fait. :,éaM M m i Jonge jagers helpen een handje En toen waren er nog 111... 13 Er zijn al wat pulletjes uit hun eendenei gekropen, maar de echte hausse moet nog komen Uiteindelijk zwemmen ze onder gaas 'kort door de bocht' en 'gaan de pijp uit' li K Een majestueus pad van made liefjes leidt naar de eendenkooi, eigenlijk een enorm terrein met een grote plas in het mid den. Annet de Ruyter gaat voor. Het is oorverdovend stil, daar in Anna Jacobapolder. En dat moet vooral zo blijven, be zweert de blonde kooiker met een vinger op haar lippen. Annet streek begin deze eeuw met man en vier kinde ren neer in dit paradijs. Voor Het Zeeuwse Landschap be heert deze dochter van een kooiker in Oud-Beijerland dit historische boeltje (onder be heer sinds 1882) en het stilte- gebied eromheen. Zij is er de baas en ontvangt als commu nicatiemedewerker groepen in het ontmoetingscentrum, ooit nederige stulp van vorige kooikers als Brouwer en Van Herk. Een eendenkooi is van oudsher bedoeld om te van gen en vlees op tafel te krij gen. Restaurateurs kochten graag bij de kooiker, want dan kreeg je geen schot hagel meer tussen de kiezen. Te genwoordig wordt hier vlak naast de Oosterschelde louter nog gevangen om de eenden te ringen of bloed af te ne men. Dat levert waardevolle informatie op over de reislust en overwintering van deze dieren, maar leert bijvoor beeld ook of ze ergens vogel griep hebben opgelopen, zo dat overheden daar met maat regelen op kunnen reageren. Terwijl boven een bruine kiekendief naar prooi speurt, links een bonte specht op dode eik hamert en rechts een koekoek met een nachtegaal een barok duetje Handel doet, demonstreert Annet haar vangtechniek. Vanachter het scherm in de observatiehut fluit zij kort en schril tussen haar tanden. Meteen duiken tamme een den op en zwemmen de vang- pijp in, waar de kooiker voer heeft gestrooid. In hun kiel zog volgen een stevige slob eend en een wintertaling. Uit de lucht vallen nog wat wilde varianten als een pijlstaart en wat krakeenden. Het is nu broedtijd en dan wordt er niet gejaagd. Maar als Annet echt wat pakken wil, lokt zij met voer haar tamme staleenden over de rechthoekige plas richting een van de vier vang- pijpen, afhankelijk van de windrichting. Langs het wa ter staan honderden meters rieten wand. 'Achter de scher men' laat het parmantige kooikerhondje Klaartje zich regelmatig in opdracht van haar baasje zien en trekt daar mee nieuwsgierige vogels achter haar witte pluimstaart aan. Uiteindelijk zwemmen ze onder gaas 'kort door de bocht' en 'gaan de pijp uit'. Hun tamme broeders kennen deze vertoning en draaien om, maar de wilde exempla ren zien licht aan het einde van de tunnel en belanden in een smalle, lage vangkooi waar Annet het hek achter ze laat vallen. Hebbes. Het is nog vroeg en koud in het seizoen. Rondom de een denkooi, in een stiltegebied van bijna elf hectare waar ook niet gejaagd mag worden, kom je reeën en zilverreigers tegen. Langs het glasheldere water liggen rillen kaphout, waar veel dieren dekking zoe ken. In de meer dan twintig gevlochten korven op palen in de plas broeden nu her en der eenden. Een enkeling verkiest de kruin van een knotwilg verderop. Er zijn al wat 'pulle tjes' uit hun eendenei gekro pen, maar de echte hausse moet nog komen. „Daarom kunnen we nu, al leen op afspraak, wat groepen ontvangen en rondleiden. Maar de rest van het jaar is dat volstrekt taboe", zegt kooiker Annet, die dol is op de stilte die hier doorgaans heerst. „Je moet er tegen kunnen, maar het kan mij niet stil genoeg zijn." Ondertussen wijst ze op zeldzame oeverzegge naast het kooikerpad en bordeaux rode zwammen - judasoor - op de vlierbomen. Voor ons liggen de restanten van een duif, achtergelaten door een gretig vosje. Langs het pad staan muren van bloeiend fluitenkruid, Zeeuws kant zo als ze zeggen. „Dat is onze wereld hier: vredig en wreed tegelijk. Maar altijd mooi." Om de eendenkooi van Anna Ja cobapolder in stand te houden, helpen jonge jagers van het ei land regelmatig een handje. Zoals Joost Kunst, 29-jarige jager uit Sint Philipsland. „Een paar keer per jaar trekken wij ons waadpak aan en gaan met kantenmaaiers de kooi in. An ders is het binnen de kortste keren dichtgegroeid. We plaat sen ook broedkorven." Enkele enorme bomen rondom de eendenkooi zijn onlangs 'ge demonteerd'. De gigantische kruinen beletten vanuit de lucht het zicht op de kooiplas en dat is niet zo handig als je wilde een den wilt lokken. Jonge jager Kunst ziet voor zichzelf en zijn soortgenoten zeker een rol weggelegd in de eendenkooi. „En niet omdat in deze broedtijd voor ons wat min der te jagen valt. We hebben een taak in natuurbehoud en hier valt voor ons zeker een hoop te leren." Als Zeeuws bestuurslid van de Jagersvereniging heeft Kunst twintig jonge jagers uit alle wind streken mee naar de eendenkooi genomen. Die kregen daar een 'exclusieve excursie', want kooi ker Annet de Ruyter houdt het aantal pottenkijkers beperkt. „Scholieren uit de omgeving doen we regelmatig, omdat we het belangrijk vinden dat die de natuur ontdekken. Verder kan het alleen op afspraak; mensen moeten maar op de website van Het Zeeuwse Landschap kijken." 1 Ar -?/• Nederland telt nog 111 eenden kooien, vooral in het rivierenland schap. In de middeleeuwen waren dat er meer dan 1.500. Zeeland telt er nu vier. In West- Brabant vind je er nog een in Terheijden en er is nog een exemplaar aan de overkant van de Amer, in De Biesbosch, maar die wordt louter in stand gehou den en niet meer actief gebruikt. Een eendenkooi is officieel toegestaan als jachtmiddel, maar wordt tegenwoordig vooral gebruikt voor onderzoeks doeleinden. In de kooi Anna Ja cobapolder worden jaarlijks zo'n honderd eenden geringd, geme ten en bemonsterd. Professionele kooikers bestaan niet meer. Meestal werken ze in deeltijd voor natuurorganisaties en hebben ze daarnaast andere inkomsten. Staatsbosbeheer heeft 35 kooien, Natuurmonu menten heeft er vijftien. zaterdag 13 mei 2017 GO John Bas Anna Jacobapolder Annet de Ruyter gooit voer over de schermen van de kooi naar de eenden. ,i - A *W. ."'l ■SrfSttl- t&jfli L fHf! if 1 l A Joost Kunst tijdens de inspectie van de eendenkooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48