M 3 15 Bokito is gewoon een lieve huisvader geworden Disneyland® Paris 25 jaar €239 de weken na de uitbraak bedolven onder de schadeclaims. Tientallen mensen claimen hun telefoon, hor loge of in één geval een ketting van ïo.ooo euro te zijn kwijtgeraakt. De meeste blijken vals. Maar er zijn ook serieuzere claims. Advocaat Tromp vertegenwoordigt meerdere mensen die een vergoe ding eisen wegens shockschade. „Daar zat een man bij die zijn baby vlak voor de voorbij razende Bokito had weggerukt. Die was ontzettend geschrokken. Ik vond dat een vergoe ding passend was. Maar dat ging ook ontzettend stroef met Blijdorp." Een ander gezin dat bij de uitbraak was, wil Blijdorp zelfs via de straf rechter tot verantwoording roepen. Zij worden bijgestaan door advocaat Frank van Ardenne. „Die mensen wilden geen geld, die wilden gewoon dat dit nooit meer kon gebeuren. Ze waren achtervolgd door Bokito, hun kinderen sliepen er slecht van." En ook het echtpaar dat de huwe lijksdag verpest zag worden door de uitbraak, komt met Blijdorp in de clinch. „Ik zei tegen Blijdorp: streep die rekening voor de bruiloft weg, dan vergeten we het", weet Colinda Cornelisse nog. „Maar daar gingen ze niet mee akkoord. Ze boden wel veertig vrijkaartjes aan. Ik zei: den ken jullie nou echt dat mijn familie en vrienden ooit nog naar Blijdorp willen? Uiteindelijk zijn we er geluk kig uitgekomen." De directie van de dierentuin be- sluit na rijp beraad dat Bokito kan blijven, maar dat het mensapenver- blijf flink wordt aangepast. Voor een half miljoen euro komen er een die pere gracht en een hogere wand rond het verblijf. Bezoekers kunnen veel minder dicht bij de dieren komen en Bokito niet meer uitdagen. Drie maanden na zijn uitbraak mag de go rilla weer naar zijn buitenverblijf, dat nu 'Bokito-proof moet zijn. Tot te vredenheid van het gezin dat naar de rechter was gestapt. „Het OM en het Hof wezen onze zaak af, maar hun doel was bereikt", zegt Van Ardenne. De gezinnen die een vergoeding ei sen van de dierentuin, krijgen zeker wat ze wilden. Volgens hun advocaat Tromp gaat het in één geval om een bedrag onder de 10.000 euro. Wat de herstellende Yvonne de Horde krijgt, wil hij ook tien jaar na dato niet zeg gen - en De Horde zelf wil ook niets meer kwijt. Tromp: „Gegeven de om standigheden toen waren we tevre den met de vergoeding, daar laat ik het bij. Maar mijn cliënte ondervond natuurlijk nog lange tijd de gevol gen." De Horde ondergaat tientallen operaties, krijgt therapie, en gaat als onderdeel daarvan ook terug naar het apenverblijf. In rust, zonder camera's. De hype rond Bokito mag na een paar maanden dan enigszins zijn ge luwd, de populariteit van het dier is inmiddels gigantisch. Blijdorp blijkt aan het eind van 2007 ruim 50.000 bezoekers meer te hebben ontvangen dan het jaar ervoor, en is voor het eerst in jaren de best bezochte die rentuin van Nederland. Als Mare Da- men een jaar later directeur Dorres- teijn opvolgt, merkt ook hij meteen hoe populair het dier nog is. „Als ik bij de ingang stond, hoorde ik voort durend: 'Eerst naar Bokito!' Echt, mensen waren pas naar Blijdorp ge weest als ze die gorilla hadden ge zien. Ongekend. Het was een dier met een verhaal geworden, en dat vinden mensen mooi." Bokito groeit uit tot een begrip. Zijn naam wordt synoniem voor 'tuig', het woord 'bokitoproof (be stand tegen vandalisme) haalt de Van Dale. De gorilla groeit uit tot offici euze mascotte van Feyenoord. Maar Blijdorp buit de populariteit niet uit: er komen geen Bokito-pro- ducten, er wordt geen reclame ge maakt. „Dat vonden we ongepast", zegt oud-directeur Damen. „De vei ligheid van onze bezoekers is in ge vaar geweest. Daar waren we niet trots op, dat wilden we niet commer cialiseren." King Kong Pas in 2016, bij de twintigste verjaar dag van Bokito, komt daar verande ring in: dan lanceert Blijdorp een heuse Bokito-lijn, met drinkbeker, broodtrommel en een Bokito-spel. Damen: „Bokito is nog altijd de be roemdste inwoner. Maar ik vind het jammer dat er nog altijd dat King Kong-achtige imago aan hem hangt. Hij heeft inmiddels zes kinderen, heeft zelfs een pleegkind geaccep teerd - heel ongebruikelijk voor go- rilla's. Bokito is gewoon een lieve huisvader geworden." De pijn is gezakt, ook bij Yvonne de Horde, hoewel zij nog altijd geen publiciteit wil. Haar advocaat Maar ten Tromp denkt nog met regelmaat terug aan de zaak. „Het was een unieke zaak, met een enorme druk en veel aandacht." Op het kantoor van advocaat Van Ardenne staat als herinnering nog een beeldje van Bo kito. Hij wordt nog geregeld op de zaak aangesproken, zelfs in het bui tenland. „Een tijd geleden nog bij een congres in België. 'U bent toch de ad vocaat van Bokito?' Ik vermoed dat ik daar niet meer vanaf kom." En het bruidspaar? Dat is inmid dels gescheiden. Achteraf, zegt Co linda Cornelisse met een glimlach, hadden ze het tien jaar geleden al kunnen weten. „Die aap was gewoon een voorteken." Het is tijd om te schitteren! www.dejongintra.nl/disney zaterdag 13 mei 2017 GO —Mare Damen, Blijdorp Bokito is door mensen grootgebracht. Daardoor vertoont hij afwijkend, onrustig gedrag. AM In 2007 ontsnapt hij uit zijn verblijf in Diergaarde Blijdorp. De paniek is groot. M In de maanden na zijn ontsnapping trekt de zilverrug veel bekijks. MM Nu, tien jaar later, is Bokito 'een lieve huisvader' geworden, foto's anr jan de groen Kom en beleefde 25e verjaardag van Disneyland® Paris. Disneyland® Park straalt meer dan ooit tevoren! Boek nu voor een unieke en onvergetelijke belevenis waar u nog lang met stralende ogen aan terugdenkt. 3-daags arrangement Vienna House Dream Castle Hotel at Disneyland® Paris Inclusief 3 dagen entree tot beide Disney® Parken voor de prijs van 2 Gratis shuttlebus naar parken Reiscode: atdisc3 Ook te boeken incl. treinreis Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur III Re'ssom exc'- 19,50 reserveringskosten s G R en 2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15