Merkel loert op mokerslag in Noordrijn-Westfalen EUWS 11 MOEDERDAG TRADITIE Sommige scholen stoppen met het maken van knutsels voor Moederdag. Knippen, plakken en lijmen voor de liefste! Het leek een onverwoest bare traditie: ontbijt op bed en een zelfgemaak te knutsel voor mama op Moederdag. Toch blijken sommige scholen te zijn ge stopt met het maken van de knutsel werkjes. Juffen en meesters hebben het te druk of de school vindt het te confronterend voor kinderen die geen contact meer hebben met hun moeder. Basisschool de Bieshaar uit Hoog land besloot dit jaar te stoppen met de knutselwerkjes. In een mail aan alle ouders legt de school uit dat de viering voor kinderen die geen con tact hebben met hun vader of moe der vaak lastig is. „Om die reden heb ben we ervoor gekozen het voortaan aan de ouders zelf te laten of zij met hun kind iets willen maken voor Moederdag ofVaderdag." Voor basisscholen 't Atelier in Zwolle en De Compositie in Almere was dat in 2015 ook de belangrijkste reden om het moeder- en vaderdag cadeau te schrappen. „De standaard gezinsvorm geldt niet voor alle kin deren op onze school", zegt school directeur Karin de Boer van 't Atelier. „We hebben veel eenoudergezinnen. Niet alle ouders gaan goed uit elkaar en van sommige kinderen is een ou der overleden." Joke Walda, directeur van De Compositie: „Het is bitter en schrij nend dat sommige kinderen geen moeder hebben, maar wel een knut sel zitten te maken voor hun tante of buurvrouw. Dan worden ze extra ge confronteerd met het gevoel dat ze geen mama meer hebben." Op die school speelt de werkdruk ook een rol bij het schrappen van het werkje. De school wil de onderwijstijd be steden aan onderwijs. Het illustreert dat veel leerkrach ten het water aan de lippen staat, zegt Jan van de Ven. Hij is mede-ini tiatiefnemer van PO in Actie, een be weging van tienduizenden basis schoolleraren die pleiten voor min der werkdruk en meer salaris. „Een op de vijf leerkrachten heeft een burn-out. Dit kan ik er niet los van zien." Ook sportdagen, schoolkam pen en sinterklaasvieringen schieten er steeds vaker bij in, weet hij. „Leer krachten concentreren zich steeds meer op vakken als taal en rekenen, maar geen enkele leraar laat voor de lol een moederdagcadeau schieten. De standaard gezinsvorm geldt niet voor alle kinderen Dat zijn juist de mooiste momenten in dit vak." Op de scholen in Zwolle en Almere zijn wel alternatieven bedacht om de moederdagknutsel te compenseren. Op De Compositie kunnen kinderen zich melden voor het maken van een knutselwerkje als naschoolse activi teit. 't Atelier heeft de Vriendschaps dag in het leven geroepen. Rond Va lentijnsdag maken kinderen een werkstukje om te geven aan iemand die ze lief vinden. Ze mogen zelf kie zen of dat een vriendje, de buurman of een van de ouders is. „In het begin zeiden moeders wel eens dat ze het jammer vonden dat we geen moederdagcadeautje meer maken, omdat ze juist die werkjes bewaren", zegt De Boer. Er staan ge noeg andere zelfgemaakte werkstuk jes tegenover, vindt ze. „Dit jaar heb ik er niemand meer over gehoord." FEEST De dichtstbevolkte deel staat van Duitsland geldt als dé graadmeter voor de landelijke verkiezingen in sep tember. Merkel en haar rivaal Schulz lopen de deur dan ook plat in het aan Nederland grenzende Noordrij n-Westfalen. Wint de CDU, dan is het vrijwel zeker dat Merkel de komende vier jaar bondskanselier blijft. Maar het zou ook een enorme afgang beteke nen voor Schulz, de voormalige voorzitter van het Europees Parle ment. De afgelopen vijftig jaar zat zijn SPD vrijwel onafgebroken in de deelstaatregering. De sociaaldemocraten ver tegenwoordigden de noeste arbeiders in de ko lenmijnen en de staalin dustrie. Maar de vraag jv naar steenkolen is gedaald en tegen het goedkope staal uit onder meer China valt niet op te produceren. De mijnen in het Ruhrgebied gingen dicht en de hoogovens staan te verroesten. Het lukt Noordrijn-Westfalen maar moeilijk op te krabbelen na het ineenstorten van de industrie. De deelstaat zit flink in de schul den. De werkloosheid daalt, maar behoort nog altijd tot de hoogste in Duitsland. De steun voor de SPD is niet van zelfsprekend meer. Net als in an dere Europese landen zien de soci aaldemocraten hun kiezers over stappen naar andere partijen. Voor de sociaal-democraten blijven steeds minder thema's over om zich op te onderscheiden. De SPD hoopte met Schulz bij de landelijke verkiezingen het bonds kanselierschap binnen te slepen. Merkel leek afgeschreven, onder meer vanwege de vluchtelingencri- sis. Terwijl Duitsland piepte en kraakte onder de toestroom van vooral Syriërs, voorzag de bonds kanselier geen problemen om hen op te vangen. Haar uitspraak 'Wir schaffen das' leidde tot nogal wat op hef. De SPD maakte handig gebruik van de kritiek op Merkel en met de enthousiaste en directe Schulz als kandidaat, steeg de steun. Voor het eerst in jaren scoorden de sociaal democraten in de peilingen beter i Verkiezingen in Noordrijn-Westfalen gelden als een soort mini-Bondsdag dan de CDU. De Duitsers spraken ook wel van het 'Schulzeffect.' Maar Merkel maakt een come back. De vluchtelingencrisis is afge wend en de economie in Duitsland staat er bijzonder goed voor. Schulz heeft twee nederlagen op rij gele den. Afgelopen zondag nog verloor de SPD in de noordelijke deelstaat Sleeswijk-Holstein. Voor de partij is het dit weekend dus erop of eron der in het 18 miljoen inwoners tel lende Noordrijn-Westfalen. Alle druk ligt op de schouders van deelstaatpremier Hannelore Kraft. „Noordrijn-Westfalen is van oudsher een soort mini-Bondsdag verkiezing, omdat een kwart van de Duitse bevolking er woont", ver zuchtte de SPD-prominente deze week.Merkel grijpt haar kans. De bondskanselier bezocht de deel staat zes keer in acht weken tijd en wijst fijntjes op pijnlijke proble men. Uitgerekend haar laatste deel- staatbezoek voor de verkiezingen is aan Aken, de thuisstad van Schulz. zaterdag 13 mei 2017 Zo zielig, een werkje fröbelen als j e geen mama meer hebt Michelle Sakkers Bettine Winters Rotterdam Juf Xandra Baert en groep 3 van de Fati- maschool knutselen moederdagcadeau tjes. FOTO FRANK DE ROO —Karin de Boer Op verreweg de meeste scholen is deze week wel flink geknipt, geplakt, gelijmd en ge verfd. Duo-juffen Xan dra Baert (53) en Vero- nique Brakkee (55) van de Fatimaschool in Rot terdam maken al 32 jaar werkjes voor Moeder dag met hun kinderen. Dit jaar hebben ze een schilderij met bloemen van eierdopjes en cup cakevormpjes gefrö beld. Het is een feest, vindt Baert. „De kinde ren werken extra netjes, kiezen de kleuren die mama het mooist vindt en zoeken het lintje nauwkeurig uit. Juist dat het voor moeder is, maakt ongelooflijk veel uit voor de kinderen." Het leukst vindt de juf het als de kinderen vol trots met hun ca deau naar huis lopen. „In een plastic tas, an ders ziet mama al welke kleur het lintje heeft." Thuis wordt het cadeau verstopt tot het op zon dagochtend gegeven wordt. „Een moeder dagcadeau maken is voor kinderen heel erg leuk. Met hoeveel werk ze er in steken, drukken ze uit hoeveel ze om hun moeder geven." Stilletjes vierde Martin Schulz al feest. Toen kwam Angela Merkel. Haar CDU lijkt zondag de deel staatverkiezingen te winnen in hét SPD-bolwerk, Noordrijn- Westfalen. Wég 'Schulzeffect'. Gerben van 't Hof plaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11