Woningen in Goes-Oost gaan tegen de vlakte 5 'Alsof ik de Champions League heb gewonnen' Beheerder Alex Wieland van de Clingse bossen is opgetogen over de waarneming van een mopsvleermuis. De eerste in 24 jaar. Alsof hij de Champions League heeft gewonnen. Zo voelt beheer der Alex Wieland van de Clingse bossen zich nu voor het eerst in 24 jaar de mopsvleermuis is waarge nomen in Nederland. De vleermuis met zijn kenmerkende stompe snuit - als een mopshondje - was vanwege zijn lange afwezigheid uitgestorven verklaard, maar dook deze week op in de Clingse bossen. Wieland en andere vleermuis liefhebbers die al jaren onderzoek doen naar de soorten in hun ge liefde bio-toop in het grensgebied, zijn in hun nopjes. En voor Wieland is de waarneming ook nog eens de kroon op zijn werk als boswachter; een bevestiging dat het bosbeheer van het Zeeuwse Landschap zijn vruchten afwerpt. De beheerder laat in het waterwingebied als het even kan, dode bomen staan en koestert de gevarieerde bosran den. „De mopsvleermuis is een in dicator van het hoogste niveau!" Het kan goed zijn dat de mops vleermuis al eerder op Nederlandse bodem is geweest, oppert Wieland. Het beestje is net over de grens in het Stropersbos ten zuiden van de Clingse bossen en in het Wullebos bij Stekene vaker gezien, het was dus te verwachten dat-ie ook een keer in Nederland terecht zou ko men. De automatische batdetector hangt al een paar jaar, maar Wie land loopt nog flink achter in het analyseren van alle geluidsopna mes. „Ik heb nog zo'n 35.000 waar nemingen van 35 locaties tussen Zuiddorpe en Nieuw-Namen te doen. Het kost me ongeveer een mi nuut om één waarneming af te luis- Zitten ze in ons bos of maken ze alleen uitstapjes? teren. Daarom spaar ik voor een computerprogrammaatje dat dit veel sneller kan; zo'n 1.000 in 5 mi nuten." Hij is van plan om de twee detectiekastjes vanaf nu elke avond te verhangen, zodat hij kan zien welke bospaden de vleermuizen ge bruiken en wanneer ze waar zijn. Samen met Joris Everaert van de na- tuurvereniging Durme, de zoogdie renwerkgroep en vleermuizen- werkgroep Natuurpunt, die de mopsvleermuis in Clinge als eerste ontdekte, hoopt hij erachter te ko men of de soort wéér in Zeeuws- Vlaanderen is of helemaal niet is weg geweest. En of het alleen om foeragerende dieren gaat of dat de Clingse bossen ook aan (kraam)groepen onderdak bieden. „We zijn razend benieuwd: zitten ze in ons bos of maken ze alleen uit stapjes?" De huurwoningen die in vier fasen worden gesloopt, staan aan de P.C. Quantstraat (nummers 1 tot en met 37), Marijkestraat (1 tot en met 36), Jacob Klaaijsenstraat (tot en met 33) en de J.D. van Mellestraat (1 tot en met 32). Bewoners zijn donderdagavond op de hoogte gesteld van de plan nen tijdens een informatiebijeen komst. „De meeste aanwezigen wa ren niet verbaasd", zegt directeur bestuurder Maarten Sas. „De bood schap dat we gaan slopen is nooit leuk. We snappen heel goed dat een woning veel meer is dan een huis. Het is een thuis vol met allerlei her inneringen. Daarom vinden we het ook heel normaal dat er emoties zijn." Om de huurders goed te begelei den, wordt volgende week in kleine groepjes verder gepraat. Bewoners kunnen dan hun persoonlijke vra gen stellen en hun wensen voor de toekomstige nieuwbouw kenbaar maken. Huurders van wie de woning op termijn wordt gesloopt, komen in aanmerking voor een herstructure ringsregeling. In deze regeling staat bijvoorbeeld dat bewoners recht i De huurwoningen staan aan de P.O. Quantstraat, Marijkestraat, Jacob Klaaijsenstraat en de J.D. van Mellestraat hebben op een verhuisvergoeding van circa 5.900 euro. Daarnaast helpt RWS bewoners die niet wil len verhuizen naar de nieuwbouw met het vinden van een vergelijk bare woning tegen een vergelijk bare huurprijs. Indien nodig geeft RWS deze bewoners voorrang. Ook in Goes-West is RWS nog altijd bezig met een grootschalig herstructureringsproject, waarbij vele verouderde woningen inmid dels zijn vervangen door nieuw bouw. REIZEN Dé christelijke reisorganisaties www.goedideereizen.nl 0172-725000 zaterdag 13 mei 2017 Mopsvleermuis doet harten sneller kloppen Pascalle Cappetti Clinge - Alex Wieland, boswachter De mops vleermuis. FOTO ALEX WIELAND In Goes-Oost gaan vanaf 2019 138 woningen tegen de vlakte. Woningcorporatie RWS ver vangt de verouderde huizen voor een soortgelijk aantal nieuwe. Luc Oggel Goes Alex Wieland met apparatuur om vleermuizen te detecteren. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Andorra Barcelona 12-daagse busreis Andorra en Spanje Gevarieerd excursieprogramma Vertrek: 29 mei, 3 juli en 4 september Zie: www.goedideereizen.nl/33754 Bischofsmais in Beieren 7-daagse busreis Duitsland Natuur en historie Vertrek: 10 juni en 29 juli Zie: www.goedideereizen.nl/33864 Franse Dordogne 9-daagse busreis Frankrijk Incl. bezoek Limoges en Rocamadour Vertrek: 29 juni en 21 september Zie: www.goedideereizen.nl/33831 Hoogtepunten Denemarken 8-daagse busreis Denemarken Natuur, cultuur en steden Vertrek: 22 juli Zie: www.goedideereizen.nl/34304

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41