2 O O O DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 20 0. D V Je dna laten uitpluizen om beter te worden op je werk. Het is de nieuwste trend in loopbaanontwikkeling. Verslaggever Bart van Eldert liet zijn genetische monster onderzoeken. Toen mijn zus 25 jaar geleden ging studeren aan de filmaca demie, moest en zou ze in de Amsterdamse binnenstad wonen. Na lang zoeken had ze wat gevonden voor 500 gulden per maand en mijn ouders en ik gingen haar verhuizen. Verbijsterd staarden wij naar het muizengat van een kamer met aan één zijde een muur die niet eens tot aan het plafond kwam. Mijn vader, een Duitser, constateerde droog: jul lie tolerante Hollanders vinden het blijkbaar fijn om de hele dag bo venop eikaars lip te zitten. Hoe anders is dat nu, 25 jaar later. Amsterdam dreigt het domein te worden van vermogenden en armen. De middenklasse kan er geen woning meer bemachtigen, al dus een alarmerend rapport van De Nederlandsche Bank dat deze week verscheen. Een kwart van de kopers legt sinds 2013 het geld voor een wo ning in Amsterdam cash op tafel. Gewoon zo, zonder hypotheek! Maar ook met hypotheek is het niet genoeg. Wie geen bedragen van 60.000 euro bovenop een hypo theek kan bijleggen, is vaak kans loos. Huurwoningen in de vrije sec tor zijn er nauwelijks en dus wordt onze hoofdstad het leefgebied van yuppen en bewoners van sociale woningbouw. Die laatste groep huurt goedkoop maar mede daar door zijn de wachtrijen eindeloos en alleen toegankelijk voor de lage in komens. Het gevolg is ongelijkheid. Wie had dat gedacht in het zo socia listische Amsterdam van nog niet eens zo heel lang geleden. Maar het rapport van DNB slaat iets wezenlijks over: Airbnb. Het ooit zo idealistische online platform waarop mensen een extra slaapka mer kunnen aanbieden als logies voor vreemden, blijkt de ongelijk- U heid in onze hoofdstad nog groter te maken. Dat komt omdat alleen eige naren hun woning mogen verhuren en huurders niet. De duizelingwek kende groei van bijna 500 procent Airbnbverhuur in 2016 komt alleen eigenaren ten goede. Eigenaren die dus al rijk genoeg waren om dat appartement zonder hypotheek te kopen. Dit is on-Ne- derlands: eigenaar wórden kunnen alleen de allerrijksten en eigenaar zijn geeft hen exclusief recht om nog rijker te worden met Airbnbverhuur. Het ooit idealistische Airbnb maakt de ongelijkheid in Amsterdam nog groter Er is wel een oplossing te bedenken voor dit probleem, alleen zullen de mensen die niet uit Amsterdam weg kunnen er niet blij mee zijn. Als ook huurders het recht krijgen om hun extra ruimte via Airbnb te vermark ten, dan zullen er nog heel wat mui zengaten gevuld kunnen worden. Ook huurders hebben dan meer in komsten door zelf een deel van hun woning te verhuren. De ongelijkheid tussen eigenaren en huurders wordt dan kleiner. De huurprijs zal op den duur net als de koopprijs stijgen, waardoor het lucratief wordt om ook de allerlaat ste vierkante meter ruimte op Airbnb aan te bieden. Inwoners zelf vertrekken. Amster dam wordt dan een groot openlucht hotel zonder inwoners. Het zal nog best een tijd goed gaan voordat de geluids-, en vuiloverlast zelfs de toe risten zélf te gortig wordt. Ze zijn er tenslotte maar een weekend. Maar als het ook hen te veel wordt, dan blijven ze weg, dan dalen de prijzen en heel langzaam trekken de inwo ners terug naar de stad. Die terugkerende inwoners zijn ondertussen wel superrijk geworden van alle Airbnb-toeristen. Waarom niet? Arcelor Mittal SBM Offshore LOOPBAAN GEN-ONDERZOEK Ik sta in een dna-kit te spugen omdat ik beter wil worden in mijn werk. Om de paar minu ten kijk ik even of het buisje al vol is. Vooraf mocht ik een halfuur lang niet eten, drinken of kauwgum kauwen. Ze zijn streng in het Leidse laboratorium waar mijn speeksel straks heen gaat. Daar bekijken ze, onder strikte ge heimhouding, mijn genen. Die onthullen wie ik op mijn werk ben. Mijn genetische analyse ligt een paar weken later bij het Rotter damse bedrijf BrainCompass. Hier doen ze iets nieuws op de Neder landse markt voor loopbaanont wikkeling. Ze brengen dna, onze kleinste bouwsteentjes, naar de werkvloer. Zo volgen ze de jongste inzichten van wetenschappelijk onderzoek naar de relatie tussen biologie en baan. Wouter van den Berg, zelf ge promoveerd op dit thema, komt net als collega Loek Worm van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Het tweetal is enkele jaren gele den het bedrijf begonnen voor klanten die voor 825 euro willen weten wie ze zijn en hoe dat hun loopbaan beïnvloedt. Gewapend met deze kennis laten klanten zich begeleiden om beter te wor den als topverkoper, manager of directeur. Professioneel succesvol zijn vanuit je biologische kracht, heet dat. Vandaag ben ik aan de beurt. De in rood plastic gesealde envelop met de uitslag komt op ta fel. Ik krijg een examengevoel. De mensen van BrainCompass hebben een klein deel van mijn menselijke code onderzocht. Via het lab zagen ze wat diverse genen ons vertellen over de manier waarop regulerende stofjes het ge drag sturen. Maar ze hebben niet Met een dna-test kun je professioneel succesvol zijn vanuit je biologische kracht, beloven de onderzoekers alleen in mijn speeksel gekeken, maar ook in mijn hoofd. Want dna is niet de allesbepalende blauw druk waaruit blijkt wie ik ben. Vooral is dna het startschot van de wedstrijd die mijn leven heet. Met wat pap en mam mij 51 jaar gele den aan erfelijk materiaal hebben meegegeven. Uitgebreide psycho logische vragenlijsten maken sa men met de biologie mijn per soonlijke puzzel compleet. Zo bekijken we mijn puzzel- @sandraphlippen Openluchthote Vijandig bod van PPG op Akzo vol risico's: je koopt toch ook geen huis zonder eerst goed binnen te kijken? Discussie met Mario Draghi irriteert de Tweede Kamer, maar toont ook de economische onkunde van ons parlement. Schiphol gaat zwaar gebukt onder wachtrijen. Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 13 mei 2017 GO De beddenfabri kant verwacht groei op de belangrijke Duitse markt. De telecom- aanbieder steeg omdat analisten een overname golf verwachten. De staalfabrikant heeft last van de dalende ijzer- ertsprijs. m Het bedrijf heeft last van de malaise in de oliesector. o c Hoe gaat het op je werk? 4 Volgens mijn Bart van Eldert Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20