10 ZE *2 ZEEUWS MUSEUM OPFRISBEURTA Niet eerder kwamen de Zeeuwse wandtapijten zo goed tot hun recht. En niet alleen dat. De vaste presentatie, het hart van het Zeeuws Museum, is compleet vernieuwd en gaat vandaag open voor bezoekers. gemeentes lu is M. Het enthousiasme van directeur Marjan Rui ter is nauwelijks te stuiten. Geen wonder, want de vernieuwing van de vaste presentatie op de derde verdieping van het Zeeuws Museum - met de belangrijkste collectiestukken - was een langge koesterde wens. De inrichting da teerde al van tien jaar geleden. Zeker wie het museum enigs zins kent, kijkt zijn ogen uit. On der de noemer 'Dit is Zeeland' worden tal van schatten uit de col lectie in volle glorie getoond, evenals bruiklenen en recente aanwinsten. De nieuwe vormge ving is even fris en verrassend, met als rode draad gepotdekselde voorzetwanden. Die zijn zo ge plaatst, dat de historische ruimte niet geheel aan het oog wordt ont trokken. Gebleven zijn de verrassende combinaties, soms zelfs confronta ties: eeuwenoude kleinoden naast hedendaagse kunst. Ook de toe lichting bij objecten is nog altijd beknopt. „Geen grote, verklarende Informatieve raadsbijeenkomst De burgemeester van Sluis maakt bekend dat er op dinsdag 16 mei 2017 om 19.30 uur in de raadzaal van het Belfort te Sluis een openbare informatieve bijeenkomst van de gemeenteraad van Sluis plaatsvindt. De onderwerpen zijn een presentatie over de riool- en herinrichtingsprojecten in uitvoering en een presentatie over illegaal grondgebruik. De agenda en bijbehorende stukken kunt u uitsluitend digitaal inzien. Raadpleeg de stukken via www.gemeentesluis.nl/gemeenteraad/raadstukken. Hiervoor kunt u eventueel gebruikmaken van de internetcomputers in het Klanten Contact Centrum (KCC), Nieuwstraat 22 te Oostburg (gratis) of in de openbare bibliotheek in Oostburg (met lidmaatschapskaart of internetkaart a 2,50 per jaar). Voor meer informatie kunt u contact opnemen met het Griffiersbureau, tel. 0117-457 291 of e-mail Griffiersbureau@gemeentesluis.nl. Oostburg, 13 mei 2017 DE BURGEMEESTER VAN SLUIS, mr. P.A.G. Cammaert Marjan Ruiter: „Ik wilde een vaste presentatie hebben als intro ductie op de cultuur van Zeeland." foto s lex de meester teksten. De objecten krijgen de ruimte om zelf hun verhaal te ver tellen", zegt Ruiter. Toch is er wel degelijk geluisterd naar de roep van de bezoekers om meer achtergrondinformatie. „We hebben nu een folder per zaal, waarin we een aantal objecten uit lichten." Wie toch nog meer wil weten, kan terecht op de website, waarop de complete collectie is te rug te vinden, inclusief alle be schikbare informatie. De derde verdieping is de 'rug gengraat' van het museum, zegt Ruiter. „Ik wilde een vaste presen tatie hebben als introductie op de cultuur van Zeeland. Het is géén uitputtend, historisch verhaal. We willen vooral duidelijk maken dat je vanuit allerlei perspectieven naar Zeeland kunt kijken." Blikvanger Elke ruimte heeft zijn eigen thema en karakter. In de eerste zaal staat 'land' centraal. In de tweede draait alles om 'zee', met als imposante blikvanger de drie hedendaagse wandtapijten die We Make Car pets met mesheften, kokkels en mosselschelpen maakten. Na een tussenliggend 'schatka- mertje', met kostbaarheden die onder water waren verdwenen, komt de bezoeker in de wandtapij tenzaal. De tapijten stralen je tegemoet. „We gebruiken nu led-verlichting. Je ziet ineens veel meer diepte in de tapijten. Ze komen veel meer tot leven." Via een tweede schatkamertje, met bijzondere schatten van over zee, wordt de portrettenzaal be reikt, met onder meer Ferdinand Bols opgeknapte schilderij van Mi- chiel de Ruyter. De achterwand van de zaal is nu een grote spiegel, waardoor de bezoeker ook zichzelf geportretteerd ziet. De laatste zaal toont vooral hoe buitenstaanders naar Zeeland kijken. De nieuwe presentatie moet vijf tot zeven jaar meegaan. Toch zul len er regelmatig wisselingen zijn, zoals kwetsbare objecten die wor den vervangen. „We gaan ook drie interventies per jaar doen", zegt Ruiter. „Daarbij vragen we ie mand tijdelijk in te grijpen in de presentatie. Zo krijg je er dyna miek in." Ruiter is opgetogen over de ver nieuwing. „Je moet altijd conces sies doen, maar ik ben echt blij met wat er nu staat. Ik heb niet de illusie dat iedereen hier blij van gaat worden. Sterker nog, als dat zo is, doen we volgens mij iets fout. We willen juist dat het ver nieuwend, verrassend is." FEESTELIJKE OPENING zaterdag 13 mei 2017 Museum zet Zeeland in ander I licht Rolf Bosboom Middelburg C De PZC biedt dinsdag 16 mei een VIP-bezoek aan het Zeeuws Museum, met een rondleiding door directeur Marjan Ruiter en PZC-redacteur Jan van Damme. Aanmelding: pzc.nl/club. Het Zeeuws Museum is vandaag gratis toegankelijk. Programma: ABDIJPLEIN: 11.00-17.00 uur: Kunstenaarswork shop LEGO 11.00-17.00 uur: Workshops schel pencreatie 11.00-12.00 uur: Zeeuws Jeugdor kest 12.00 en 14.00 uur: DJ Luniator Ot 13.00-14.00 uur: Podiuminterviews 15.00-15.45 uur: Opening door Lucas de Man 16.00-17.00 uur: PEER IN MUSEUM: 11.00-17.00 uur: Verhalenvertellers; handwerkplaats 12.00 en 13.30 uur: Peter Slager 12.45 en 14.15 uur: Broeder Diele- man Baby Dee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 132