ste thuis om haar moeder te helpen met de jongere kinderen, foto lex de meester De voorkamer was het domein van de gemeente Vrouwenpolder, waar Gapinge bij hoorde wege de zondagsrust niet verder dan het tuinhek, dus er viel weinig te spe len. Mijn jongere zus en ik hadden samen één paar schoenen. Ik ging eerst met opa lopen. Over polder weggetjes en langs de watergangen. Daarna stopten we kranten of vod den in de neus van de schoenen en ging mijn zus op pad." „We hadden het niet breed. We leefden lang uit de regenbak. Als het sneeuwde, had de thee een rook- smaak. Door de neerslag van de eier- kolenstook op het dak. Die gleed met de smeltende sneeuw mee. Ik herin ner me ook dat mijn moeder op pa lingvangst ging met een van mijn broers. Met een kruisnet, gebreid door opa Dingemanse. Mijn moeder bakte dan palingbrood. De aren voor het meel raapten we zelf." „We zijn in '44 geëvacueerd. Eerst naar de familie Duvekot op Vrou wenpolder en later zaten we bij twee excentrieke dames in Kloetinge. Die waren zo lief voor ons. Toen we weer thuiskwamen, ben ik in een pension in Vrouwenpolder gaan werken. Daar werkte ik in het seizoen." „Ik hielp van jongs af aan mee in de smisse van mijn vader. Aan de Dorpsstraat. De travalje stond bin nen. En als oudste hielp ik thuis ook met klusjes. Schoorsteenvegen, weet ik nog. Zat ik op het dak met een lang touw met een gewicht en een bos stro eraan. Dat liet ik in de schoor steen zakken tot ik mijn moeder hoorde roepen dat ik de kachelplaat had bereikt." „Ik denk met liefde terug aan die jaren. Eens in de veertien dagen heb ben mijn zussen en ik een zussen- middag. Dan denken we ook terug aan 'ons huus'. De grote zolder waar zes kinderen sliepen; de torenwach ters die in de oorlog in het schuurtje naast het huis zaten; het stenen 'kel dertje' in de tuin. Zo veel herinnerin gen", zucht ze zacht. zaterdag 13 mei 2017 Het huis heeft veel gezichten Annemarie Zevenbergen - Maatje Kesteloo Maatje als twintiger aan de achterkant van het huis in Gapinge. Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54