14 Ik was wel wat gewend, maar wat dit losmaakte... e bruiloft is in volle gang, de taart is net gearriveerd. De bruid, Colinda Cornelisse, heeft wel in de gaten dat er iets aan de hand is - een paar mensen kijken bezorgd, haar vader ziet wat bleekjes. „Er was een aap ontsnapt, zei iemand", zegt Colinda nu, tien jaar na dato. „Ik dacht: een aapje, het zal wel. Kom maar op met die taart!" Maar een paar minuten later stor men politieagenten de Sterrenzaal van Diergaarde Blijdorp binnen. Ie dereen moet weg, roepen ze, en wel meteen. Colinda protesteert. „Ik zei: 'Ik dacht het niet, m'n taart is er net!' Toen mochten we blijven en hebben ze de deuren op slot gedaan. Maar een echt feest was het natuurlijk niet meer. Die aap had het verpest." Tien jaar geleden is het nu, en het verhaal is bekend: Bokito, de to-ja- rige Rotterdamse gorilla, ontsnapt op die 18de mei uit zijn verblijf, uitgere kend op de 150ste verjaardag van de dierentuin. Het beest bezorgt tiental len gasten de schrik van hun leven, brengt een vrouw ernstige verwon dingen toe en brengt Blijdorp in grote verlegenheid. Maar hoe verging het de hoofdrolspelers daarna? Wat was de impact van de ontsnapping, die op die dag in mei 2007 even we reldnieuws was? Letselschadeadvocaat Maarten Tromp weet nog hoe het begon. „Ik had het nieuws net op de radio ge hoord, toen het AD me belde voor een reactie. Of er een zaak in kon zit ten. Ik zei: dat is kat in het bakkie, zo'n zaak wil ik graag doen. Die quote stond de volgende dag op de voorpagina. Toen begon 't gedonder." Tromp wordt bedolven onder tele foontjes en mails, vaak vol verwen singen. „Mijn zus belde: kijk eens op internet! 'Tromp is een geldwolf, stond er. 'Stop hem maar in een hok naast Bokito, of bij de aasgieren.' En ik kreeg bedreigingen. Ik was wel wat gewend, maar wat dit losmaakte. Verdovingspistool De uitbraak van Bokito is binnen een paar uur wereldnieuws. Terwijl de met een verdovingspistool uitgescha kelde gorilla in een kruiwagen wordt afgevoerd, en rechercheurs de plaats delict onderzoeken, verdringen ca meraploegen zich voor de ingang van de afgesloten diergaarde. „Ik werd ge beld door media uit Australië, Ca nada, tot NBC en Al Jazeera aan toe", zegt toenmalig Blijdorp-directeur Ton Dorresteijn. „Dat was allemaal nog op de eerste dag. Het nieuws ging als een razende de wereld rond." Er is medeleven, zelfs van koningin Beatrix die een bericht stuurt, maar ook meteen kritiek, tot Kamervragen aan toe: hoe kon dit gebeuren? In het Rotterdamse Erasmus-zie- kenhuis ligt intussen het meest ge troffen slachtoffer van Bokito: Yvonne de Horde, een vrouw van 57 uit Zoetermeer. Ze heeft een verbrij zelde hand, een gebroken pols en el leboog, een ingedrukte borstkas en honderd beten op haar armen en be nen. Haar artsen en familie houden de pers weg, en vertellen haar niet over de enorme mediastorm. Op zondag neemt haar man voor het eerst contact op met advocaat Maar ten Tromp. „Ik ben meteen begon nen, heb maandag contact opgeno men met Blijdorp en de verzekeraar. Ik zei: als jullie nu meteen de aan sprakelijkheid erkennen, scheelt dat ons allemaal een hoop gedoe. Maar dat deden ze niet." In de media ontstaat een felle dis cussie over de rol van het slachtoffer. Ze zou een fascinatie hebben gehad voor Bokito, die ze meer dan weke lijks bezocht en met wie ze vaak con tact probeerde te maken. De vrouw die eerst het onschuldige slachtoffer van een aap is, wordt steeds vaker neergezet als 'belager' van de gorilla. „Er ontstond een tweedeling", zegt Tromp. „De ene helft van het land was boos op Blijdorp en die aap, de andere helft vond mijn cliënte een uitlokker. En mij een geldwolf." Rond het verblijf van Bokito wordt het in de weken daarna niet rustig. Personeel heeft de handen vol aan bezoekers die de gorilla proberen uit te dagen, in de hoop op een nieuwe uitbraak. Dorresteijn heeft bordjes laten ophangen met teksten als 'kijk de gorilla's niet recht in de ogen', en 'tik niet op de ruiten', maar die wer ken averechts en worden na een paar weken weggehaald. Dorresteijn: „Op een ochtend kwam ik het apenver- blijf binnen, staat er een kerel met ontbloot bovenlijf voor de hekken. Recht voor Bokito, trommelend op z'n borst. Ik zei: 'En nu als de donder maken dat je buiten de hekken komt, of ik flikker je zelf naar buiten'." Moeilijke jeugd De verzorgers van de gorilla, die tot nader order in zijn binnenverblijf zit, breken zich intussen het hoofd over de vraag: hoe kon het zo ver komen? Ze zoeken de oorzaak mede in Boki- to's verleden: de gorilla heeft een moeilijke jeugd gehad. Werd na zijn geboorte niet geaccepteerd door zijn moeder, en daarom de eerste jaren grootgebracht door mensen. Als een mensenbaby, inclusief restaurantbe zoekjes en vakanties. Dat drukte een stempel op zijn latere gedrag. „Vanaf zijn komst naar Rotterdam in 2005 had Bokito last van stress", vertelt toenmalig dierenarts Willem Schaftenaar. „Hij braakte geregeld en at daarna zijn kots op. Typisch voor een aap die met de hand is opgevoed. Om hem rustiger te krijgen, is toen gekozen voor medicatie. Psychofar maca. Daarmee hebben we de scherpe kantjes van dat onrustige ge drag afgehaald." Maar dat blijkt niet genoeg. En dus begint de discussie over de toekomst van Bokito. Kan hij blijven? En zo ja: hoe? De directie van Blijdorp wordt in zaterdag 13 mei 2017 —Maarten Tromp, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14