12 EINDEXAMENS Pittig examen? Belachelijk moeilijke vragen? Dat zou eigenlijk niet mogen, zeggen de examenmakers. Het maken van een examenvraag is een zorgvuldig proces. „Ze zijn zeker niet makkelijker dan vroeger." vandaag: de mensen die de examens maken Daar zitten ze dan. Comfortabele kleding, modieuze brillen, hel dere stemmen, en op lettende ogen. Onmis kenbaar (oud-)docenten. Dit zijn de mensen achter de tientallen examens die het Cito maakt. Ste fan Boom (64) bedenkt al negen tien jaar examens havo/vwo ge schiedenis, Ruud Stolwijk (53) stelt al tien jaar vwo- en havo wis- kunde-examens samen en geeft ook nog les, en Evelyn Reichard (63) maakt 25 jaar vmbo-examens Engels. Boom: „Of beter gezegd: we ge ven leiding aan een team docenten met ervaring in examenklassen, drie of vier per vak, die hier een dag in de week aan werken. Het College voor Toetsen en Examens keurt de opgaven en concept-examens en stelt ze uiteindelijk vast." De drie zijn de oude rotten van de afdeling examens van het Cito in Arnhem. In totaal wer ken er 200 mensen full time aan de examens. Stolwijk: „Vergeet niet dat we drie examens maken. Ook het herexa men. Ook het exa men voor het derde tijdvak in augustus voor men sen die ziek waren, staatsexamen doen, of voor leerlingen die in de gevangenis zitten. En ieder exa men kost evenveel tijd om te ma ken." Boom: „En dan ligt er in de kluis van elk vak ook nog een exa men klaar voor rampsituaties. Zo als een paar jaar geleden met dat gestolen examen. Of toen bij de drukker uit het examen Frans alle accenten waren weggevallen." De vragen waar dezer dagen meer dan 200.000 kinderen hun tanden in zetten, waren in 2015 al gereed. Toen is een aantal vragen op een enkele scholen door leerlin gen in het laatste jaar gemaakt als test. Die praktijkproef geeft de exa menmakers het finale groene licht: de vraag is begrijpelijk en niet te moeilijk of te makkelijk. Waar en door wie de examens van dit jaar destijds zijn gemaakt, is topge heim. Deelnemende docenten te kenen zelfs een geheimhoudings verklaring. Boom: „In die testfase komen onvoorziene misverstanden aan het licht. Zoals bij een vraag over de koele betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten tijdens de Koude Oorlog. Er waren kinderen die dachten dat het om coole betrekkingen ging; heel wat anders. En bij een vraag bij het havo-examen over een Romeinse mijlpaal werd gedacht dat het om een belangrijke gebeurtenis ging. Die gingen volkomen de mist in natuurlijk." Stoom afblazen De foutjes of misverstanden die er niet uitgevist worden, worden breed uitgemeten na duizenden of soms zelfs tienduizenden meldin gen bij de examenklachtenlijn van het Landelijk Aktie Komitee Scho lieren. Reichard: „Ofwe daar ze nuwachtig voor zijn? Welnee, ie dere examenmaker kijkt natuurlijk, maar scholieren klagen bijna stan daard. Dat is voor het grootste gedeelte stoom afblazen. Een spel. Je hoort ze het elkaar vragen: 'Heb je al ge klaagd? Bellen Scholieren denken dat met klagen het cijfer dan hoger wordt hoor.' Er komen klachten bin nen als 'veel te moeilijk', nog vóór het exa- Evelyn Reichard men is afgeno men. Ze hebben het idee dat het cijfer hoger wordt als je veel klaagt. Dat is natuurlijk niet waar. Maar serieuze inhoudelijke klachten worden uiteraard in be handeling genomen door het LAKS in samenwerking met het College voor Toetsen en Examens. En daar zijn wij actief bij betrokken." Stolwijk: „We kijken wel op het forum voor de docenten. Dat is de kritiek van je vakgenoten. Dat trek je je wel aan." Boom: „Als er bij voorbeeld staat dat een vraag van de afdeling cryptogrammen van het Cito komt. Docenten zijn ge wend om met een rood potlood door het leven te gaan en hebben vaak kritiek." Stolwijk: „Je bent trots als er positief over gesproken wordt." Wie nog aan de bak moet vol gende week: concentreer je op het middendeel. Reichard: „De eerste zaterdag 13 mei 2017 Een heel jaar zwoegen op Ton Voermans Arnhem EVELYN REICHARD „We vragen in een vmbo- examen niet 'licht dat toe', om dat dan wordt gedacht aan een lamp" STEFAN BOOM „Bij een vraag over de koele betrekkingen tijdens de Koude Oorlog dachten ze aan coole be trekkingen: heel wat anders"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12