£"l C9 Kerk toe aan vernieuwing Alles over Wemeldinge op website van mkb Spannend i f m d Travalje staat te trappelen 2 'Na mijn communie hoor ik erbij' 'Na de communie is het feest met lekker eten en veel cadeautjes' Zomerbloeiersdag COMMUNIES KATHOLIEKE KERK Commentaar De eerste communie is uit. Het aantal Zeeuwse kinderen dat deze katholieke ceremonie ondergaat daalt al jaren. Dit valt samen met de krimpende kerk. Voeg daarbij de vergrijzing, dan is de daling verklaard. Aan de vanzelfsprekendheid waarmee vroeger katholieke kinderen hun eerste communie deden, zat een mooie kant. Ouders namen hun kinderen op vaste momenten en via een vaste symboliek op in hun geloofskring. Vanaf de doop was een duidelijke lijn uitgezet. Doopsel, eucharistie, vormsel enzo voort. Die volgde je, zonder mitsen en maren. Al die typische ge bruiken hielden de katholieken bijeen en de kerk overeind. Je kunt het verdwijnen van de eerste communie als een verlies zien. Want de gebruiken van de kerk geven nog steeds heel wat mensen hou vast. Zij voelen zich goed in een raamwerk van oude leerstellingen en lange tradities. Zolang die gebruiken mensen dienen, hoeft de kerk ze niet overboord te gooien. Maar het wordt langzamerhand wel tijd om alternatieven te ontwikkelen. De eerste communie is het begin van de deelname aan de eucha ristie, een van de zeven sacramenten waarmee de kerk de rol van bemiddelaar tussen mens en god claimt. Maar er is geen enkele re den om aan te nemen dat de religieuze ervaring van mensen af hangt van deze gebruiken. De sacramenten zijn vooral riten waar mee de kerkgemeenschap zich bijzonder maakt ten opzichte van buitenstaanders. Tegenwoordig kiezen veel gelovigen hun eigen weg. Met de oude dogma's laten zij ook de oude gebruiken achter zich. Zij bouwen aan nieuwe tradities. Of niet. Dan laten zij de reli gieuze cultuur zich vrij en spontaan ontwikkelen. Daar moet de kerk van leren. Ook al is de geloofsgemeenschap warm en stevig en de religie zelf inspirerend, als jonge mensen zich afkeren van de taal en van de gebruiken is de kerk ten dode opgeschreven. Als jonge mensen zich afkeren van de taal en de gebruiken is de kerk ten dode opgeschreven Op mkbwemeldinge.nl is het to taalplaatje van het dorp Wemel dinge te vinden. Alle activiteiten, toeristische en algemene informa tie. De site van het mkb Wemeldinge is vernieuwd.,,Als inwoners iets or ganiseren kunnen ze een account aanvragen via de site", legt mkb- voorzitter Marco van Dijke uit. „Als ze die hebben kunnen ze zelf hun evenement op de site zetten. Mits het geen commerciële activiteit is. Maar mensen die een kleine ver goeding vragen voor de kosten re kenen we daar niet toe." Tot de informatie die op de site te vinden is, behoren ook een flink aantal wandel- en fietsroutes. „Er waren al wel wat routes die door of langs Wemeldinge kwamen. Maar Op de site van mkb Wemeldinge staan ook fiets-en wandelroutes wij hebben ze nu beschreven van uit ons dorp. Ze zijn gratis te downloaden. Vorig seizoen zaten daar routes tussen die toch zeker een keer of vijfhonderd door ie mand gedownload zijn", aldus Van Dijke. ALMANAK 'Dat was even spannend zeg', appte de vriendin van die Mid delburger donderdagavond vlak na Lyon-Ajax, de beslissende voetbalwedstrijd in de halve fi nale van de Europa League, waarin Ajax de finale haalde. 'Ik hield steeds vertrouwen', appte de nog nazwetende Mid- delburger dapper terug, verhul lend dat hij de hele tweede helft lang meevoetballend op de bank had 'gezeten'. 'Echt?', vroeg zij weer. 'Ja hoor, ik ben vrij rustig geble ven.' 'Knap hoor, maar ze zingen dan ook loepzuiver.' Kosten nieuwe burgemeester Stroomstoring treft Yerseke Goes krijgt weer Koningsnacht WISSENKERKE Dagbesteding park Watervliet Kom naar de ZEELflflD op zaterdag 13 mei Normaal 9.95 NU VOOR €7.50 Ravesteinweg 3 Grijpskerke SINT PHILIPSLAND De Heem kundekring in Sint Philipsland hoopt nog vóór de zomer een voor malige travalje uit Scherpenisse op de hoek van de Stationsstraat en de Oostdijk te kunnen plaatsen. De door leerlingen van het Calvijn College opgeknapte hoefstal is al een tijdje klaar. „Nu is het wachten tot degene die hem gaat plaatsen tijd heeft", stelt voorzitter Fons Vleghels. De travalje en de reeds opgeknapte weegbrug vormen straks de entree van het dorp. zaterdag 13 mei 2017 Inwoners van Wemeldinge kun nen voortaan zelf hun eigen ac tiviteiten promoten via de site van het midden- en kleinbedrijf in het dorp. Ze kunnen evene menten er zelf op zetten en delen. Willem Adriaansens Wemeldinge -Marco van Dijke, voorzitter Tip? redactie@pzc.nl HEINKENSZAND De burgemeesterswisse ling in Borsele kost 35.000 euro. Daarvan is 20.000 euro besteed aan de selectieprocedure en scholing en ondersteu ning van de vertrouwens commissie. De overige 15.000 euro is voor het afscheid van Jaap Gelok en de ontvangst van de nieuwe burgemeester. Dat is goedkoper dan het afscheid van Huisman in Reimerswaal. Daar kostte alleen al de afscheidsre ceptie 25.000 euro. YERSEKE Ruim 1.400 huishoudens in Yerseke zaten gisteren tussen 08.15 en 09.00 uur zonder stroom. Bij graafwerkzaamheden aan de Postweg, waar een oude duiker wordt gesloopt, raakte een stroomkabel beschadigd. Monteurs van Delta Net- werkgroep wisten door een omleiding de meeste Yersekenaren snel aan te sluiten op het elektrici teitsnet. Voor enkele boerderijen werd een ag gregaat geregeld. GOES Het Koningsnachtfeest voor jongeren op de Grote Markt in Goes krijgt een vervolg. Dat maakte de organisatie bekend via Facebook. „In navolging van het mega succes van Kingsnight in 2017 gaan we er in 2018 ook weer een feest van maken", staat in het be richt. Het evenement zal plaatsvinden op donder dag 26 april. Meer infor matie volgt via Facebook- pagina 'Kingsnight Goes'. Zorginstelling Zeeuwse Gronden en natuurpark Watervliet in Wissen- kerke beginnen een kleinschalige dagbeste ding. De start is gepland op 1 juni. De cliënten van Zeeuwse Gronden (vooral mensen met een psychiatrische stoornis) werken op verschillende plekken in het bedrijf. Nora Robinson (11) uit Middel burg is de enige van de Oud-Ka tholieke Kerk Zeeland die com munie doet. „Wij mogen zelf kie zen wanneer we dat doen. Ik wilde het, omdat ik er dan meer bij hoor. Anders krijg je alleen een kruisje tijdens de mis en nu mag ik ook meedoen aan het avondmaal. Tij dens de communieviering worden er vragen aan me gesteld en als ik daar 'ja' op antwoord, krijg ik de zegen. Het maakt me een beetje nerveus dat ik alleen ben, gelukkig is mijn vader de pastor. Ik geloof in God; volgens mij helpt hij me soms als ik iets kwijt ben om het op tijd terug te vinden." FOTO RUBEN OREEL Cas en Indy Simonse (7, twee ling) uit Heinkenszand doen vol gende maand communie in de Sint-Blasiuskerk. Cas: „Omdat we katholiek zijn." Indy: „We gaan soms naar de kerk en bidden elke dag op school. Daar leren we spe ciaal voor de communie de verha len uit de Bijbel." Cas: „Ik geloof wel een beetje in God, maar ik snap de verhalen niet goed. Hoe kan Jezus nou iemand beter maken? Dat is toch gek? Net een tovenaar." Indy: „We moeten in de kerk de tafel gaan klaarmaken, met een tafelkleed, kaarsjes en bloemen en dan mogen we voor het eerst echt een hostie eten. Die hebben we stiekem wel al eens geproefd. Best lekker, net snoep- papier." Cas: „Daarna is het feest thuis. Komen onze opa's en oma's, ooms en tantes en neven en nich ten. Dan gaat mama lekker sala des maken en mogen we heel veel eten. Oh ja, en dan krijgen we ca deautjes." Indy: „Ja, dat vind ik ook het leukste. En we hebben allebei mooie nieuwe kleren. Ik een witte jurk" FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Kwekerij Handel I f Hangpot 23 cm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 123