Borsele zet vol in op merk Landschapspark Vrijwillige badmeesters voorlopig alleen bij volwassenen op de kant WIZ kan op extra geld rekenen Museum haalt legervoertuigen en -vliegtuigen naar Kapelle 7 Vandaag begint Toujours Kapelle. Een grote rol tijdens die Franse week is voor oorlogs museum Vitality. p ,i mmmm Andries Looijen van Vitality heeft er weer voor gezorgd dat er van alles gebeurt in en rond zijn oorlogs museum. Op het veld voor Vitality verrijst, net als vorig jaar, een heel tentenkamp met oude legervoer tuigen en historisch uitgedoste mensen. Alleen is het bij deze ju bileumeditie allemaal net weer iets meer en iets groter dan de vo rige keer. „Er komen 35 oude legervoertui gen", vertelt Looijen. „Daarbij zit ten ook een aantal tanks. En op vrijdag 19 en zaterdag 20 mei voe ren een aantal re-enactmentgroe- pen veldslagen uit." Dat is heel wat anders dan bij het begin van Tou jours Kapelle (TK). „Toen had ik het hek voor mijn tuin wegge haald en stond er één legervoer tuig voor het museum. Het was toen ook nog eens hartstikke dras sig. Daardoor heb ik nog jaren last gehad van de diepe sporen bij het maaien." De 95-jarige oorlogsveteraan Maurice Le Noury komt voor de derde keer naar Kapelle. „Woens dag komt hij weer. We leggen, net als vorig jaar, samen een krans bij de herdenking op donderdag." Ondanks zijn hoge leeftijd komt de oorlogsveteraan graag naar Zee land. Looijen: „Hij is bijna niet te houden, zo graag wil-ie." Er komt zelfs een klas uit Bergen op Zoom Looijen zeifis net klaar met de restauratie van een Peugeot 202 uit 1939- „Die staat bij de openings avond van TK op het podium in De Vroone. Met deze auto's kwa men de Fransen in 1940 naar Zee land. Ze werden gebruikt door het 271RI (regiment infanterie)." De originele stickers van dat regiment zitten weer fris op de zijkanten van de auto. Met daarop de tekst 'je boute et m'arcboute', wat volgens Looijen zoiets betekent als 'ik beuk en overwin'. Vandaar de af beelding van een beukende ram als logo. Tijdens de Franse Slagmars op zaterdag 20 mei komt het hele spulletje aan de Vroonlandseweg in beweging. De oude legervoer tuigen doen dan weer een rondje door het dorp. Maar het blijft deze keer niet bij legerbegeleiding op de grond. „Om 09.30 uur komen ze van Wings to Victory overvlie gen en om 14.00 uur vindt er een historische vlucht plaats." Maar voor het zover is krijgt Looijen de komende week eerst nog 17 basisschoolklas sen op bezoek. Die krij gen een rondleiding door het museum en kunnen buiten in en rond de le gertenten kijken. In één van die tenten draait doorlopend een film over de Franse Slag. En de belang stelling blijft dit jaar niet alleen beperkt tot Zeeland. „Er komt zelfs een klas uit Bergen op Zoom", al dus Looijen. Een andere werkwijze, extra manuren en de introductie van een nieuw team Kwaliteit en Be leid moet de onder hoog ziekte verzuim zuchtende afdeling op de rails krijgen. „Wat ons opvalt is dat het in hele plan van aanpak geen enkele keer over de mensen gaat waarvoor we WIZ hebben opgetuigd", merkte Ingrid Bril- leman (PvdA Borsele) donder dagavond op. Tijdens eerdere discussies in andere gemeenten waren vergelijkbare geluiden te horen. Raadsleden kijken dan ook reikhalzend uit naar de in houdelijke evaluatie van het in 2015 opgerichte samenwerkings verband. Die wordt na de zomer verwacht. Veel fracties mopperden over het extra geld. Samenwerken zou immers goedkoper zijn, werd er altijd gezegd. Volgens de Goese wethouder André van der Reest, die donderdag het voor stel in de raadscommissie verde digde, is er ook geld bespaard. Nog voor de fusie is het perso neelsbestand met 10 procent in gekrompen. Volgens hem moet je wel 'heel erg strak in de leer zijn' om nu een beginnende or ganisatie nog af te knijpen. Te meer omdat de werkdruk door het hard stijgende aantal uitke ringen enorm is toegenomen. De raad van Borsele gaf don derdag groen licht voor het voor stel; alleen de Lokale Partij stemde tegen. Eind april stem den ook de raden van Noord-Be veland en Kapelle unaniem in met het voorstel. In Reimerswaal was destijds alleen Leefbaar te gen. Aan het enthousiasme van wet houder Ad Schenk ligt het niet. Hij praat met passie over zwarte bes sen, slingerende dijkjes en verras sende doorkijkjes. Maar alleen zijn enthousiasme is niet genoeg om toeristen binnen te krijgen. Daarom wordt nu vol ingezet op Landschapspark Borsele. Die titel, dit gebied, moet bekender worden. Er is al een nieuwe website, waarop je kunt zien wat er te doen is en waar je kunt eten en slapen. „We willen gaan werken met gasthe ren", zegt Schenk. „Want we heb ben een heleboel unieke verkoop punten. Bij elke dijk, elke weel is iets te vertellen. En misschien komt er wel een Landschapsparkdag." Borsele profileert zich als fietsge- bied en om dat te stimuleren wor den nu duidelijke startpunten ge maakt voor fietsroutes. Land schapspark Borsele is een samen werking tussen de gemeente, stich ting Land van Borsele en bedrijven. Veertien inwoners hebben de af gelopen tijd met succes een aantal cursussen gevolgd, waardoor ze bevoegd zijn om toezicht te hou den bij het zwembad. Dat gebeurt altijd samen met een professionele badmeester. Vooralsnog worden de vrijwilligers alleen ingezet bij het ochtendzwemmen met vol wassenen. Daarbij gaat het over veertig tot zestig mensen, die vijf dagen per week rustig en gedisci plineerd baantjes trekken. Heel overzichtelijk. Uitbreiding „We willen de vrijwilligers niet meteen inzetten als er vijf- of zes honderd kinderen in het bad zit ten", stelt wethouder Van Dis. „Dat is wat veel gevraagd." Als er een uitbreiding komt, ligt het volgens hem meer voor de hand dat er ook vrijwilligers wor den ingezet bij het zwemmen voor volwassenen in Sint-Maartens dijk. Het inzetten van inwoners past in het streven om de kosten van zwembad De Spetter flink omlaag te brengen. Dat is een vereiste van de gemeente om het bad open te houden. Het comité Blijven Spet teren vervult een grote rol in deze omslag. Door tijdens het ochtend- zwemmen negentig keer per jaar één van de twee betaalde bad meesters te vervangen door een vrijwilliger hopen comité en ge meente vierduizend euro te be sparen. zaterdag 13 mei 2017 BE Vitality groeit elk jaar mee met Toujours Kapelle Willem Adriaansens aterf.\ - - V-V.Vtt/t «v. S. ;.v A De 95-jarige Franse veteraan Maurice Le Noury is weer van de partij, archieffoto marcelledavidse - Andries Looijen, oorlogsmuseum Vitality Andries Looijen van oorlogsmuseum Vitality met zijn zelfgerestau reerde Franse leger-Peu- geot uit 1939 Kijk voor meer informatie op tou- jourskapelle.nl en oorlogsmuse- umvitality.nl il'VKC'cG De Bevelandse afdeling Werk, Inkomen en Zorg (WIZ) kan dit jaar op een financiële in jectie van ruim één miljoen euro rekenen. Naar verwach ting stemt volgende week een ruime meerderheid van de Goese raad als laatste ge meente ook in met het plan van aanpak. Joeri Wisse Goes Borsele wil werk maken van het toerisme. Een van de speerpun ten is de titel Landschapspark bekender te maken. Land schapspark Borsele moet een 'merk' worden. Melita Lanting Heinkenszand Bij de kinderen staan voorals nog alleen professionals langs de kant, maar als 's ochtends de volwassenen baantjes komen trekken in zwembad De Spetter in Tholen is de kans vanaf nu groot dat ze in de gaten worden gehouden door een 'vrijwillige badmeester.' Rob Paardekam Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 126