Kerk toe aan vernieuwing Dit jaar geen Zeezicht Festival aan veerhaven Spannend I a Tafeltje Dekje keert terug in Terneuzen 2 'Na mijn communie hoor ik erbij' 'Na de communie is het feest met lekker eten en veel cadeautjes' COMMUNIES KATHOLIEKE KERK Commentaar De eerste communie is uit. Het aantal Zeeuwse kinderen dat deze katholieke ceremonie ondergaat daalt al jaren. Dit valt samen met de krimpende kerk. Voeg daarbij de vergrijzing, dan is de daling verklaard. Aan de vanzelfsprekendheid waarmee vroeger katholieke kinderen hun eerste communie deden, zat een mooie kant. Ouders namen hun kinderen op vaste momenten en via een vaste symboliek op in hun geloofskring. Vanaf de doop was een duidelijke lijn uitgezet. Doopsel, eucharistie, vormsel enzo voort. Die volgde je, zonder mitsen en maren. Al die typische ge bruiken hielden de katholieken bijeen en de kerk overeind. Je kunt het verdwijnen van de eerste communie als een verlies zien. Want de gebruiken van de kerk geven nog steeds heel wat mensen hou vast. Zij voelen zich goed in een raamwerk van oude leerstellingen en lange tradities. Zolang die gebruiken mensen dienen, hoeft de kerk ze niet overboord te gooien. Maar het wordt langzamerhand wel tijd om alternatieven te ontwikkelen. De eerste communie is het begin van de deelname aan de eucha ristie, een van de zeven sacramenten waarmee de kerk de rol van bemiddelaar tussen mens en god claimt. Maar er is geen enkele re den om aan te nemen dat de religieuze ervaring van mensen af hangt van deze gebruiken. De sacramenten zijn vooral riten waar mee de kerkgemeenschap zich bijzonder maakt ten opzichte van buitenstaanders. Tegenwoordig kiezen veel gelovigen hun eigen weg. Met de oude dogma's laten zij ook de oude gebruiken achter zich. Zij bouwen aan nieuwe tradities. Of niet. Dan laten zij de reli gieuze cultuur zich vrij en spontaan ontwikkelen. Daar moet de kerk van leren. Ook al is de geloofsgemeenschap warm en stevig en de religie zelf inspirerend, als jonge mensen zich afkeren van de taal en van de gebruiken is de kerk ten dode opgeschreven. Als jonge mensen zich afkeren van de taal en de gebruiken is de kerk ten dode opgeschreven De eerste editie van het Zeezicht Festival trok vorig jaar juni zo'n vijfhonderd bezoekers, die uit hun dak gingen op elektronische mu ziek van de veelal Zeeuwse dj's. De natuur én de bijzondere locatie aan de kust speelden een belangrijke rol bij het festival. De gemeente Sluis adviseerde de organisatie begin dit jaar om een andere plek te zoeken omdat vijf buurtbewoners melding hadden gemaakt van geluidsoverlast. Een nieuwe locatie die net zo uniek is als de veerhaven, heeft de organisa tie voor dit jaar nog niet gevonden. „Het is jammer, maar we blijven positief', zegt mede-organisator Kajan Chow. Op Facebook laten veel bezoekers van vorig jaar weten hoe jammer ze het vinden dat het festival dit jaar geen vervolg krijgt. „Al die reacties We geloven erin dat we weer zo'n iconische plek vinden geven ons de positieve energie om door te zetten", zegt Chow. „Er zijn genoeg locaties aan de kust en we geloven erin dat het lukt om voor volgend jaar weer een iconische plek te vinden." ALMANAK 'Dat was even spannend zeg', appte de vriendin van die Mid delburger donderdagavond vlak na Lyon-Ajax, de beslissende voetbalwedstrijd in de halve fi nale van de Europa League, waarin Ajax de finale haalde. 'Ik hield steeds vertrouwen', appte de nog nazwetende Mid- delburger dapper terug, verhul lend dat hij de hele tweede helft lang meevoetballend op de bank had 'gezeten'. 'Echt?', vroeg zij weer. 'Ja hoor, ik ben vrij rustig geble ven.' 'Knap hoor, maar ze zingen dan ook loepzuiver.' RTV Scheldemond opent studio Dierenasiel houdt hondenvierdaagse Vinylbeurs in protestantse kerk TERNEUZEN Nieuw speeleiland in wijkOthene Jos Ollebek, die de april gesloten keuken van ZorgSaam-verzor- gingshuis Bachtendieke runde, zal de kar trekken. Hij zal weer vooral met regionale producten werken en met hulp van een snijkeuken. Lang durig werkzoekenden leren er in drie maanden de kneepjes van het keukenvak. Tafeltje Dekje-maaltijden kwa men jarenlang uit ZorgSaam-keu- kens. Die maaltijdvoorziening is om kosten te besparen gecentrali seerd in Middelburg. De gemeente Terneuzen, wel- zijnsinstelling Aan Z en sociale werkvoorziening Dethon brengen de bereiding samen terug, onder de noemer 'Zó Lekker'. De keuken van het Prokino-schippersinternaat in Terneuzen wordt de uitvalsbasis. De keuken moet t september draaien. Tafeltje Dekje-klanten in Terneuzen en omgeving krijgen dan hun maaltijden daaruit, even als bewoners van De Veste in Ter neuzen. Klanten in Axel en Zaam- slag volgen t januari 2018. De maal- tijdprijs (7,75 euro) blijft gelijk. Jaar lijks zullen 60.000 maaltijden wor den bereid. zaterdag 13 mei 2017 n Het Zeezicht Festival krijgt dit jaar geen vervolg aan de oude veerhaven in Breskens. Volgend jaar komt het festival wel weer terug, op een - nog nader te be palen - nieuwe locatie. Sophie Stockman Breskens -Kajan Chow, mede-organisator Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURG RTV Scheldemond opent vandaag om 16.30 uur de nieuwe televisie- en ra diostudio officieel én zet de deur open voor be zoekers. Scheldemond heeft een eigen ruimte in scholierencentrum Time Out aan Torenweidelaan 5 (bij het Zwin College) en begon oorspronkelijk als radiostation. Sinds een paar jaar is er ook een televisiekanaal en werd Kikke TV overgeno men van de gemeente. TERNEUZEN Dierenasiel Terneuzen houdt van maandag tot en met donderdag een avondvierdaagse voor honden. De deelnemers kunnen zich laten spon soren, ten behoeve van het asiel, over afstanden van 2,5 en 5 kilometer. Op de laatste dag mogen baasje en hond verkleed komen, het leukste kop pel krijgt een prijs. Start is 18.15 uur bij het asiel aan de Evertsenlaan, meedoen kost 5 euro. HULST Vier leerlingen van het Reynaertcollege in Hulst tekenen voor de organi satie van een vinylbeurs, die vandaag in de protes tantse kerk gehouden wordt. Zij waren de win naars van het 'droompro- ject'. Behalve een markt met elpees en cd's, zijn er optredens van Lady Dan delion, deelnemers van Foxart en Smash. Bezoe kers kunnen een platen speler winnen. De beurs is van 12.00 tot 19.00 uur. De Terneuzense wijk Othene-Zuid krijgt een nieuw speeleiland tus sen de Koninginnepage en Schoenerwerf. Wet houder Frank van Hulle verricht vandaag, zater dag, de opening tussen 10.00 en 11.00 uur. De organisatie zorgt voor koffie en ijsjes van Het Melkhuis. Een ballon nenclown is paraat. Nora Robinson (11) uit Middel burg is de enige van de Oud-Ka tholieke Kerk Zeeland die com munie doet. „Wij mogen zelf kie zen wanneer we dat doen. Ik wilde het, omdat ik er dan meer bij hoor. Anders krijg je alleen een kruisje tijdens de mis en nu mag ik ook meedoen aan het avondmaal. Tij dens de communieviering worden er vragen aan me gesteld en als ik daar 'ja' op antwoord, krijg ik de zegen. Het maakt me een beetje nerveus dat ik alleen ben, gelukkig is mijn vader de pastor. Ik geloof in God; volgens mij helpt hij me soms als ik iets kwijt ben om het op tijd terug te vinden." FOTO RUBEN OREEL Cas en Indy Simonse (7, twee ling) uit Heinkenszand doen vol gende maand communie in de Sint-Blasiuskerk. Cas: „Omdat we katholiek zijn." Indy: „We gaan soms naar de kerk en bidden elke dag op school. Daar leren we spe ciaal voor de communie de verha len uit de Bijbel." Cas: „Ik geloof wel een beetje in God, maar ik snap de verhalen niet goed. Hoe kan Jezus nou iemand beter maken? Dat is toch gek? Net een tovenaar." Indy: „We moeten in de kerk de tafel gaan klaarmaken, met een tafelkleed, kaarsjes en bloemen en dan mogen we voor het eerst echt een hostie eten. Die hebben we stiekem wel al eens geproefd. Best lekker, net snoep- papier." Cas: „Daarna is het feest thuis. Komen onze opa's en oma's, ooms en tantes en neven en nich ten. Dan gaat mama lekker sala des maken en mogen we heel veel eten. Oh ja, en dan krijgen we ca deautjes." Indy: „Ja, dat vind ik ook het leukste. En we hebben allebei mooie nieuwe kleren. Ik een witte jurk" FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN De bereiding van Tafeltje Dekje- maaltijden komt terug in Terneu zen. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 128