£"l C9 Kerk toe aan vernieuwing Spannend I a d Drugspanden verzegeld 2 'Na mijn communie hoor ik erbij' jjj- 'Na de communie is het feest met lekker eten en veel cadeautjes' Zomerbloeiersdag COMMUNIES KATHOLIEKE KERK Kom naar de ZEELflnD VRIJWILLIGERS EERVOL Commentaar De eerste communie is uit. Het aantal Zeeuwse kinderen dat deze katholieke ceremonie ondergaat daalt al jaren. Dit valt samen met de krimpende kerk. Voeg daarbij de vergrijzing, dan is de daling verklaard. Aan de vanzelfsprekendheid waarmee vroeger katholieke kinderen hun eerste communie deden, zat een mooie kant. Ouders namen hun kinderen op vaste momenten en via een vaste symboliek op in hun geloofskring. Vanaf de doop was een duidelijke lijn uitgezet. Doopsel, eucharistie, vormsel enzo voort. Die volgde je, zonder mitsen en maren. Al die typische ge bruiken hielden de katholieken bijeen en de kerk overeind. Je kunt het verdwijnen van de eerste communie als een verlies zien. Want de gebruiken van de kerk geven nog steeds heel wat mensen hou vast. Zij voelen zich goed in een raamwerk van oude leerstellingen en lange tradities. Zolang die gebruiken mensen dienen, hoeft de kerk ze niet overboord te gooien. Maar het wordt langzamerhand wel tijd om alternatieven te ontwikkelen. De eerste communie is het begin van de deelname aan de eucha ristie, een van de zeven sacramenten waarmee de kerk de rol van bemiddelaar tussen mens en god claimt. Maar er is geen enkele re den om aan te nemen dat de religieuze ervaring van mensen af hangt van deze gebruiken. De sacramenten zijn vooral riten waar mee de kerkgemeenschap zich bijzonder maakt ten opzichte van buitenstaanders. Tegenwoordig kiezen veel gelovigen hun eigen weg. Met de oude dogma's laten zij ook de oude gebruiken achter zich. Zij bouwen aan nieuwe tradities. Of niet. Dan laten zij de reli gieuze cultuur zich vrij en spontaan ontwikkelen. Daar moet de kerk van leren. Ook al is de geloofsgemeenschap warm en stevig en de religie zelf inspirerend, als jonge mensen zich afkeren van de taal en van de gebruiken is de kerk ten dode opgeschreven. Als jonge mensen zich afkeren van de taal en de gebruiken is de kerk ten dode opgeschreven ALMANAK 'Dat was even spannend zeg', appte de vriendin van die Mid delburger donderdagavond vlak na Lyon-Ajax, de beslissende voetbalwedstrijd in de halve fi nale van de Europa League, waarin Ajax de finale haalde. 'Ik hield steeds vertrouwen', appte de nog nazwetende Mid- delburger dapper terug, verhul lend dat hij de hele tweede helft lang meevoetballend op de bank had 'gezeten'. 'Echt?', vroeg zij weer. 'Ja hoor, ik ben vrij rustig geble ven.' 'Knap hoor, maar ze zingen dan ook loepzuiver.' Deel A58 volgende weekeind dicht Nog één maaltijd in oud RestoRank Toelage hulp tot 2018 vijf euro VLISSINGEN Vlissingse Fles voor chroniquer i op zaterdag 13 mei Normaal 9.95 NU VOOR €7.50 Ravesteinweg 3 Grijpskerke MIDDELBURG De politie heeft gisterochtend drie panden geslo ten, omdat daar onlangs wietkwe- kerijen waren gevonden. Het gaat om twee panden in winkelcentrum Dauwendaele in Middelburg. Daar werd in februari een kwekerij ont dekt. Het derde pand staat in de Ka naalstraat in Oost-Souburg. Daar vond de politie in maart een kwe kerij boven een café. De panden worden voor drie maanden verze geld zodat ze niet opnieuw gebruikt kunnen worden. zaterdag 13 mei 2017 MIDDELBURG Een officiële Lange Jan Award zit er deze keer niet voor hen in, maar om ze toch te belonen voor hun bijzon dere vrijwilligerswerk kregen vier Middelburgers en twee orga nisaties gisteren wel een 'eervolle vermelding' van Stichting Welzijn Middelburg en de gemeente. De eer viel te beurt aan Tjerk Westerterp (volkssterrenwacht Philippus Lansber gen), Betsie Philipsen (Stichting Arduin), Anne Stroo (Resto Van Harte) en Mattanios Abboud (inzet voor vluchtelingen) voor hun individuele inzet; Kinderboerderij De Klepperhoeve en Stichting Sensoor als organisatie. In het stadhuis werden ze getrakteerd op een high tea en ontvingen ze een oorkonde. FOTO RUBEN OREEL Tip? redactie@pzc.nl RITTHEM De A58 is van vrijdag 19 mei 21.00 uur tot maan dag 22 mei 06.00 uur in de richting Goes afgeslo ten tussen Ritthem en Middelburg-Oost. Rijks waterstaat voert, als de weersomstandigheden het toelaten, dat week end onderhoudswerk zaamheden uit aan de A58. Verkeer wordt om geleid via door gele bor den aangegeven routes; automobilisten moeten rekening houden met tien minuten extra reistijd. MIDDELBURG Mensen die alleen zijn en/of minder te besteden hebben dan anderen kun nen vrijdag 19 mei om 18.00 uur voor 2,50 euro de laatste keer voor de zomervakantie aanschui ven aan een tafel bij Res toRank. Het pand wordt binnenkort verbouwd. In de derde week van sep tember kunnen eters weer terecht in de zaal achter het kerkgebouw van De Wijngaard aan de Kanaalstraat. Opgeven: restorank@gmail.com. MIDDELBURG Inwoners van Walcheren die nu vijf euro per uur betalen voor huishoude lijke hulp blijven dat tot 1 januari 2018 doen. De Huishoudelijke Hulp Toe lage (HHT) gold tot 1 juni, maar omdat nog niet be kend is welke bijdragen de gemeenten straks ontvangen, verlengen de drie Walcherse gemeen ten de regeling ruim een halfjaar. Eind dit jaar wordt bekeken welk ta rief volgend jaar geldt. Jo de Ridder ontving gisteren uit handen van burgemeester Bas van den Tillaar de zilveren Vlissingse Fles. De Rid der kreeg het eerbewijs, omdat hij in een half do zijn boeken een groot deel van de geschiede nis van Vlissingen vast legde. Vlissingen, Plan- kenstad is de nieuwste aanwinst. ZEELAND 7 Nora Robinson (11) uit Middel burg is de enige van de Oud-Ka tholieke Kerk Zeeland die com munie doet. „Wij mogen zelf kie zen wanneer we dat doen. Ik wilde het, omdat ik er dan meer bij hoor. Anders krijg je alleen een kruisje tijdens de mis en nu mag ik ook meedoen aan het avondmaal. Tij dens de communieviering worden er vragen aan me gesteld en als ik daar 'ja' op antwoord, krijg ik de zegen. Het maakt me een beetje nerveus dat ik alleen ben, gelukkig is mijn vader de pastor. Ik geloof in God; volgens mij helpt hij me soms als ik iets kwijt ben om het op tijd terug te vinden." FOTO RUBEN OREEL fSÏV*iifJIV - w Cas en Indy Simonse (7, twee ling) uit Heinkenszand doen vol gende maand communie in de Sint-Blasiuskerk. Cas: „Omdat we katholiek zijn." Indy: „We gaan soms naar de kerk en bidden elke dag op school. Daar leren we spe ciaal voor de communie de verha len uit de Bijbel." Cas: „Ik geloof wel een beetje in God, maar ik snap de verhalen niet goed. Hoe kan Jezus nou iemand beter maken? Dat is toch gek? Net een tovenaar." Indy: „We moeten in de kerk de tafel gaan klaarmaken, met een tafelkleed, kaarsjes en bloemen en dan mogen we voor het eerst echt een hostie eten. Die hebben we stiekem wel al eens geproefd. Best lekker, net snoep- papier." Cas: „Daarna is het feest thuis. Komen onze opa's en oma's, ooms en tantes en neven en nich ten. Dan gaat mama lekker sala des maken en mogen we heel veel eten. Oh ja, en dan krijgen we ca deautjes." Indy: „Ja, dat vind ik ook het leukste. En we hebben allebei mooie nieuwe kleren. Ik een witte jurk" FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Kwekerij Handel I Hangpot 23 cm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38