Werkt biologie echt op de werkvloer? Peter Langhout Reizen E 21 stukje serotonine. Mijn variant van dit hormonale stofje laat aan leg voor een gevoelig emotioneel systeem zien. Gaat het goed, dan ben ik écht enthousiast. Baal ik, dan baal ik stevig. Aldus mijn genetisch materiaal. Doe mij een dichtregel of een goed gesprek en ik geef mijn dna gelijk. Maar in elke situatie een heftiger reactie op emotionele prikkels? Hier laat BrainCompass zien dat ik meer ben dan biologie. Opvoeding en ontwikkeling leer den mij hard te zijn, ik kan stevig redeneren en schaam me niet voor fouten. Mijn ouders hebben mij in hun veilige opvoeding meer robuustheid geschonken dan ze mij genetisch konden meegeven. Een slechtere jeugd had mij gevoe lig en onzeker kunnen maken. Dan stond ik met mijn genen erbij nu al op 2-o achter op het werk. Stress Nu ligt het COMTG-gen op tafel. Die bewaakt in mijn brein de ba lans tussen denken en doen. Mijn variant verraadt dat ik weinig be hoefte heb aan voorspelbaarheid en structuur. Ik ben biologisch be schermd tegen stress en proble men oplossen gaat soepel. Ik scha kel makkelijk. Een mooi bezit, maar wel eentje met een valkuil. Als veel vanzelf gaat, kan dit talent je lui maken en haal je er niet alles uit. Nog een meenemertje naar het werk: dragers van deze geneti sche variant kunnen soms impul sief of 'doorduwend' overkomen, met onnodige weerstand als ge volg. Soms hè. Het gen dat aan de basis ligt van oxytocine, vaak knuffelhormoon genoemd, onthult iets over mijn emotionele behoeftes. Mijn vari ant zegt dat ik nuchter en resul taatgericht ben. Babyshowers en WETENSCHAP verjaardagen van de collegaatjes, die zijn genetisch niet helemaal meegekomen. Ik blijk volgens de psychologische tests verrassend vaker te kiezen voor een goede band met anderen dan mijn biolo gische basis aangeeft. Ik werk graag samen en kies ervoor me met veel anderen verbonden te voelen, heet het. Complexe zaken kan ik goed aan en ik zie met ge mak het perspectief van anderen. Dat noteren we gretig. Maar de echte meenemer naar het werk is volgens BrainCompass de achterkant van deze medaille. Met een vermoedelijk bovenge middelde geheugenkracht en enthousiasme voor kennis en cre ativiteit heet die achterkant onge duld. Dat is soms even afzien - voor de collega's - als het feiten- vretende professortje in mij op- Dit ben ik tot in mijn genen, in een rapport van 36 pagina's en een buisje spuug duikt, met alweer een boekje en een onderzoekje. Ontwikkei- puntje dus. Dit ben ik tot in mijn genen, in een rapport van 36 pagina's en een buisje spuug. Mijn biologie, be paald en bijgestuurd door mijn ouders. Aangevuld met mijn ont wikkeling richting volwassenheid en levenservaringen. Een even wichtig en herkenbaar profiel, met goede kanten en nuttige vin gerwijzingen voor verbeterpunt jes. Zoals dat hoort bij zelfonder zoek en loopbaanontwikkeling. Nieuwsgierigheid Ben ik echt overal evenwichtig? Eén aanleg is extreem. Van nature vind ik nieuwe dingen snel inte ressant. Mijn brein vertaalt alles snel naar informatie waar ik wat aan heb. Mijn dopaminesysteem wordt zo snel geprikkeld. En do pamine is een soort motivatie stofje dat actief wordt als we iets prettig vinden. Onbewust beloon ik mijn aangeboren nieuwsgierig heid graag met een dopamineshot. Zelfs al moet ik daarvoor mijn ei gen genetische monster onder ogen zien. Boek nu een vakantie met gegarandeerd vertrek! peterlanghout.nl/0172-468800 zaterdag 13 mei 2017 GO ILLUSTRATIE RUBEN L. OPPENHEIMER dna kan het nog een stuk beter' De wetenschap doet on derzoek naar biologie op de werkvloer. Zo beke ken Amerikaanse onder zoekers de invloed van hormonen op de beurs. Toenemend risicovol ge drag van handelaren kan worden verklaard door veranderingen in hormo nen. Want sommige hor monen maken ons agressiever en schroe ven ons zelfbeeld fors op. Ook werden in dit onderzoek proefperso nen veel optimistischer over toekomstige prijs- veranderingen. Andere wetenschappers geven tips. Zo beschreef Amy Cuddy van de Har vard Business School hoe leiders zich kunnen oppeppen. Onze hor moonniveaus veranderen elke minuut en het is vol gens Cuddy zaak om ons lijf te configureren. De sleutel is een bijpas sende lichaamshouding. Voor een teamvergade ring kun je als leider je zelf het beste even flink uitrekken. Zo gaat je zelfvertrouwen gevende testosteron omhoog. Toch is er kritiek. Statis tisch geneticus Danielle Posthuma, hoogleraar aan De Vrije Universiteit in Amsterdam, vindt het veel te vroeg om biologie in je werk toe te passen. „Het is een ingewikkeld samenspel van veel fac toren zoals erfelijkheid, omgeving en persoonlijk heid. Bij groepen kunnen we soms met een zeker heid van 20 procent con clusies trekken. Dat is al niet veel. Voor één per soon is het onmogelijk. We weten ook niet of we ooit zover komen." 10 dgn Adriatische Kust Compleet v.a. 599 Geniet van de Italiaanse stranden en excursies naar Ravenna, Gradara, Gubbio en Urbino, San Marino en Venetië. O Vertrek 9 juni BE39474 10 dgn All inclusive Andorra Compleet v.a. 659 Geniet all inclusive van Andorra. Met Vall de Nuria, het stuwmeer van Engo- lasters en Meritxell en Andorra la Vella. O Vertrek 2 juni en 14 juli BE40863 7 dgn Zuid-Engeland en Torquay Compleet v.a. 569 Ontdek de Jurassic Coast en Dartmoor National Park,Torquay, Bournemouth en Weymouth. O Vertrek 5 juni en 4 september BE43575 8 dgn All inclusive Oostenrijk Compleetv.a. 599 Geniet all inclusive en ga mee Innsbruck, het Kaunertal, de Bodensee en Swarovski Kristalwereld. O Vertrek 7 juli en 11 augustus BE43355 Persgroep13/5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21