Vlissingen waarschuwt elf proeftuinhouders Zilveren Schor wil alsnog Waterpark overnemen Vlissingen plankenstad 7 JO DE RIDDER NIEUW BOEK OVER GESCHIEDENIS VLISSINGEN Vlissinger Jode Ridder (83) draagt nu de zilveren Vlissingse Fles voor zijn historische boeken over de stad. Gisteren verscheen het vijfde. Jo de Ridder heeft een gestaag tempo van pu bliceren: sinds 2004 bracht hij elke drie, vier jaar een nieuw boek uit. Daarvoor bracht hij vele uren door in het gemeentearchief. Voor het laatste boek bezocht hij het archief meer dan 200 keer. 'Vlissingen Plankenstad', over het Vlissingen dat rauw en aan flarden uit de Tweede Wereld oorlog kwam, volgt vier jaar na 'Vlissingen, kind van de reke ning', met ooggetuigenverslagen. Het sluit direct aan op dat boek, zei De Ridder gisteren bij de pre sentatie in boekhandel 't Spui. „Het duurde wat langer dan ik had gedacht. Een boek uitgeven in eigen beheer is een lastige klus. Het heeft heel wat struif gekost", zei hij. Burgemeester Bas van den Tillaar speldde De Ridder de Vlissingse gemeente lijke onderscheiding op omdat De Ridder al heel wat 'struif ge schonken heeft aan de Vlissingse geschiedenis. De laatste die de Vlissingse Fles kreeg, was Peter van Druenen, auteur van Vlis singen 700, in 2015. De oorlogsbelevenissen van de stad zijn breed geboekstaafd, maar de verhalen over hoe de stad na de geallieerde invasie de modder van de inundatie uit kroop, veel minder, vindt De Ridder. „Ik wilde eigenlijk meer vertellen over de wederopbouw. Ik vertel er ook over, hoe de mensen weer gingen feesten, met Baby den Toonder en zijn band, hoe verenigingen weer op stonden. Maar die eerste tijd had Vlissingen te kampen met enorme problemen." Veel meer dan het droge, bijna ongeschonden Goes waar voor raden voedsel en bouwmateria- Een boek uitgeven in eigen beheer is een lastige klus. Het heeft heel wat struif gekost len nogal lang bleven hangen. Ook meer dan Middelburg, waar de wederopbouwinstanties maar weinig omkeken naar de stad aan de andere kant van het Jaag pad. Achter de planken bleef Vlissingen lang uit het zicht. „U mag best weten dat ik geen fan van Middelburg ben", zegt De Ridder. De Ridder zegt er nog weinig over. Maar er komt vast nog een boek. Nog elf houders van 'proeftuinen' in Vlissingen hebben een brief van de gemeente Vlissingen gekregen over lichte verontreiniging van de grond die zij in bruikleen hebben. De gemeente stuurde de brieven naar aanleiding van het bodemon derzoek naar serieuze verontreini ging in de Prinsentuin aan de Oranjestraat. Uit een hervonden onderzoeksrapport uit 1996 blijkt dat in de grond in de Prinsentuin schadelijke stoffen zitten die moge lijk sanering nodig maken. Nog ongeveer 100 andere stuk ken gemeentegrond zijn op de zelfde manier onder beheer bij in woners als de Prinsentuin. Elf daar van staan op de bodemkwaliteits- kaart van de gemeente aangeduid als globaal licht verontreinigd om dat daar voorheen industrie aanwe zig was. De brieven aan de elf houders zijn verstuurd om verontrusting te voorkomen, zegt een gemeente woordvoerder. „Als de mensen op die grond alleen tuinieren zoals dat in de gebruiksovereenkomst staat, is er niets aan de hand. Als ze er moestuinieren is het alleen niet raadzaam om daar geregeld van te eten. Niet dagelijks." De Zilveren Schor wil alsnog Wa terpark Veerse Meer overnemen. Dat meldt Willem Drent van Rem- brandtState Legal Department. Hij treedt op namens de ontwikkelaars van De Zilveren Schor waar mo menteel 79 vakantievilla's worden gebouwd, op korte afstand van het Waterpark. Volgens hem is het heel goed mogelijk om beide projecten samen te ontwikkelen 'tot iets heel moois'. Volgens Drent was zijn organisa tie al eerder in gesprek met Piet Oo- men, de eigenaar van het Water park. „Maar door zijn faillissement lukte samenwerking niet meer." Daarna meldde hij zich ook bij cu rator Benne van Leeuwen voor overname. „In samenspraak met de Roompot als verhuurorganisatie, hadden wij een geweldig mooi plan. Niets ontbrak eraan, een com pleet centrumgebouw, golfbaan, fitnesscentrum, wellness. Boven dien zouden wij het zwembad nieuw leven inblazen door het te verplaatsen naar het terrein van de Witte Raaf, dat tevens voor de ge meenschap van Middelburg toe gankelijk zou worden gesteld. Ook hebben we in overleg met de ge meente gezocht naar oplossingen voor de huidige staanplaatshouders van de caravans." Van Leeuwen had gisteren nog niets gehoord van Zilveren Schor. Wethouder Chris Simons zegt dat die partij destijds het laagste bod deed van allen die het wilden over nemen. Daarom werd gekozen voor Waterrijk Walcheren, het initiatief van de directeuren van Fraanje en Giebros. Zij komen tot nu toe hun verplichtingen niet na. zaterdag 13 mei 2017 WA Achter de planken bleef Vlissingen uit het zicht Claudia Sondervan l\ Jo de Ridder krijgt de Vlissingse Fles opgespeld door burgemeester Van den Tillaar. foto ruben oreel - Jo de Ridder 'Vlissingen en de Ambachtsgil den', 'Van Lombaert tot Mikrokre- diet' en 'Van Timmerwinkel tot Stadsmonument' zijn nog twee dehands te vinden. 'Vlissingen, Kind van de Reke ning' is te downloaden via www.stadaanzee.nl/boek-jo- de-ridder/. VLISSINGEN Planken waren in oorlogsstad Vlissingen een groot goed. Ze waren gewild om op drooggevallen straten de modder eronder te houden maar dienden vooral om de ka potgeschoten huizen wat wind- en waterdicht te krijgen. Vensterglas was tot lang na de oorlog niet of amper te krijgen. Het bleef lang duister in de hui zen. Vlissingen Plankenstad be schrijft hoe Vlissingen er tegen het einde van de Tweede We reldoorlog bij ligt als één grote puinhoop, een ruïne die we te genwoordig vooral kennen van televisiebeelden van het Syri sche Aleppo, met de inundatie en alle problemen die daarmee aanspoelden als extraatje. Dat Vlissingen, die grote chaos met duizenden ontheemden, ge wonden, vluchtelingen, goeien en kwaaien, beschrijft Jo de Ridder in Vlissingen Planken stad. Hij beschrijft die jaren vanuit veel perspectieven en documenten. Wat de lezer uit al die feiten, beschrijvingen en relazen nog het meeste bijblijft, is het enorme geploeter en ge schutter bij alle pogingen de voedseltekorten, de drinkwa- terschaarste, de bouwtekorten en vooral het gebrek aan orga nisatie de baas te worden. De Ridder lardeert dat met glimp jes van de problemen van de kleine man: de kappers die om meer waterrantsoen vroegen omdat zij hun klanten niet kon den wassen en scheren. En, schrijnend, hoe explosies ook in prille vredestijd het leven be paalden. Op zee, waar de mij- nenjagers de Westerschelde leegruimden, en op het land door rondslingerende munitie en door gasophopingen in de rottende waterbakken in de huizen. 'Vlissingen Plankenstad, De naoorlogse jaren in een verwoeste stad', 19,95 euro. Claudia Sondervan Vlissingen De ontwikkelaars van Zilveren Schor willen opnieuw de kans krijgen om Waterpark Veerse Meer over te nemen. Ze willen de twee projecten bundelen. Emile Calon Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43