PEILT DE STEMMING P j r t ^SiöSsI 16 I Traplift 60 jaar! Nu voordeel op een traplift van thyssenkrupp DEZE WEEK: ONDER OOST-EUROPEANEN A ■in "Ik kom graag bij u thuis voor persoonlijk advies op maat" 1 De kloof tussen Oost- en West-Europa wordt dieper. Hoe kijken krtitische Oost- Europeanen in Nederland naar die ontwikkeling? fat ze missen in Neder land? Vaderlandsliefde, trots op de eigen ge schiedenis, de wil om nationale tradities te verdedigen. Wiskundelerares Mo- nika Jakubowska (40) uit Bergen op Zoom, opgegroeid in de buurt van het Poolse Poznan, drukt het zo uit: „Ons perspectief is heel anders. Wij Polen hebben telkens onze vrijheid moeten bevechten. Nederlanders ge ven hun soevereiniteit zomaar weg aan Brussel. Dat begrijpen wij niet." In Oost- en Midden-Europa be staan serieuze zorgen over de koers van de Europese Unie. Temeer nu in Nederland en Frankrijk - en deze herfst waarschijnlijk in Duitsland - pro-EU politici nationale verkiezin gen wonnen. 'Meer Europa' betekent voor veel Oost-Europeanen: meer immigratie, meer islam, meer multi culturalisme. Een schrikbeeld, zegt professor dr. Laszló Maracz, docent Europese Studies aan de Universiteit van Amsterdam. „In landen als Polen, Hongarije of Kroatië vragen de men sen zich af: waar is de EU mee bezig? Waarom wordt illegale migratie aan gejaagd? Waar is hun gezond ver stand gebleven?" 'Antisemitisme' Maracz, afkomstig uit een Hongaarse familie, heeft begrip voor de Hon gaarse premier Viktor Orban, die met een hek de grenzen afsloot. „Wes terse media schilderen hem af als dictator. Frans Timmermans verwijt hem 'antisemitisme'. Walgelijk vind ik dat. Orban heeft zes democratische verkiezingen gewonnen en hij verde digt notabene de joods-christelijke traditie tegenover de islam. Hij heeft juist een enorm mandaat." Soms lijken het wel parallelle wer- mgsmtksai. kelijkheden: die in het Westen en die in het Oosten. „Je verlaat het com munisme voor het Westen en denkt in een soort Walhalla aan te komen", zegt de Roemeens-Hongaarse juriste Elisabeth Hunyadi (49) uit Alphen aan de Rijn, die in 1991 naar Neder land kwam. „Maar wat blijkt: ook hier word je geconfronteerd met des informatie. En ook hier zijn mensen bang om zich uit te spreken over hei kele thema's, zoals immigratie en de islam, omdat ze mogelijk hun carriè rekansen verspelen. Fortuyn werd er zelfs om ver moord, kort nadat ik arriveerde. Dat was voor mij een grote schok." Hunyadi, opgegroeid als Hongaarse in Roemeens Transsylvanië, werd politiek actief, onder meer voor Nieuwe Wegen, het vooralsnog wei nig succesvolle project van ex- PvdA'er Jacques Monasch. Net als an dere Oost-Europeanen in Nederland verbaast zij zich erover 'dat Neder landers geen enkel gevoel van patri ottisme lijken te kennen'. „Ik mis dat: de trots op het eigen land en een ge voel van saamhorigheid." Jelena Plotnikova (50), Russin uit het Oekraïense Donetsk en woon achtig in Breda, herdacht afgelopen week de offers die het Rode Leger bracht tijdens de Tweede Wereldoor log. „Elk jaar gaan we naar het Rus sisch Ereveld in Amersfoort", vertelt Plotnikova. Er bestaat in Nederland maar weinig belangstelling voor de inspanningen van de Sovjet-Unie in de strijd tegen Hitler, is haar erva ring. „En nu Poetin het Kwaad is, wordt er bijna uitsluitend in karika turen gedacht." Siberië In Nederland trouwde Jelena met een nazaat van een Poolse militair uit de troepen van generaal Maczek, de be vrijder van Breda. Haar hoogbejaarde schoonvader, die onder Stalin nog in Siberië gevangen zat, draagt de tragi sche geschiedenis van Europa in zich. Het ontbreekt veel westerlingen te genwoordig aan kennis van die ge schiedenis, oordeelt Laszló Maracz. „In Hongarije gaat het bijna nergens anders over. Hongaarse media heb ben het ook voortdurend over wat zich elders in Europa afspeelt, zoals over de negatieve gevolgen van de il legale migratie. Daardoor zijn de bur gers er beter geïnformeerd." Monika Jakubowska speelt met de gedachte naar Polen terug te keren 'als het hier echt fout mocht gaan en we te maken krijgen met sharia-ach- tige toestanden'. „Wiskunde geven kan ik overal. En mijn gezin wil wel mee." Is dit doemdenken niet schro melijk overdreven? In de ogen van Maracz niet. Integendeel. „De West- Europese samenlevingen islamiseren zo snel, die ontwikkeling lijkt mij niet meer te stoppen. De politiek heeft er ook totaal geen antwoord op. Westerse politici hobbelen maar ver der in dat multiculti-patroon. Ze roe pen de ondergang over zichzelf af. Zo zien Oost-Europeanen het: we zijn getuige van het langzame stervens proces van de eigen beschaving." Onherroepelijk moeten die geheel andere inschattingen van de ontwik kelingen in Europa leiden tot een splitsing in de EU, is Maracz inschat ting. „Dat is de grote vraag: kan de EU die twee tegengestelde ideologieën verenigen? Ik ben er somber over." Voor meer informatie 0800-5003 (gratis) trapliften.nl zaterdag 13 mei 2017 'Jullie zijn niet trots op je land' CAABA E-CTV - la*-- V. - s A Jelena Plotnikova op de Russische ere begraafplaats. FOTO MARCO OKHUIZEN \L j'jM II Maarten Adriaanse Adviseur Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16