31 Een jaar geleden boekte Max Verstappen in Barcelona een historische zege. Hoe beleefden BN'ers deze bijzondere middag? „Ik heb uit m'n raam staan schreeuwen naar iedereen op straat, dat ze voor de tv moésten gaan zitten." Willem van Hanegem trok het even niet meer. 's Middags iets na drieën, die 15de mei van vorig jaar. Op de televisie in zijn woonkamer was Max Verstappen bezig racege schiedenis te schrijven in Spanje, maar slijtende ban den onder de bolide van de Limburgse raceheid in wor ding maakten de laatste ron des tot een zenuwslopend schouwspel. „Ik liep weg van de tv, liep terug, weer weg, weer terug. Ik dacht maar de hele tijd: het zal toch potverdimme niet waar zijn dat dit nog mis gaat?" Als voetbalfenomeen won hij met Feyenoord zo'n beetje alles wat er te winnen valt. Hij speelde een WK-fmale. Was later succesvol trainer. Maar deze Formule i-race werd De Kromme toch even te veel. „Met voetballen heb ik dat nooit. Dan loop ik ook weieens weg, maar uit ergernis, joh, ik was er écht bang voor dat het mis zou lopen als ik wel zou blijven kijken. Dus ging ik af en toe maar een beetje achter de com puter zitten. Maar toch nieuwsgie rig, hè, dus schreeuwde ik steeds naar m'n zoon Boy, die wel bleef kijken: 'Hoe zit het nou?"' „Zoiets heb ik maar twee keer in m'n leven meegemaakt. Alleen een keer eerder tijdens de Zomerspelen van 1996, volleyballen tegen die Italianen, om goud. En dus met die kleine Verstappen." Waar Van Hanegem van de spanning nauwelijks naar de race kon blijven kij ken, wilde tv-persoon- lijkheid en racefanaat Chris Zegers juist wildvreemden voor zijn beeldscherm trekken. U denk bij het ho ren van zijn naam wellicht meteen aan tropische eilan den of bruisende wereldsteden, maar de reisreporter is ook nog wel eens thuis. In Amsterdam. En ja, hij kijkt zelfs gewoon tv. Althans, die heeft 'ie vorig jaar gekocht na de GP-zege van Verstappen. Jaren deed hij het als sportfan zonder, keek hij Formule 1 op zijn laptop, via een 'digitaal abonne- mentje'. Zoals ook die veelbespro ken Grand Prix van vorig jaar in Spanje. Gewoon aan de keukenta fel. „Een euforische middag", weet Zegers nog. „Die laatste rondes ben ik naar het raam gelopen en heb ik staan schreeuwen naar iedereen op straat die het kon horen. 'Ga naar binnen, mensen! Jullie missen iets geweldig moois.' Ik dacht alleen maar: je kan nu niet buiten zijn." Een gevoel van ongeloof, dat is wat toen bij hem overheerste. „Uit eindelijk kwam mijn geliefde thuis. Die heb ik al in het trappenhuis toegeschreeuwd: 'je moét dit zien'. Ze heeft weinig met sport, maar ze snapte de grootsheid van de presta tie ook meteen." In heel de wereld was er aandacht voor de unieke prestatie. Eerste Ne derlandse racewinnaar, oké. Maar ook de jongste racewinnaar ooit, net in het bezit van zijn rijbewijs. Lof was er, van alles en iedereen. Michael van Gerwen was een toernooitje aan het darten, maar volgde de ontknoping tussen het pijltjes gooien door live op zijn smart- phone. Pieter van den Hoog- enband zat voor Eurosport in Londen. Keek daar met buitenlandse oud-topspor ters naar de race en voelde zich als Nederlander trots. „Iedereen had het tegen mij - r maar over 'your boy'. Heel de we reld weet dat Max een Nederlander is." Hugo Borst voorspelde het de dag na de race al in zijn column in deze krant: 'Weet dat het je ooit gevraagd wordt: waar was jij toen Max Ver stappen zijn eerste Grand Prix won?' Borst zelf zat in de stu dio van Radio 1 in Hilver sum, met Henry Schut pre senteerde hij Langs de Lijn. Gast was Jan Lammers. „Naarmate die GP in Spanje vorderde, zag ik Lammers het hoofd schudden. Ongeloof, dat was wat ons allemaal bond deze zondag middag. Dit kon helemaal niet, Ongeloof, dat was wat ons bond. Dit kon helemaal niet, hij was pas 18 jaar oud want Max was pas 18 jaar en 228 da gen jong." In de eindtijd van Verstappen (r.41.40) zag Zegers een teken van boven, drie weken na het overlij den van Johan Cruijff, de eeuwige Nummer 14. „In het voorjaar hadden die twee elkaar in Barcelona nog ontmoet. Die tijd, dat was voor mij de grote beves tiging dat met het heengaan van de grootste Nederlandse sporter al ler tijden, het stokje daar is doorge geven door de verlosser Cruijff." Van Hanegem: Dan kan je vader wel een aardige coureur zijn ge weest, maar dan nog. Winnen! Dat je daar al op die leeftijd toe in staat bent in een grote man nenwereld? Goh. Dan ben je zó volwassen. Als eerste Nederlander ook nog eens. Héél bijzonder. Vergelijk het maar met onze Europa Cup-zege (met Feyenoord in 1970, red.), dat was ook voor het eerst. Iets baanbrekends. En ieder een heeft daar respect voor. Ook buitenlanders. Kijk hoe ze met Max omgaan. Als je dan hoort hoe die Hamilton over hem praat, dan is dat toch verdimme geweldig." Sinds Barcelona 2026 heeft Zegers geen race meer gemist. „Ik heb in middels een televisietje aange schaft. Hij laat het meer en meer zien. Neem nou dit seizoen, heel constant. Eigenlijk heeft Max nog geen fout gemaakt." Voor het tijdperk Verstappen keek Van Hanegem ook wel naar autoracen, maar niet zo frequent als tegenwoordig. Al twaalf maanden heeft hij geen race meer gemist. „Ik keek lang alleen maar naar de starts, om te zien of er iets fout ging. Maar met Max... Er gebeurt altijd iets met 'm, vaak in positieve zin. Valt hij uit, dan zet ik ook meteen m'n tv uit. Dan denk ik: daaagghhh... Slaat nergens op natuurlijk, maar dat is gewoon uit ergernis. Zonder Max wordt het een heel eentonig gebeu ren." zaterdag 13 mei 2017 Max Verstap pen spuit een fle: champagne leeg na zijn zege in Spanje, fotoanp 'Ik was écht bang dat het mis zou lopen als ik bleef kijken' Arjan Schouten Barcelona —Hugo Borst Grand Prix Spanje. Start: zon dag, 14.00 uur. TV: Ziggo Sport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31