Verliezen loont, maar Utrecht wil winnen 30 Clement, Stetina en Kelderman koesteren hun rol in bergen In de derde week van de Giro is de meesterknecht belangrijk. Wie zijn de eerste luitenanten van Dumoulin, Kruijswijken Mollema? „Je moet een plichtvervuller zijn", zegt Stef Clement over zijn rol in deze Giro. „Denken aan het belang van de groep of kopman en daarna pas aan je eigen belang. Dat is mijn natuur. In het begin van mijn car rière is gezegd dat ik, ook vanwege mijn tijdrit, voor mijn eigen klasse ment moest gaan. De fysieke kwa liteiten zijn er misschien wel, maar mijn mentale kwaliteiten liggen er gens anders. Ik ben geen killer." Clement werd vier keer Neder lands kampioen tijdrijden en won ritten in het Critérium du Dau- phiné en de Ronde van Catalonië. Hij reed jaren voor Rabobank en Belkin, maar ook voor het Franse Bouygues Telecom. De afgelopen jaren joeg hij op eigen succes bij IAM Cycling. Op voorspraak van kopman Steven Kruijswijk keerde hij terug op het oude nest. „De waardering begint er mee dat Steven me zelfheeft gevraagd om terug te komen. Dan hoeft hij niet meer elke dag te zeggen: 'Stef, je bent goed bezig'." Californian guy Peter Stetina is de tegenpool van zijn nuchtere, Gro ningse kopman Bauke Mollema. „Bauke is een speciale. Hij praat al leen wanneer hij echt iets wil, maar meestal voel ik het al aan", zegt hij. Bij een valpartij twee jaar geleden in de Ronde van het Baskenland brak hij zijn scheenbeen, knieschijf en vier ribben. Nu is hij Mollema's 'best man' in het hooggebergte. „Dat betekent positioneren voor de klim begint en als het omhoog gaat, zoals bij Blockhaus zondag, moet ik erbij zijn. Op kop rijden, Bauke uit de wind zetten." Van alle meesterknechten is Wilco Kelderman de meest atypische. In zijn eerste zes profjaren was hij al tijd zelf de absolute kopman. Ook deze Giro laat hij zich niet bewust op achterstand rijden. „Ik rij in principe voor Tom, maar als ik in de bergen meekan, is dat mooi meege nomen. Ik ga mijn benen niet stil houden als ik kan volgen." Na de jaren op de voorgrond bij Lotto-Jumbo koos Kelderman voor Sunweb. Bij die ploeg heeft hij een dienende rol en mag hij voor zich zelf rijden. „Opofferingsgezindheid is voor mij geen probleem. Ik ben super gemotiveerd om Tom te hel pen. Een nieuwe rol. Mooi om te doen en het geeft een stuk minder stress dan zelf voor het klassement rijden. Ik heb me in tijden niet zo goed gevoeld." ETAPPE7 Verliest FC Utrecht bij AZ, dan is de penningmeester blij en de trainer ontevreden. Dat zit zo: bij verlies van Utrecht worden de Alkmaar- ders vijfde. FC Utrecht stijgt dan op de ranking van de tv-gelden, die wordt berekend over de afgelopen tien jaar. Want door de klassering van AZ wipt Utrecht in dit scenario over Vitesse en FC Groningen heen. Dat scheelt 750.000 euro, in stadion Galgenwaard gelijk aan drie jaarsa larissen voor spelers. Of een goede transfersom voor een nieuwe. Of het laatste beetje geld dat nodig is om zwarte cijfers te schrijven. Blaren Logisch dus dat dit hét onderwerp van gesprek is tijdens de voorberei ding op de wedstrijd. Trainer Erik ten Hag praat zich de blaren op zijn tong om te bezweren dat zijn ploeg, en hij voorop, maar één ding wil: winnen. „We zitten in een fase dat we veel winnen, dat wil ik vasthou den. Omdat je dat vertrouwen mee neemt naar de finale van het sei zoen als we om een Europees ticket spelen." Ten Hag is, zittend in zijn trai nerskamer, stellig. Twintig meter verderop in de kantine van Zou- denbalch komt het ene scenario na het andere ter sprake. Wat als Sé- bastien Halier in de laatste minuut, bij een 1-0 achterstand een penalty krijgt? Moet hij dan missen? Het zou zijn eerste falen vanaf elf meter op Nederlandse bodem zijn. En We zitten in een fase dat we veel winnen, dat vertrouwen wil ik nu vasthouden doet Ten Hag, hij die zo graag wil winnen, er niet verstandig aan Robbin Ruiter op doel te zetten? De keeper wordt genoemd als opvolger van Tim Krul bij AZ en zal sowieso zijn beste been voorzetten in Alk maar. Of scoort Sofyan Amrabat, be geerd door Feyenoord, zondag mis schien zijn eerste profgoal in Alk maar? De winnende. De penning meester krijgt al buikpijn bij de ge dachte alleen. Amrabat niet. Hij lacht. Niemand hoeft zich zorgen te maken. Ten Hag verwacht niet an ders van zijn spelers: „Deze week is voor iedereen belangrijk. Ook voor spelers individueel. Topclubs kij ken toch hoe zij presteren als ze on der druk staan. Als je in de picture staat, is het zaak vooral de focus te houden. Randzaken leiden af van waar het altijd om gaat: wedstrijden winnen." Ook als dat FC Utrecht 7,5 ton kost. Djokovic tegen Nadal in Madrid Dubbelslag voor Chavanel Emmen door ondanks verlies zaterdag 13 mei 2017 De meesterknecht is nu aan zet in de Giro Daan Hakkenberg Molfetta Stef Clement (34 jaar, Lotto- Jumbo, rijdt voor Steven Kruijs- wijk) Peter Stetina (29 jaar, Trek-Seg- afredo, rijdt voor Bauke Mol lema) Wilco Kelderman (26 jaar, Team Sunweb, rijdt voor Tom Dumou lin) ALBEROBELLO Caleb Ewan heeft gisteren de zevende etappe in de Ronde van Italië gewonnen. De Australiër van Orica-Scott was op de meet de snelste in de massasprint in Alberobello. De Colombiaan Fernando Gaviria (Quick Step) en Ier Sam Bennett (Bora) kwamen een banddikte te kort en werden respectievelijk tweede en derde. De Luxem burger Bob Jungels blijft lei der in het klassement, de Brit Geraint Thomas volgt op zes seconden. De uitwedstrijd tegen AZ is op voorhand een apart duel voor FC Utrecht. Want moeten verlie zen om bijna een miljoen euro te incasseren? Te gek voor woor den. Ard Schouten Utrecht —Erik ten Hag TENNIS Novak Djokovic moet het in de halve finales van het Masters-toernooi in Madrid opnemen tegen Ra fael Nadal. De Spaanse gravelspecialist schaarde zich gisteren bij de laatste vier door de Belg David Goffin te verslaan: 7-6 (3) 6-2. Djokovic kreeg een vrije doortocht naar de halve finales, omdat zijn Ja panse tegenstander Kei Nishikori zich met een pols blessure afmeldde. De Servische nummer twee van de wereld zegevierde vorig jaar op het gravel in Madrid. Nadal was in 2005, 2010, 2013 en 2014 de beste in de Spaanse hoofd stad. WIELRENNER De Franse wielrenner Sylvain Chava nel heeft gisteren de dag zege gepakt in de vierde etappe van de Vierdaagse van Duinkerke. De veteraan van Direct Energie kwam na een rit over 167 kilome ter solo over de finish in Le Portel. Vijf seconden later maakten Samuel Dumoulin (AG2R) en Clément Ventu- rini (Cofidis) het Franse po dium compleet. De 37-ja- rige Chavanel neemt te vens de roze leiderstrui over van de Belg Jens De- busschere. Er zijn nog twee etappes te gaan in de Vierdaagse van Duinkerke. De van oorsprong vier dagen durende wielerkoers heeft dit jaar zes etappes. VOETBAL FC Emmen is door naar de tweede ronde van de play-offs om een plek in de eredivisie. Na de royale overwinning maan dag in Waalwijk op RKC (1- 5) was de return gisteren in eigen stadion een formali teit. RKC won weliswaar met 0-1, maar spannend was het nimmer. Johan Voskamp maakte het enige doelpunt in Emmen. Na een halfuur spelen schoof de spits, die in Waalwijk ook al trefzeker was, de bal binnen. In de 68ste minuut moest RKC ook nog met tien man ver der, na rood voor Roel van de Sande. FC Emmen kan zich gaan opmaken voor een tweeluik met de num mer 16 van de eredivisie. De meesterknechten Clement, Stetina en Kelderman (v.l.n.r.). fotoscorvos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30