Vader mag zoon niet dwingen tot chemo I r 9 17 INTERVIEW GERARD BAKKER EN JOS WIENEN Google Eerst was er woede toen er op het hoogtepunt van de asielcrisis tientallen nieuwe azc'sin Nederland moesten komen, nu zijn er juist bestuurders en burgers boos omdat die azc's er nooit zijn gekomen of alweer dicht gaan. Op de braakliggende grond voert een graafmachine de laat ste werkzaamheden uit. Kort geleden stonden hier, op de overloop van het azc in Katwijk, nog wooncon- tainers, twee hoog opgestapeld. Er woonden honderden asielzoekers. „Maar alle infrastructuur ligt er nog. Hier zou binnen drie weken weer een azc kunnen staan", zegt Gerard Bakker, bestuursvoorzitter van asielopvangorganisatie COA. Katwijk is een van de vele tien tallen voorbeelden van azc's die (deels) verdwijnen. De bedden zijn niet meer nodig omdat er minder asielzoekers naar Neder land komen. Eind 2016 werd al he SB» eens 45 locaties sluiten en 18 op vangplekken minder bedden krij gen. Het moet de overcapaciteit van duizenden plekken verminde ren. Net als toen er eind 2015 een golf van asielprotest over Nederland raasde, klonk er ook nu weer on vrede. Maar dan anders. Gemeen ten eisen compensatie voor ge maakte kosten of omdat hun dorp straks opeens een paar honderd inwoners minder heeft. Verhuur ders van opvanglocaties zien hun lucratieve deals in rook opgaan. Naast gewone azc's kun je dan denken aan locaties waar je studenten laat wonen kend dat honderd plannen voor nieuwe azc's nooit verder dan de tekentafel zouden komen. Eind april meldde het COA dat nog „Het is een verschijnsel dat we al tientallen jaren zien", zegt Jos Wienen, burgemeester van Haar lem en portefeuillehouder asielza ken bij de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). Hij werkte de afgelopen jaren nauw samen met Bakker. „Als er eenmaal ergens een azc is, valt de overlast vaak mee. Als het azc dan sluit, zijn in woners en gemeentebesturen die zich ervoor hebben ingezet teleur gesteld. Het is een wonderlijke cy clus. Het is niet slim is om iedere keer weer een azc eerst met veel problemen te openen en dan weer, met aardige kosten, te sluiten. Daarom willen we nu naar een systeem waarbij je reservecapaci teit hebt die je snel kunt inzetten indien nodig. Zonder dat je moet zoeken naar nieuwe plekken." Nooit meer zoals in 2015 dus, toen het COA rondreed met bus sen vol asielzoekers op zoek naar een plek en staatssecreta ris Dijkhoff 'stoere wethouders en burgemeesters' vroeg om met opvangplekken te komen? Bakker: „Ik begrijp dat mensen die zich toen hard hebben gemaakt voor een opvanglocatie, nu teleur gesteld kunnen zijn. Maar burge meesters zijn verstandige men sen." Wienen: „Die burgemeesters zeggen nu ook: zorg voor reserve capaciteit, voor als het straks weer paniek is. Het moet goedkoper en makkelijker kunnen dan toen." Bakker: „Naast een aantal ge wone azc's kun je dan denken aan locaties waar je studenten laat wo nen, of mensen die woonruimte zoeken omdat ze net gescheiden zijn. Of asielzoekers die al een ver blijfstatus hebben. Als het nodig is, kan zo'n locatie dan snel weer een azc worden. Hoe groot zo'n buffer moet zijn, kunnen we nog niet zeggen." Wienen: „Belangrijk is dat de azc's voortaan eerlijk verspreid zijn over Nederland en niet alleen in de provincies liggen waar toe vallig veel ruimte is. Het azc in Oranje is daar wel symbolisch voor geworden: heel veel asielzoe kers in een heel klein dorp." Zijn er het afgelopen jaar niet te veel plannen gemaakt en te veel azc's opengegaan? Sinds de Turkije-deal in maart 2016 nam het aantal asielzoekers dat naar Nederland kwam al sterk af. Wienen: „We zijn in Nederland heel goed in achteraf zeggen: dit had je kunnen zien aankomen! Maar niemand wist wat er precies zou gaan gebeuren. Ook als we re servecapaciteit hebben, wil dat niet zeggen dat het genoeg is voor een grote instroom in een keer." Bakker: „We maken een zo goed mogelijke schatting, ook voor de toekomst. Wat nu anders is dan vóór 2015: alle partijen zitten nu met elkaar aan tafel. We doen het samen. Het gaat ons niet alleen om de opvang, ook om de doorstroom vanuit de opvang naar een woning en werk." Bij de jongen uit Noord-Holland werd vorig jaar een hersentumor ontdekt. Na de bestraling in de cember zou een paar maanden la ter een chemokuur volgen, maar die weigerde hij. David is bang om ziek te worden van de behande ling. David heeft zijn beslissing kennelijk genomen met het oog op de kwaliteit van leven nu Zijn vader vreest dat zijn zoon beïnvloed wordt door zijn ex, die meer heil ziet in alternatieve ge neeswijzen. Kan een jongen van 12 wel zo'n groot besluit nemen? „Ik wil kunnen zeggen dat ik alles heb gedaan om mijn zoon de beste be handeling te geven", liet hij giste ren via zijn advocaat weten. De rechter begrijpt de twijfel van de vader, maar vindt dat de wens van David gerespecteerd moet worden. De wetgeving schrijft voor dat wilsbekwame pa tiënten van 12 jaar en ouder ook in levensbedreigende situaties over hun behandeling mogen beslis sen. Nadenken Volgens een psychiater is David honderd procent wilsbekwaam en goed in staat om de gevolgen - ook de negatieve - van zijn besluit te overzien. Hij is niet depressief, heeft een sterke wil om te leven, maar kan ook nadenken over de dood. De rechter: „David heeft zijn beslissing kennelijk genomen met het oog op de kwaliteit van leven nu." De kans op genezing is zonder verdere behandeling 50 procent en bij een vervolgbehandeling 75 tot 80 procent. De vader weet nog niet of hij in beroep gaat. Zijn ad vocaat benadrukt dat het contact tussen vader en zoon goed is. Hoewel de jongen bij zijn moe der woont, zien de twee elkaar ge regeld en begrijpen ze eikaars ar gumenten. Advertenties gebaseerd op mijn interesses Nee bedankt, geen interesse Uw gegevens, u beslist zaterdag 13 mei 2017 'Asielbuffer, voor als er weer paniek is' Cyril Rosman Katwijk li Wienen (I) en Bakker in het azc in Katwijk, fotomarcookhuizen Jos Wienen De 12-jarige David hoeft geen chemokuur te ondergaan die hij zelf niet wil. Zijn vader pro beerde gisteren een behande ling af te dwingen via de rech ter in Alkmaar, maar dat mis lukte. Hanneke van Houwelingen Alkmaar —Rechter Om onze diensten voor u zo nuttig mogelijk te maken, gebruiken we gegevens. Zo onthouden we bijvoorbeeld uw interesses om u relevantere advertenties te tonen. We begrijpen het ook als u dit soms liever niet heeft. Daarom kunt u makkelijk instellen of u gepersonaliseerde advertenties wilt zien en of gegevens zoals uw zoek- of locatiegeschiedenis worden onthouden. Aan of uit? U bepaalt zelf uw privacy-instellingen. mijnaccount.google.nl/privacy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17