II Computers wereldwijd gegijzeld door cyberaanvallen 3 Dader ontloopt deel straf door toestemming bezoek aan zwangere vriendin De Pool die 15 maanden de cel in moest voor het doodrijden van drie mensen in Meijel (L), blijkt vervroegd te zijn vrijgelaten. Hij mocht naar zijn zwangere vriendin in het buitenland. De nabestaanden zijn verbijsterd De 35-jarige man reed op 19 mei 2013 de 2-jarige Ize Derijks en haar groot ouders dood. Zij zaten op de fiets toen de Pool door te hard rijden de macht over het stuur verloor en de drie aan reed. Zijn berechting leidde tot lande lijke discussie over de hoogte van straffen bij verkeersongevallen: hij kreeg eerst een taakstraf. Erik Derijks, de vader van de overleden Ize, gooide daarop met een stoel in de rechtbank. In hoger beroep kreeg de man 15 maanden cel, maar hij ging in cassatie en bleef weg uit Nederland. Pas in au gustus 2016 werd hij opgepakt in En geland, waar hij als seizoensarbeider werkte, en uitgeleverd om alsnog zijn straf in Nederland uit te zitten. Daar mee leek de zaak juridisch afgesloten. Maar gisterochtend werd vader Erik Derijks gebeld door Gerard Sta, de of ficier van justitie die in 2015 met suc ces had gepleit voor een celstraf. De boodschap: de Pool is al weken naar huis. „De officier wilde me informe ren om te voorkomen dat we het via- via zouden horen", vertelt Erik De rijks. „Ik was flabbergasted, stond met mijn oren te klapperen. Ongelooflijk dat dit kan." Een halfuur later kwam zijn vrouw Moniek thuis, die bij het ongeluk niet alleen haar kind, maar ook haar ouders verloor. „Zij zag met een aan mijn gezicht dat er iets ergs aan de hand was. Ik kon haar amper uitleggen hoe het precies zat. Wij had- Hij heeft er alles aan gedaan om zijn straf te ontlopen. Onver teerbaardat hij eerder vrij is stelt dat de persoonlijke belangen van de man zwaarder wegen dan het leed voor de nabestaanden, en zwaarder dan de geschokte rechtsorde. De man mag na de beslissing niet meer terug keren naar Nederland. Per saldo heeft hij krap negen maanden vastgezeten. Eric en Moniek begrijpen dat er een regeling bestaat om gevangenen bij geboortes of begrafenissen te laten zijn. „Maar voor deze man leidt het in de praktijk tot strafvermindering. Bi zar. Dat hij vijftien maanden moest zitten, was voor ons toch een beetje gerechtigheid." Derijks beseft dat de discussie over de strafmaat voor veroorzakers van een dodelijk opgeval opnieuw kan op laaien. En dat mensen en media hem weer zullen weten te vinden nu dit bekend wordt. „Daar zat ik echt niet op te wachten, maar het hoort er wel bij. Ik vind het belangrijk dat mensen in Nederland weten wat er gebeuren kan met dit soort celstraffen." Het OM, dat niets meer tegen de uit spraak kan doen, verwijst naar de uit spraak van de raad. Eric Derijks snapt wel dat de Pool het geprobeerd heeft. „Hij heeft er vanaf dag één alles aan gedaan om zijn straf te ontlopen. On verteerbaar dat hij nu eerder vrij is." den een streep onder het juridische verhaal gezet, maar zo komt alles weer terug. En net nu. Vrij dag is het vier j aar geleden dat het ongeluk gebeurde." De veroordeelde blijkt strafonder breking te hebben gevraagd om naar zijn zwangere vriendin in het buiten land te gaan. Maar omdat hij ook tot ongewenst vreemdeling is verklaard leidt dat ertoe dat hij de rest van zijn sstraf niet meer hoeft uit te zitten. Staatssecretaris van Justitie Klaas Dijkhoff heeft nog geprobeerd de ver vroegde vrijlating te voorkomen: hij wees het verzoek eerst af, omdat de belangen van de veroordeelde Pool niet opwegen tegen de belangen van de nabestaanden én de mate waarin de rechtsorde geschokt is. Maar de beroepscommissie van de Raad voor Strafrechtstoepassing zag dit anders. Die heeft Dijkhoff tot een nieuw besluit gedwongen. De Raad Ransomware is software die compu ters 'gijzelt' door bestanden te versleu telen. Wie z'n bestanden terug wil, moet 300 dollar in bitcoins betalen aan de hackers. Ook in Nederland zijn be smettingen aangetroffen, volgens Fox- IT. In de software die wordt gebruikt, is ook een Nederlands taaipakket aan getroffen. Het bijzondere aan de ransomware is dat er actief gebruik wordt gemaakt van een lek in het besturingssysteem Windows dat eerder door de Ameri kaanse inlichtingendienst NS A werd gebruikt. De werkwijze van de NSA kwam kortgeleden op straat te liggen en wordt nu dus door criminelen mis bruikt. De software richt zich vooral op be drijfsnetwerken. Het advies aan be heerders van bedrijfsnetwerken is dan ook om de updates van Microsoft, waarmee het lek wordt gedicht, direct te installeren en onbekende e-mails niet te openen Maarten van Dantzig van Fox-IT noemt de cyberaanval 'behoorlijk groot'. „Binnen een paar uur zijn 60.000 computers wereldwijd besmet. Dit aantal zal de komende dagen al leen maar toenemen." Volgens Van Dantzig hebben de hackers zich niet gericht op speciale doelgroepen. „Ziekenhuizen vallen vaak als eerste op omdat zij vaak nog gebruikmaken van oudere systemen." Het is nog onbekend uit welk land de hackers komen. Wie besmetting wil voorkomen, moet Windows updaten met de versie die sinds 14 maart be schikbaar is: MS17-010. Gisteravond werd bekend dat 16 Britse ziekenhuizen zijn getroffen door het virus. Medewerkers kregen op hun computers een pop-upbericht dat gebruikers vroeg om 300 dollar in bitcoins te betalen om toegang te krij gen tot hun pc's. „We hebben een noodplan in werking gesteld om er voor te zorgen dat de veiligheid en het welzijn van de patiënten is gewaar borgd. Ambulances worden doorge stuurd naar naburige ziekenhuizen", aldus een woordvoerder van Barts He- alth-groep. Het publiek is geadviseerd alleen medische hulp te zoeken voor acute medische aandoeningen. Een aantal bedrijven in Spanje was ook slachtoffer, zoals telecomreus Te lefonica. Volgens het bedrijf zijn klan ten en diensten niet getroffen. Het Nationaal Cyber Security Cen trum (NCSC) roept Nederland op om extra alert te zijn. Er is ook een waar schuwing uitgestuurd naar de 'vitale sectoren', zoals gas-, water-, en elek triciteitsvoorziening en ziekenhuizen. Zieken huizen vallen vaak als eerste op omdat zij vaak nog gebruik maken van oudere systemen zaterdag 13 mei 2017 Poolse doodrijder mag vervroegd de cel uit Maarten van den Hurk Heesch —Eric Derijks Eric en Moniek Derijks. foto van assendelft fotografie Bloemen op de plek van het on geval. FOTO RENE MANDERS Computers in meerdere landen zijn gegijzeld door cyberaanvallen met ransomware. Zo zijn er mel dingen uit de VS, China, Rusland, Spanje, Italië, Vietnam en Taiwan. Volgens computer- en netwerk beveiligingsbedrijf Fox-IT zijn in Nederland ook enkele besmettin gen gesignaleerd. Barbara de Jong Rotterdam —Maarten van Dantzig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3