13 249,95 Voor het eerst in zes jaar staat Moniek Wassenaar (36) oog in oog met Rita Karbaat, de vrouw van de overleden spermadokter Jan Karbaat. „Het is bizar om haar weer te zien. Ze is niet veranderd." Begin 2011 zat ze bij het echtpaar thuis in Barendrecht. Jan Karbaat vertelde, terwijl zijn vrouw Rita thee serveerde, dat hij ook zijn ei gen zaad had gebruikt in sperma kliniek Bijdorp. Nu staan ze tegen over elkaar in de rechtbank van Rotterdam, waar Wassenaar met 22 andere donorkinderen en ouders dna-onderzoek eist om te weten of Karbaat haar donorvader is. Rita Karbaat kan zich het bezoek van Wassenaar niet herinneren. „Het is ongelooflijk dat ze ontkent dat ik daar geweest ben", zegt Wassenaar. Bijdorp was in de jaren 80 en 90 een van de grootste spermaklinie ken. Duizenden patiënten vonden hun weg naar Karbaat, een fertili- teitsarts met ruime ervaring en een goede reputatie onder collega's. Totdat aan het licht komt dat hij sjoemelde met donorzaad en -ge gevens, de screening en het aantal donorkinderen. Het gerucht gaat dat Karbaat zelf als donor optrad. Er zijn foto's van donorkinderen met sterke uiterlijke overeenkomsten. Sommige moeders zeggen dat Karbaat voor de inseminatie in een kamertje ernaast 'vers zaad' ging halen, waarvan ze vermoeden dat het van hemzelf was. „Ze zeggen dat het voelt alsof ze door Karbaat verkracht zijn", zegt hun advocaat Tim Bueters. „De do- Dit maakt me boos, maar ook nóg strijd baarder norkinderen willen duidelijkheid. Het liefst willen ze dat uitgesloten wordt dat Karbaat hun vader is." De belangrijkste getuige is mis schien wel Wassenaar. Karbaat ver telde haar dat hij ook zelf sperma doneerde en minstens 60 donor kinderen had. Karbaat kan niet meer getuigen, want hij overleed vorige maand op 89-jarige leeftijd. Hij weigerde altijd dna af te staan. Nog steeds is dna-onderzoek mo gelijk. Via zijn wettige kinderen of familieleden, door het opgraven van zijn lichaam of via zijn spullen. Gekozen is voor dat laatste. Enkele weken na zijn overlijden stonden zeven agenten bij Rita voor de deur om 27 'gebruiksartike len' met mogelijk dna-materiaal in beslag te nemen, waaronder een neustrimmer, een steunkous en een tandenborstel. Karbaats advocaat, Lisette de Haan, eist namens de weduwe alle spullen terug. „De wijze waarop dat gebeurde, is grievend. Voor me vrouw Karbaat is het een enorme inbreuk op haar privéleven. Ze vindt de zaak ongehoord." De advocate ontkent alle be schuldigingen. De familie weigert mee te werken aan dna-onderzoek. „Karbaat wilde het niet. Punt. Er zijn vermoedens, maar er is nul be wijs dat Karbaat als donor heeft op getreden", zegt De Haan. De advocate vindt zelfs dat do norkinderen volgens internatio nale verdragen en rechterlijke uit spraken geen juridische grond heb ben om hun afstamming te achter halen. Die starre houding steekt Moniek Wassenaar. „Ze zegt gewoon dat wij geen recht hebben om te weten wie onze biologische vader is. Dat maakt me boos, maar ook nóg strijdbaarder." Exclusieve Lezersreis Slechts SAUERLAND ALL-INCLUSIVE Alpin Hotel Superieur 7,11,15,19, ||rIn de kluis ligt van elk vak ook nog een examen klaar voor rampsituatie^^ wil niet zeggen dat het examen in jip-en-janneketaal wordt afgeno men. Reichard: „Mensen zeggen: die examens waren vroeger veel moeilijker. Dat is voor Engels zeker niet zo. Kinderen worden zo veel geconfronteerd met Engels dat het niveau sterk is gestegen. Dat is echt veel hoger dan vijftien jaar gele den." Stolwijk: „Het is onderzocht; examens waren vroeger niet moei lijker. Misschien zaten er toen zelfs wat meer standaardvragen in." Reichard: „We letten tegen woordig wel op begrijpelijk Neder lands. Allochtone kinderen en kin deren van vluchtelingen kennen soms bepaalde uitdrukkingen niet. We vragen in een vmbo-examen niet 'licht dat toe' omdat dan wordt gedacht aan een lamp, dus we zeg gen 'leg dat uit'. Dat snapt ieder een." Boom: „In een van de eerste examens die ik maakte, ging het over de grieven van de Molukkers. Kinderen wisten niet wat grieven waren. De discussie die toen ont stond, heeft ertoe geleid dat ze nu een woordenboek mogen gebrui ken tijdens het examen." vragen bij het examen zijn meestal makkelijk. Dan kom je er lekker in en krijg je een goed gevoel. Daarna wat pittiger. Aan het eind, als ze moe worden, volgen weer makkelijkere vragen." Zoek niet naar strikvragen of in stinkers. Die zijn er niet bij. Exa mens zijn een serieuze zaak. Boom: „We toetsen kennis en vaardigheden met vragen die de goede leerlingen goed doen en de slechtere leerlingen iets minder. Geen vraag waarbij ook de goede leerlingen de mist ingaan. En een goede vraag moet toetsen wat je toetsen moet. Bij geschiedenis kan ik een citaat van Churchill niet in het Engels laten staan, want dan toets ik de kennis van de Engelse taal en ik moet geschiedenis toet sen." Bij het samenstellen van de vra gen worden alle onduidelijkheden eruit gehaald. Iedere vraag is door minimaal twaalf mensen bekeken voor die het examen haalt, maar dat 5-daagse All-inclusive arrangement Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc éj reiskatern.nl zaterdag 13 mei 2017 PC een vraag Donorkinderen eisen dna-test Donorkinderen eisten gisteren bij de rechtbank dna-onderzoek naar de overleden sperma dokter Jan Karbaat. Ze willen weten of hij in de kliniek Bijdorp vrouwen heeft geïnsemineerd met zijn eigen zaad. Is dokter Karbaat hun biologische vader? Tonny van der Mee Rotterdam Moniek Wassenaar Het hotel ligt in het plaatsje Grafschaft, midden in een bosrijk gebied gelegen in de driehoek, Schmallenberg, Winterberg en Bilstein en ademt een landelijke sfeer. Dit zeer bekende vakantie gebied biedt u talloze mogelijk heden voor een zeer afwisselende vakantie. Alpin Hotel is een sfeervol, multi functioneel hotel met alles onder één dak en beschikt over 116 goed uit geruste kamers, allen met douche/bad, toilet, TV en een zitje. Alle kamers zijn per lift bereikbaar. In restaurant 'Bel Etage" geniet u dagelijks van een heerlijk ontbijtbuffet, lunch en diner. In het hotel is er 's avonds regelmatig vertier en entertainment. Daarnaast kunt u gratis gebruik maken van het zwembad en diverse sauna's. Inbegrepen: Ontvangst met warme lunch of koffie en gebak 4x overnachting 4x "Enjoy" ontbijtbuffet 4x warme lunch of lunchpakket 4x koud/warm dinerbuffet Dagelijks de drankjes van 17:00 tot 24:00 GRATIS Iedere avond vertier en entertainment GRATIS gebruik diverse faciliteiten GRATIS entree binnen- en buitenzwembad GRATIS dagtocht per touringcar door het Sauerland E-bike verhuur station Gratis diverse auto-, fiets- en wandelroutes met lunchpakket Aankomstdata en prijzen 23, 27, 31 juli€249,95 4, 8,12, 20, 24, 28 aug 249,95 Alle fouten voorbehouden. Voor alle Enjoyhotels geldt geen aanbetaling, geen boekings-, en reserveringskosten, geen 1-persoonskamer toeslag. Exclusief eventuele toeristenbijdrage. Meer informatie en boeken: Ga naar onze website reiskatern.nl/pzc/ENJOY1701, niftv bel met Enjoyhotels 0049-2953 9626 580 (NL gesproken) of kijk op Enjoyhotels.nl HII IJ Uy I1Ulclo RUUD STOLWIJK De examenmakers van het Cito. Vlnr: Stefan Boom (geschie denis), Evelyn Reichard (Engels) en Ruud Stolwijk (wiskunde). FOTO KOEN VERHEIJDEN „Je bent trots als er positief over de examenvragen gesproken wordt" Diverse aankomstdata in juli en augustus Uitgebreid all-inclusive arrangement Gratis drankjes van 17:00 - 24:00 uur Gevarieerd avondprogramma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13