26 De titelstrijd tussen Feyenoord en Ajax belooft De titelrace krijgt morgen naar verwachting een onvergetelijke ontknoping. Een historisch sportverhaal is het eigenlijk nu al. Column SJOERD MOSSOU Dat doelpunt van Kasper Dolberg, een balletje wars van natuurwetten donderdag amper begonnen met zingen, of Kasper Dolberg rende schuin op keeper An thony Lopes af, als een eenzame hardloper in het Rhöne-dal. Het was mij totaal ontgaan, dat van dat songfes tival althans, maar veel mensen ontdekten er een wonderlijk dwarsverband in, zo las ik nadien op Twitter. Ajax dat scoorde terwijl OG3NE aan het zingen was: dat moest haast wel een teken van bo ven zijn. Een hogere macht. Een knipoog van het Opperwezen. Persoonlijk lijkt me dat onzin, het was slechts ordinair toeval, maar ergens snap ik de gedachte. Dolberg heeft wel iets van een buitenaards figuur, OG3NE zou ook de naam van het nieuwste model ruimteschip kunnen zijn. En dan dat doelpunt, hè? Een balletje wars van natuurwetten. Een trekstoot als aanklacht tegen de fluctuatie-dissipatiestelling van 1928. (Voor meer informatie: Wikipedia). Over jonge Ajax- voetballers dienen we terughoudend te zijn. Voor je het weet wor den ze opeens 'Goden zonen' genoemd, en anders wel 'De Nieuwe CruijfF. In het geval Dolberg is dat niet an ders, zij het met één verschil: zeifis hij niet onder de indruk. Nog niet een beetje. We mogen het zo onderhand wel als een feit beschouwen: Kas per Dolberg uit Voel, Midden-Jutland, is niet te raken, niet te beïnvloe den, niet warm of koud te krijgen. Na afloop van Olympique Lyon - Ajax stond hij in de catacomben als een lieve, zachtjes pratende robotjongen. Zijn haar zit altijd alsof hij net ge doucht heeft, zijn ogen staan koel, bijna dwars door je heen kijkend. Zijn meest sentimentele, hartroerende quote was deze: „Ik ben blij." Het mooist vond ik het moment kort na afloop op het veld, toen de spelers van Ajax samen een feestje vierden met het uitvak. De voetballers za ten in een soort hurkzit, hand in hand, klaar om tegelijk omhoog te springen en een dol dansje te maken. Dolberg zat helemaal links. Hij keek steeds schichtig opzij naar de rest, alsof hij niet precies snapte wat hier de bedoeling was. Vervolgens pro beerde hij na te doen wat de anderen deden, maar dan onwennig en verlegen. Dolberg feestte niet zozeer, hij was niet uitzin nig van vreugde zoals de anderen, hij deed slechts een manmoedige poging dolblij te zijn. Dolberg doet me een beetje aan Saga Norén den ken, de vertederende, briljante hoofdpersoon uit de Deens/Zweedse serie The Bridge. Hij zou haar jongere broertje kunnen zijn. Maar bovenal is hij een prachtige voetballer na tuurlijk, een speler die dingen bedenkt die wij nooit hadden kunnen verzinnen, laat staan uitvoe ren. Die rare achterhoofdkopbal tegen NEC, het vertraagde stiftje in de Kuip, de contra-effect-trek- stoot tegen Olympique Lyon. Kasper Dolberg is niet buitenaards, evenmin is hij een zoon van God. Wel is hij een schitterend mysterie. Real wil toptalent uit Brazilië Skomina fluit Ajax in finale Ajax-trainer Peter Bosz ging eerst maar eens een biertje drinken, don derdagavond, in de bar van het Franse spelershotel. Zondag kwam later wel - en dat was geen opmer king uit desinteresse of gemak zucht. Bosz had domweg geen plek meer in zijn hoofd. Te veel indrukken, te veel stress momenten, te veel ontlading, te veel gedachten. Eerst een grote pils, kortom, en daarna nog eentje. Maar zondag is morgen al. Een nieuwe halte in de boeiende reis van de Amsterdammers. Voor Ajax is dat vooral prettig: straks lonkt het heerlijke vooruitzicht van 24 mei in Solna, de Europa League-fi nale tegen Manchester United. De Amsterdamse club zweeft gelukzalig mee op een wolkje, in De titel is voor Feyenoord een loeiend zwaar geworden schatkist de wetenschap dat het eindelijk weer meetelt in Europa. Het bruist van de energie, zelfs na een slo pend seizoen met oneindig veel wedstrijden. Davy Klaassen, Lasse Schone, Hakim Ziyech: ze huppel den gisterochtend het charter vliegtuig in, de adembenemende slijtageslag tegen Olympique Lyon ten spijt. Verlossing Ook daarom wordt morgen bo venal de Dag van Feyenoord, die andere klassieke Nederlandse top club. Nóg een club die snakt naar verlossing, maar vanuit een heel ander perspectief, en met een heel ander soort emoties. Sinds afgelo pen zondag op Woudestein is alles anders. De blijde verwachting is plots veranderd in zeurende buik pijn. De landstitel is in Rotterdam- Zuid voor even geen langver wachte prijs meer, het is eerder een obsessie. Een schatkist zo loei end zwaar geworden, dat de deksel klem is komen te zitten. Heel de stad helpt mee het ding open te duwen. Zondag 14 mei 2017, de Kuip. Het hoofd stroomt vol met gedachten en scenario's. Het is niet moeilijk om je de Kuip voor te stellen om 14.29 uur, met de spelers op het veld tegen Heracles. Het stadion zal brullen zoals het nooit eerder heeft gedaan. Het Hand in Hand zal snikkend worden meegezongen door 48.000 mensen. Ontbranden Donderdagavond ging de ge meente Rotterdam akkoord met de plannen rond Feyenoord City, het nieuw te bouwen miljoenen stadion aan de Maas. Het is nóg zo'n extra dimensie aan de wed strijd van zondag. De Kuip zal ont branden in de wetenschap dat het einde in zicht is, dat het beroemd ste en meest intens beminde sta dion van Nederland aan zijn defi nitieve afscheidsronde is begon nen. Het staal van Leendert van der Vlugt zal zuchten. Piepen. Kraken. Deinen. Snikken. Hunkeren. Maar och, al die scenario's. Je weet zaterdag 13 mei 2017 @sjoerd mossou Songfestivalmeisjes uit Fijnaart waren VOETBAL In het Brazili aanse voetbal dient zich een nieuwe voet balsensatie aan. Vinicius Junior (foto) is pas zestien jaar, maar Real Madrid wil hem al hebben. De aanvaller van Flamengo moet zijn de buut op het hoogste ni veau nog maken. Dat kan vandaag gebeuren in het Maracana in Rio. VOETBAL Ajax krijgt op 24 mei in de finale van de Europa League tegen Manchester United te maken met een Sloveens arbitrage team. Damir Skomina (foto) is de scheidsrech ter. Hij krijgt hulp van zijn assistenten Jure Praprot- nik en Robert Vukan en vierde official Gianluca Rocchi. O fi. (0 Stoelriemen vast, hier komt het drama Sjoerd Mossou Rotterdam Ajax zit in een flow na een heroïsche avond in Lyon. Maar dat biedt geen garanties voor de titelrace in eigen land. fotogetty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26