Brug over Groole Gat wordt hersteld Terneuzen gaal werk maken van herinrichting Markt 'Ct:^ .±M&/ t? '^S5uz AANLEG STREKDAMMEN NIEUWE NATUUR -i^v t&*jSSKk2flB Het is haast geruisloos gegaan, de aanleg van strekdammen in de Westerschelde bij Baalhoeken Knuitershoek. De werken zijn naar verwachting eind deze maand afgerond. II -u. =i -jm' a f ié&ï&Mzs •■r* .j„ v_- IV—'-"--5* Aan de andere kant van de dijk bij cam ping 't Mussenist bij Knuitershoek (bij Ossenisse) is het uit zicht de laatste maanden com pleet veranderd. Drie nieuwe strekdammen liggen er. Niet ie dereen zal iets van de werken ge merkt hebben. Het werkverkeer is voornamelijk over water ge gaan. „Alleen het asfalt ging over land", zegt Klaas Kaslander, pro jectleider namens het water schap. Het project is zo goed als afge rond. Kaslander: „Volgens het contract hebben we tot 15 juni, maar we zijn eind deze maand al klaar." Dan kunnen recreanten van de campings De Zeemeeuw en 't Mussenist en andere badgas ten terecht op het nieuwe strandje. „Dat wordt opgespoten met zand dat zandzuigers bij Hansweert halen." Het bekende probleem met stenen op het strandje moet dan ook verleden tijd zijn. De naastgelegen strek dam is ook toegankelijk. Woens dag is het asfalt gestort voor het wandelpad, dat bij hoog water ook gewoon begaanbaar is. Je loopt dan zo een meter of 150 het water in. „Er komen binnenkort nog vishengelsteunen", zegt Kas lander. De twee andere strekdammen zijn aangelegd voor de vorming van nieuwe natuur. Over pakweg vijfjaar zwemmen er in het ge bied geen vissen, maar is de stelt loper, rosse grutto of zilverple vier er op zoek naar eten in voed selrijk slib - dat moet ontstaan door het droogvallen bij eb en overstromen bij vloed. Dat het foerageergebied pas over vijfjaar enigszins zichtbaar wordt, is nor maal, zegt Kaslander. „Zo'n pro- daadwerkelijk goed verloopt, moet blijken uit metingen. De eerste zijn achter de rug, de laat ste zijn over vijfjaar. Als de eerste vogels Knuitershoek misschien hebben uitgekozen als de ideale voedselbron. Er komen binnenkort nog vishengelsteunen ces duurt in totaal zelfs wel tien tot vijftien jaar." De foeragerende vogels kunnen tijdens hoog water verblijven op de hoogwater- vluchtplaatsen op twee strekdammen. Of het opslibben TWEE FASES De vlonderbrug over het Groote Gat bij Oostburg wordt hersteld, maar wanneer is nog niet duidelijk. Dat zegt districthoofd Fred Schenk van stichting Het Zeeuwse Land schap. De brug, die het 'ommetje Oostburg' mogelijk maakt, werd eind maart in brand gestoken. Tien tallen meters gingen verloren. De schade bedraagt zo'n 20.000 euro. „De brug komt terug, maar ik weet nog niet wanneer", verklaart Schenk. „We zijn nog bezig met uit te zoeken hoeveel we terugkrijgen van de verzekering." Die zal niet het volledige bedrag dekken. „Dat is nooit zo in dit soort zaken. We moeten bijleggen, en dat is voor ons een flinke aderlating." Het is de laatste tijd vaker raak in het natuurgebied, vertelt Schenk. „Met name de observatiehut trekt jongeren aan. Die doen daar dingen die ze thuis niet mogen. En dat gaat gepaard met baldadigheid en van dalisme." Overigens klagen inwo ners van Oostburg over een toe name van overlast door vandalisme. Zo werd onlangs een aantal eenden in het Vestje doodgemaakt. Burge meester Peter Cammaert zegde aan raadsleden toe 'de vinger aan de pols te houden'. De gemeenteraad moet dan nog wel eerst instemmen met een plan dat het college van B en W heeft gemaakt met omwonenden en on dernemers in de binnenstad. Het grootste discussiepunt zal het volledig autovrij maken van de Markt zijn. De meningen daarover zijn verdeeld. In het vooroverleg over de herinrichting van de Markt hebben B en W dat ge merkt. Een overgrote meerderheid wil parkeren in de zomermaanden verbieden. Dat ligt anders voor de winterperiode, maar ook daar is een meerderheid voor verbieden, stellen B enW. Het autovrij maken van de Markt is volgens het college essen tieel voor een aantrekkelijker in richting, onder meer om ruimte te maken voor terrassen in het mid den van het plein. Tussen de ter- rasblokken is een fontein gepland. Ook komt er een schaakbord of speeltoestel. Meer boombakken en zitbanken zijn verder voorzien die bij evenementen verplaatsbaar zijn. Bekeken wordt nog of de Markt bij evenementen overkap- baar te maken is. Al met al kost de herinrichting 575.000 euro, waarvoor nog geld beschikbaar is uit een pot voor stads- en dorpsvernieuwing uit 2011 en 2012. Bezwaar De raadscommissie omgeving praat woensdagavond over het voorstel, de gemeenteraad beslist er 1 juni over. Tegen het autovrij maken is nog bezwaar mogelijk. Straks het terrein van de steltloper ^HEHsfc Bil MAERSK LINE Bob Maes Knuitershoek - Klaas Kaslander, projectleider waterschap De laatste hand wordt gelegd aan het verstevigen van een strekdam bij Knuitershoek. FOTO'S PETER NICOLAI De strekdammen bij Knuiters hoek en even verderop bij Baalhoek worden aangelegd voor de realisatie van 57 hec tare nieuwe natuur. Dat is af gesproken tussen Nederland en Vlaanderen, ter compensa tie van de uitdieping van de Westerschelde om de haven van Antwerpen beter bereik baar te maken. De aanleg is in twee fases gebeurd. De fun dering is vorig jaar al gestort. De tweede fase ging pas in april in, zodat de fundering ruim de tijd had zich goed in de veengrond te nestelen. Dat is volgens projectleider Klaas Kaslander goed gelukt. Zoals het hele project vrijwel vlekke loos verliep. Ook het weer zat mee. „Alleen de sterke stro ming maakte werken soms lastig." Bob Maes Oostburg Al jaren wordt gepraat over het aantrekkelijker maken van de Markt in de Terneuzense bin nenstad. Als de voortekenen niet bedriegen, gaat het plein na de kermis in september op de schop. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 131