Terneuzen talmt met podium De Pit 3 Behoud pontje Sluiskil is geen zaak van provincie Minder kinderen, minder kerkgezinden en méér verschillende culturen. Allemaal ontwikkelingen waardoor het aantal communicanten in tien jaar tijd is gehalveerd. Het communieseizoen van de katholieke kerk is in volle gang. De komende weekenden staat er overal in Zeeland wel er gens een viering op het programma. En al is het nog steeds een feestelijke gelegenheid voor een heleboel kinderen, het aantal communicanten is de afgelopen jaren in hoog tempo terug gelopen. Bij de 'eerste heilige communie' mag iemand voor het eerst deelnemen aan de communie in de mis. Daarbij wordt voor het altaar 'het lichaam en bloed van Je zus Christus' uitgedeeld in de vorm van brood (een hostie) en wijn, als een sym bolische herhaling van het Laatste Avondmaal. Het is voor de katholieken een belangrijke stap in de toewijding aan hun kerk en god. Maar steeds minder kerkgangers ne- Het is allang niet meer zo dat al onze leerlingen katholiek zijn men die stap. Landelijk gezien is er een afname van ruim 47 procent te zien in de periode van 2005 tot 2015. Dat blijkt uit cijfers die de Radboud Universiteit heeft verzameld. Bij het bisdom Breda, waar de rooms-katholieke kerken van Zeeland deel van uitmaken, is het aantal in die zelfde tien jaar zelfs meer dan gehal veerd: van bijna 3.700 communicanten naar minder dan 1.700 (-54 procent). Er zijn verschillende redenen toe te kennen aan die sterke daling. „Allereerst is de kerkbetrokkenheid in zijn alge meenheid natuurlijk afgenomen", zegt Ralf Grossert, pastoraal medewerker van de parochiekern Heilige Maria Sterre der Zee (regio Oost-Zeeuws-Vlaanderen). „Steeds minder ouders laten hun kinde ren dopen en je moet gedoopt zijn om communie te kunnen doen." Chantal van de Walle, die zich namens de parochiekern ontfermt over de com municanten, voegt daaraan toe dat het aantal basisscholieren in Zeeland ook flink is teruggelopen. Mogelijk is dat een verklaring voor het feit dat de daling hier sterker is dan in de rest van het land. Kinderen in groep 3 en 4 hebben een leeftijd die gebruikelijk is voor het doen van een eerste communie. „Daarnaast hebben we op de scholen ook te maken met steeds meer verschil lende culturen. Het is allang niet meer zo dat al onze leerlingen bij de katho lieke kerk aangesloten zijn", aldus Karei d'Haens, directeur van basisschool de Ingheloseberghe in Sint Jansteen. Daar deden dit jaar slechts vijftien van de 36 groep 4-leerlingen hun communie. Petra Naessens, juffrouw van de groe pen 3 en 4 op de Sint Bernardusbasis- school in Clinge, heeft ook de indruk dat kinderen steeds meer een eigen inbreng hebben in de keuze. „Vroeger kwam die beslissing voornamelijk vanuit de ou ders. Je eerste communie doen hoorde er simpelweg bij. Nu wordt kinderen ge vraagd of ze het willen. En natuurlijk Kinderen vinden het feest nog steeds leuk, maar het kerkelijke plaatje minder vinden ze het feest en de cadeautjes nog steeds erg leuk, het kerkelijke plaatje trekt ze een stuk minder." De enorme afname van het aantal communicanten zorgt er ook voor dat kerken de viering anders moeten organi seren. Zo werken verschillende paro chiekernen samen, of vinden vieringen nog maar om het jaar plaats. Nieuw-Na- men, Graauw en Clinge doen sinds vorig jaar samen. En de communicanten uit Heikant en Sint Jansteen moeten voor hun viering bij voorbeeld naar Koewacht. „We doen het liever zo, dan dat er ergens maar twee kinderen communie doen. Dat is toch een stuk minder leuk en gezellig", aldus Grossert. 2010 2015 2010 2015 De stichting die de pont met vrij willigers exploiteert, vreest deze zomer de stekker eruit te moeten trekken omdat de gemeente hoog uit 17.500 euro wil betalen. Om de veerverbinding in stand te hou den, is jaarlijks 48.000 euro nodig. Dat gaat vooral op aan brandstof en onderhoud. De Statenfractie van de PvdA zal in een motie Gedeputeerde Staten vragen 100.000 euro voor het pontje uit te trekken. Statenlid Ralph van Hertum vindt het pontje in Sluiskil een belangrijk openbaar vervoer-verbinding, met name voor scholieren, zei hij gisteren in de provinciale com missie economie. Gedeputeerde Harry van der Maas zal de motie afraden, als die in Provinciale Staten wordt inge diend. „Het pontje is een lokale voorzieningen, geen regionale O V en dus geen provinciale verant woordelijkheid. We willen best nagaan of we iets kunnen bijpas sen, maar dan zal de gemeentelijke bijdrage flink hoger moeten wor den." D66-Statenlid Patricia van Veen vindt dat ook bedrijven als Heros en Yara een duit in het zakje moeten doen als veel werknemers met het pontje oversteken. Volgens gedeputeerde Ben de Reu maakt Terneuzen daarvoor het noodzakelijke huiswerk, zei hij gisteren in de provinciale commissie economie. De Pit was met een delegatie naar het pro vinciehuis getrokken om daar te pleiten voor het behoud van de provinciale subsidie én te vragen om duidelijkheid. Het podium kan pas acts boeken als het zeker is van zijn cultuurbudget voor het komende seizoen. „We we ten dat we eigenlijk bij de ge meente Terneuzen moeten zijn, maar die verwijst weer naar de provincie. We worden van het kastje naar de muur gestuurd. De tijd begint te dringen", sloeg penningmeester Peter van de Ven van De Pit alarm in Middel burg. De Pit kreeg vorig seizoen 14.500 euro van de gemeente. De provincie droeg 7.500 euro bij. Voor incidentele uitgaven (vooral losse projecten) doet het een be roep op sponsors en fondsen. Van de Ven onderstreepte dat het po dium een belangrijke functie vervult voor jongerencultuur. Beginnende bandjes treden er op, maar vanuit De Pit zijn ook geluidsbedrijfjes ontstaan. Die zorgen ook voor arbeidsplaatsen. Voor gedeputeerde De Reu staat het bestaansrecht van De Pit niet ter discussie. Hij bestrijdt dat de provincie vaag is over de subsidie. „Als de gemeente Ter neuzen onze cultuurnota vaag vindt, willen we dat best komen toelichten." De Reu vond de aan tijging uit Terneuzen 'nogal wat' voor een gemeente wier cultuur nota uit 2006 stamt en dus vol strekt gedateerd is. Patricia van Veen (D66) advi seerde De Pit komende dinsdag de noodklok te luiden in de com missie samenleving van Terneu zen. Daar ligt nu de bal. „Het is toch diep triest dat De Pit hier moet inspreken. Door het getalm van Terneuzen dreigen instellin gen subsidie mis te lopen." zaterdag 13 mei 2017 Steeds minder kinderen doen communie Landelijk aantal communies BRON RADBOUD UNIVERSITEIT Elodie Kint - Karei d'Haens, directeur Ingheloseberghe Sint Jansteen - Petra Naessens, juf groep 3/4 Sint Bernardusschool Clinge 2005 Aantal communies in het Bisdom van Breda BRON JAARVERSLAG BISDOM VAN BREDA 2016 2005 De provincie wil eventueel bij dragen aan het behoud van het pontje in Sluiskil, mits de ge meente Terneuzen meedoet. Frank Balkenende Middelburg Terneuzense poppodium De Pit behoudt vrijwel zeker zijn pro vinciale subsidie. De gemeente moet daarvoor wel voor 1 juli een 'regioarrangement' sluiten met de provincie. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 124