ra Trucks mijden tol België niet Pluimveemest moet de oven in Trein met afval kerncentrale 2 MAIKEL HARTE FEESTWEEKEND Column Het was donderdagavond een mooie avond voor Ajax- fans. Na ruim twintig jaar werd er weer eens een Europese fi nale gehaald. Morgen moet het gaan gebeuren voor de Feyenoord- fans. Voor het eerst in achttien jaar kan Feyenoord weer eens kampi oen worden. De laatste keer kan ik me nog goed herinneren. Het was 1999, ik woonde zeifin Amsterdam en had verkering in Rotterdam, al waar ik dat kampioensweekend verbleef. Na de huldiging op de Coolsingel liep het zwaar uit de hand. In plaats van de polonaise braken er heftige rellen uit, waarbij de poli tie zelfs op hooligans begon te schieten. De andere dag leek Rot terdam wel oorlogsgebied. Op de Lijnbaan, de Coolsingel, de weg richting het Centraal Station: overal lagen ruiten van winkels en kantoren aan diggelen en waren verkeersborden, lantaarnpalen en bloembakken vernield. Er was zelfs geplunderd uit winkels. Het was echt bizar om te zien. En toen hadden ze gewonnen hè, toen wa ren ze kampioen, je moet er niet aan denken wat er gebeurt als ze het niet worden. Destijds was Rotterdam een stad die het moeilijk had, maar er is veel veranderd. Er is veel geïn vesteerd en de havenstad is nu hip en trendy geworden met onder meer een schitterend nieuw cen traal station en een prachtige Markthal. Het zal toch niet gebeu ren dat die nieuwe architectoni sche hoogstandjes de vernieling in zullen gaan? Ik hoop op een mooi feest. Niet alleen in Rotterdam, maar vooral ook in Axel. Op Omroep Zeeland toonden ze een stel dat thuis in Axel in Feyenoord-tenue de wed strijd tegen Excelsior van afgelo pen zondag bekeek. De vrouw des huizes was misschien wel de meest teleurgestelde Feyenoord- fan van Nederland. Haar vriend had ooit beloofd met haar te zullen trouwen als Feyenoord kampioen zou worden, inmiddels wacht ze al achttien jaar. Ze verlangt nu zo naar een overwinning morgen. Ik hoop dat haar vriend daar ook zo over denkt. Ik hoop op een mooi feest, vooral ook in Axel DESTELLING Vandaag: Communie is een mooie traditie Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters 0S3NE, MOE&ER&A® EN FEYENOOR&! Schepenenrace op 10 juni SSSf 5 - ----- Omer Gielliet begraven Congres over 'roze' ouderen Europees geld mkb ligt klaar België voerde op 1 april 2016 een ki lometerheffing in voor vrachtwa gens zwaarder dan 3,5 ton. Na de in voering verschenen berichten dat vrachtwagens massaal zouden om rijden door Zuid-Nederland om de tol te vermijden. Maar dat is niet zo, stelt Rijkswaterstaat nu vast op ba sis van onderzoek van TNO. In het onderzoek is de verkeersintensiteit op hoofd- en omliggende wegen in de periode maart-september 2016 vergeleken met die van het jaar er voor. Aanvankelijk leek de tol grote ef fecten op Zeeland te hebben. Uit eerste cijfers bleek dat op werkda gen maximaal 250 vrachtwagens extra over de A58 tussen Bergen-op- Zoom en Vlissingen reden. Nader onderzoek liet zien dat dat kwam door werkzaamheden op de Sloe- weg. Het vrachtverkeer op de A58 groeit wel. Maar die is met 135 extra vrachtwagens per werkdag 'niet- ongewoon' (+2 tot 4 procent), aldus Rijkswaterstaat. Opvallend is de stijging van het vrachtverkeer door de Westerschel detunnel (+10 procent; 194 extra per dag). Het is te kort door de bocht om dat te wijten aan de tolheffing, vindt Rijkswaterstaat. Want op vier grensovergangen in Zeeuws-Vlaan- Onderzoek op kenteken is nodig om te zien waar het verkeer vanaf de grens heen gaat deren is sprake van minder verkeer en op twee overgangen van meer. De verschillen zijn klein. Onder zoek op kenteken is nodig om te zien waar het verkeer heen gaat. Vrachtwagens rijden dus niet om, aldus Rijkswaterstaat. Dat omrijden is bovendien duurder, rekent ze voor. Een rit van Terneuzen naar Duisburg (110 kilometer) kost via België 157,12 euro; omrijden kost 178,42 euro. Wat kun je het beste doen met pluimveemest? Er energie mee op wekken door het te verbranden, constateert onderzoeksbureau CE Delft in een studie naar verwerkin gen van pluimveemest. Dat is precies wat het Zeeuwse energiebedrijf PZEM doet in de bi omassacentrale in Moerdijk. In die centrale wordt kippenmest ver brand en zo omgezet in energie. De as kan worden benut als kunst- mestvervanger. CE Delft heeft ook andere mogelijkheden verkend, deels ook een combinatie van ener gieopwekking en hergebruik als meststof. Maar ook direct gebruik als meststof of als compost is on derzocht. Uit het onderzoek blijkt dat pluimveemest als brandstof voor een energiecentrale het meeste milieuvoordeel oplevert. De biomassacentrale in Moerdijk presteert dan veel beter dan de mest als nevenbrandstof benutten in een houtgestookte biomassa centrale. Alternatieven die geen elektriciteit of warmte produceren, vormen een belasting voor het mi lieu of leiden tot een beperkte mi lieuwinst. Bij de Centrale Organisatie Voor Ra dioactiefAfval (Covra) in Borssele is donderdag een trein uit Frankrijk met hoogradioactief afval van de kerncentrale in Borssele aangeko men. De 28 containers met in glas verpakt afval worden bij de Covra nog decennia bewaard. Het transport kwam van de op werkingsfabriek voor radioactief materiaal van Areva in het Franse La Hague. De splijtstof die exploitant EPZ in de Borsselse kerncentrale ge bruikt, wordt na verloop van enkele jaren minder bruikbaar doordat er radioactief afval in ontstaat. Dat hin dert de energieproductie. In La Ha gue wordt de brandstof van de kern centrale gerecycled. Vervolgens kan 95 procent opnieuw worden ge bruikt als splijtstof in de kerncen trale. De resterende 5 procent is afval en moet bij de Covra worden opge slagen. Overigens hebben Covra, EPZ noch de nucleaire toezichthou der ANVS het radioactieve transport publiekelijk gemeld. De Belgische nucleaire waakhond FANC deed dat wel, net zoals Arva. zaterdag 13 mei 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Alle vrouwen moeten iets van auto's weten 418 reacties C»AN WEL AJAX. SINT ANNALAND De Schout- en Schepe nenrace wordt dit jaar op 10 juni gevaren vanuit Sint Annaland. Het is een race tussen hoogaarzen en andere platbodems, met aan boord diverse ge meentebestuurders. Aan de race is een netwerkbij eenkomst gekoppeld voor overheden en bedrij ven uit Zeeland, Zuid-Hol land, Noord-Brabant en Vlaanderen. Om die reden ondersteunt de provincie de race met een subsidie van 5000 euro. au - BRESKENS Pastoor en kunstenaar Omer Gielliet is gister ochtend begraven op de begraafplaats in Bres- kens. Dat gebeurde in besloten kring. Op de voorafgaande dienst in Gielliets 'eigen' Sint Bar- barakerk kwamen enorm veel mensen af. Sommige bezoekers moesten de dienst buiten volgen. Gielliet, die bekend stond als markant en sociaal mens, overleed zondag avond op 91-jarige leef tijd. MIDDELBURG Het Roosevelt Institute ontvangt op 24 mei voor aanstaande sprekers uit Amerika en Nederland voor een workshop Life long Equality. Zij gaan met de aanwezigen in ge sprek over 'roze' ouderen (lesbisch, homo, biseksu eel of transgender) die afhankelijk zijn van zorg. Na aanmelding via rias@zeeland.nl is ieder een welkom op deze uit wisseling tussen zorg aanbieders, zorgwerkne- mers en beleidsmakers. VLISSINGEN Ondernemers met een vernieuwend idee kun nen daarvoor vanaf 15 mei Europees geld voor binnenslepen. Die dag opent het subsidieloket van OP-Zuid, het Euro pese innovatiepro gramma voor Zuid-Ne derland. In totaal is 8,25 miljoen euro subsidie beschikbaar. De kilometerheffing weerhoudt vrachtwagens er niet van om door België te rijden. Want om rijden door Nederland is duurder dan de kortste route door België (inclusief tol). Al is niet duidelijk waarom meer vrachtwagens door de Westerscheldetunnel rijden. Jeffrey Kutterink Vlissingen Frank Balkenende Moerdijk Frank Balkenende Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2