u ^■1 ZEELAND 25 Buurten Een paar huizen in buurtschap Scherpbier zijn nog bewoond, de rest van de huizen zijn vakantiewoningen. Veel te beleven, is er dan ook niet. De reden waarom we vandaag toch in Scherpbier zijn: het kunstwerk van hooi balen aan de Maai- dijk. Met de boodschap '50, dui delijk genoeg?' Chauffeurs hou den zich hier dus niet aan de snel heid. Tenminste, dat dachten wij. De werkelijke reden waarom het kunstwerk er neergezet is: Ielco Buijze is 50 jaar geworden. '50, duidelijk genoeg?' Aha. „Mensen vragen of we die grote pop niet weg moeten halen. Ik vind hem heel mooi, dus ik laat hem staan. Ik ben trouwens niet de enige, want er zijn veel fietsers die even stoppen om een foto te maken", zegt Ielco Buijze. Zijn twee zonen maakten het kunst werk voor hem. De familie woont officieel niet in buurtschap Scherpbier, maar zegt wel dat ze er vandaan komt als mensen er naar vragen. De naam Scherpbier komt van 'Scherrebier', een dun soort bier dat het garnizoen vroe ger te drinken kreeg. Het buurt schap is vernoemd naar een fort van de Linie van Oostburg. De ligging ervan is te zien aan de plotselinge bochten in de weg. En daar wordt dus wel degelijk te hard gereden. „Die bochten zijn gevaarlijk. Je mag 30 kilometer per uur rijden in Scherpbier, maar de meeste chauffeurs rijden veel harder. Ik snap niet dat er nog nooit iets gebeurd is", vertelt Buijze. Als chauffeurs het kunst werk net zo opvatten als wij, kan het dus inderdaad maar beter blij ven staan. Wie ook wel eens te hard durft te rijden, is de 96-jarige Pieter Isaak de Hullu. De oudste bewo ner van Scherpbier kocht een paar jaar geleden een nieuwe BMW en rijdt nog zo'n 35.000 kilometer per jaar. Vanuit zijn woonkamer kijkt De Hullu uit op zijn rode Je mag 30 kilometer per uur rijden in Scherpbier, maar de meeste chauffeurs rijden veel harder -Ielco Buijze miniatuur windmolen die sinds 2002 in zijn voortuin staat, een aandenken aan de molen die zijn vader vroeger in Scherpbier had. Hij toont een foto uit 1930 waarop hij als 10-jarig jongetje bij de mo len zit. Op 14-jarige leeftijd werkte hij al als molenaars knechtje. Op 24 oktober 1944 werd de molen kapot geschoten door de Canadezen. „Ik zie het kanon dat voor ons huis stond nog zo voor me", vertelt De Hullu. De familie had vroeger 50 landbouwers en 35 boeren die voor hen werkten. Druk pratend toont De Hullu nog meer foto's van zijn tractoren, het originele huis, de woning die bijgebouwd werd en familieleden. Wanneer hij een foto aantreft van zijn vroegere klas op de lage land bouwschool is hij even stil. „Ik ben de enige overlevende." Over de vraag of er bijzondere mensen hebben gewoond in Scherpbier, moet hij even nadenken. „Mis schien ben ik wel bijzonder?" zaterdag 13 mei 2017 Scherpbier heeft kunstwerk als publiekstrekker Gertie de Boey Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: SCHERPBIER Fieters en automobilisten moeten bij Scherpbier extra rekening met elkaar houden op de weg. Fietsers stoppen spontaan bij het kunstwerk aan de Maaidijk dat Ielco Buijze voor zijn 50ste verjaardag kreeg, fotoscamileschelstraete Er is niet veel te doen in het ge hucht, maar het is er wél mooi. De 96-jarige Pieter Isaak de Hullu is de oudste bewoner van Scherpbier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 138