Racoon eerste in rij Basilieksessies Vestrock 1 8 Metamorphosen van Ovidius in Drukkery Middelburg Zeeland fietst tegen kanker 9,10 en 11 juni Ton Lamper is een begenadigd graficus. In zijn etsen en lino's combineert hij vorm, technieken verbeeldingskracht tot voorstellingen vol betekenissen. De complexiteit van de werkelijkheid, de rela tie heden-verleden, de spanning mens-tech- niek-natuur zijn en kele van de thema's die ik in Lam pers werk aantref. Daarbinnen spelen verandering en beweging een belangrijke rol. Lamper ('s- Heer Arendskerke, 1956) vertelt geen verhalen, hij schept beelden waaraan ik zelf betekenis kan ge ven. In dat opzicht is zijn werk ook een reflectie op de werking van kunst. Daarnaast legt hij een scala aan verbindingen met wat de kunst, de literatuur en de geschie denis voortbrachten. Het is niet vreemd dat zo iemand zich met de Metamorphosen van Ovidius be zighoudt. Ovidius was in het Rome van keizer Augustus een be roemd dichter en voordrachtskun stenaar. Hij paarde een muzikale stijl aan humor en dubbelzinnig heid. De in versvorm geschreven Metamorphosen zijn daarop geen uitzondering. Het is een geschied verhaal dat begint bij de schepping van het heelal en eindigt bij de vergoddelijking van Julius Caesar. De rode draad is de idee dat alles verandert. Ovidius schrijft: 'Er is niets in deze hele wereld dat blijft. Alles verglijdt, elk ding krijgt vorm en gaat voorbij. Ja, ook de tijd verstrijkt in een gestadige be weging als een rivier.' Hij schrijft die gedachten toe aan Pythagoras. Maar wij denken eerder aan de uit spraak van Heraklites: Panta rhei (Alles stroomt). Lamper toont in de meeste prenten twee momenten: één in zwart en één in grijs. Elke prent is geïnspireerd op een verhaal van Ovidius. Maar kan zonder kennis van het verhaal ook al betekenis dragen. Harmonie Neem 'Venus en Mars'. Er hangt een lap textiel aan een raster dat tegelijk een hek is. Het textiel is voorzien van gestileerde motie ven, ontleend aan bloemen en vruchten. Boven het hek zie ik drie borden. Cirkels. Eén balancerend op het hek, twee in perspectief zwevend in de ruimte. Ik vat ze op als harmonie in tijd en ruimte. Het raster annex hek doet mij denken aan ordening, ratio. Die wordt deels bedekt door de doek, met zijn plooien en motieven eerder een teken van emotie. Zo gezien verbeeldt Lamper dus de balans tussen rede en emotie of tussen mens en natuur en het organische en het geometrische. Dat raakt aan de tegenstelling tussen het apolli- nische (beheerst en geordend) en het dionysische (ongeordend en extatisch). In het verhaal van Ovidius draait het om overspel. Venus - godin van de liefde en echtgenote van Vulcanus - en oorlogsgod Mars hebben een amoureus avontuur. Vulcanus smeedt een kooi waarin hij de minnaars toont aan de go den die eerder geamuseerd dan ge- schokt zijn. Het was de zonnegod die de minnaars het eerst zag en Vulcanus informeerde. De borden kunnen dus ook naar de zon ver wijzen, met zijn baan in de De rode draad is de idee dat alles verandert, alles verglijdt, elk ding gaat voorbij: panta rhei ruimte. De doek zou het kleed van Venus kunnen zijn, dat de orde van Mars bedekt. En tegelijkertijd hun samenzijn afschermt. In dat samenzijn brengt Venus Mars tot rust en schept zo vrede. Waarmee rede dus ook gebrek aan beheer sing kan inhouden en emotie juist redelijk kan zijn. Zo ontvouwt zich een web van betekenissen. Elk van de 30 geëx poseerde lino's kun je op die ma nier bekijken. De basis is steeds puur visueel. Lamper verrast en verleidt met visuele vondsten. Kijk eens naar de vlekken op de huid van de stier in 'Europa': de naam van een koningsdochter die door de als stier vermomde opper god Zeus werd begeerd. In de lino van Lamper is zij een pop zonder armen. Een verwijzing naar de ac tualiteit? Racoon heeft op 26 april akoesti sche versies van de nummers 'Bottle of waiting whisky', 'Hate to love' en 'Bring it on' van de nieuwe EP Look Ahead opgenomen in de basiliek van Hulst. Het was de eer ste van de Basilieksessies, een ititi- atief van Vestrock. Het festival wordt op vrijdag 2, zaterdag 3 en zondag 4 juni gehou den. Vestrock meldt via twitter dat ook Joep Beving, Matt Woods, White en Morrissey Marshall, Palace Winter, Bill Ryder-Jones, Low Land Home en Jack Ladder 'in tieme sessies' in de Sint Willibror- dusbasiliek zullen houden. De sessie met Racoon is te zien op het YouTube-kanaal van Vestrock. Daarop staat ook een in terview met Racoon-zanger Bart van der Weide en gitarist Dennis Huige. Tijdens de achtste editie van Ve strock zijn ruim 60 acts te zien. Naast de hierboven al genoemde artiesten staan onder anderen Biffy Clyro, Broederliefde, The Common Linnets, Jett Rebel, Danny Vera, Ri val Sons, Rondé en Maxi Jazz (Faithless) op het affiche. Voor Vestrock Junior treden on der meer op Kinderen voor Kinde ren, Just Like Me, TP4Y en Sarah Julia. ma www.deltaridefortheroses.nl zaterdag 13 mei 2017 PC Ton Lamper verrast en verleidt steeds weer met visuele vondsten Nico Out 'Europa'. 'Venus en Mars'. T/m 22/5. Ton Lamper, Meta morphosen. Drvkkery, Middel burg. Open tijdens winkeluren. Theo Giele Hulst KWF <t KANKER ES TRIJDING A Racoon, foto ferdy damman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44