49; 3 dgn Den Helder/Texel 10 Poetin: rol in crisis Noord-Korea Y> Leerlingenbegeleider Lisette van den Beid uit Naarden ergerde zich dood toen in het Jeugdjournaal een leerling met een topscore voor de Cito-toets in het zonnetje werd gezet. Ze plaatste een open brief op Facebook en kreeg volop positieve reacties. „We moeten stoppen met kinderen af te rekenen op schoolprestaties." Dat je hartenkreet op Facebook ineens 29.000 keer gedeeld wordt, is eerst even schrikken. Maar toen de dankberichten van ouders, do centen en vooral leerlingen haar mailbox binnenstroomden, wist ze dat ze een open zenuw had ge raakt. „Ik heb al zo vaak van kinde ren gehoord dat ze zich schaam den voor hun cito-scores. Dat ze het liever niet met klasgenootjes bespraken want ze vonden dat ze Ik heb al zo vaak van kinderen gehoord dat ze zich schaamden voor hun cito-scores niet goed genoeg waren. Echt ver schrikkelijk jammer, want deze leerling die straks je moeder ver zorgt heeft Nederland net zo hard nodig als het kind dat arts wordt. Ze zijn even waardevol." Van den Beid, al haar hele wer kende leven docente, zat woens dagavond naar het Jeugdjournaal te kijken en viel bijna van haar stoel van ergernis toen het item over de uitslagen van de Cito-eindtoets langskwam. Hierin werd een klas getoond waarin de leerlinge met de hoogste score - 550, en ook nog o fouten - ten overstaan van alle andere achtstegroepers werd gefe liciteerd. „Alsof het hebben van een goed stel hersenen beter is dan een gemiddeld stel hersenen", blikt de leerlingbegeleidster terug. „Natuurlijk is het goed om een prestatie te belonen. Maar 525 is voor de gemiddelde leerling óók een prestatie. Die kinderen sloe gen ze over." Het was Van den Beid al vaker opgevallen dat beleidsmakers en media weinig positieve aandacht besteden aan vmbo'ers, toevallig de groep kinderen waar zij mee werkt. „Kijk maar eens naar de praktijkexamens voor het vmbo. Daar zijn ze al sinds april mee be zig. Daar is geen artikel over ver schenen." Cameraploeg Klopt, zegt Ronald Bartlema, chef van het Jeugdjournaal „Lisette heeft absoluut een punt. We had den het niet op deze manier moe ten brengen, dat zien we nu ook in." Een cameraploeg is vandaag naar de school van Van den Beid gegaan om trotse vmbo-scholie- ren daar te filmen. „We zeggen juist bij het Jeugdjournaal dat we er voor alle kinderen zijn. En dan sluiten we een grote groep buiten. Dat moet natuurlijk anders." Hoe dat in de toekomst vorm gaat krijgen, weet Bartlema nog niet. „Maar juist de groep die zo belangrijk is voor onze maatschap pij, moeten we ook vaker in beeld brengen." Toch moet Van den Beid nog re gelmatig haar standpunt verdedi gen. „Meestal wordt dan de verge lijking met sport gemaakt: 'Daphne Schippers is de beste at lete, daar ben je toch trots op'. Maar met school is het echt anders. De Cito is een meetlat waarmee je kijkt of de juf of meester goed in schat op welk niveau je zit, het is geen wedstrijd." Leerling die straks je moeder verzorgt heeft Nederland net zo hard nodig als het kind dat arts wordt Bovendien is intelligentie gene tisch bepaald en heeft een kind van 11 weinig invloed op de hoogte er van. Sporten op het hoogste niveau daarentegen bestaat uit talent teza men met een flinke portie doorzet tingsvermogen. Van den Beid: „Kinderen moeten doorploeteren en worden afgerekend als ze voor elk rapport een D of een E krijgen. Bovendien: met sport kun je stop pen als daar je talent niet ligt. Maar met school niet." De Russische president Vla dimir Poetin is bereid een 'constructieve rol' te spelen bij het oplossen van de nucle aire dreiging van Noord-Ko- rea. Hij zei dat gisteren in een telefoongesprek met zijn nieuw gekozen Zuid-Kore- aanse collega Moon Jae-in, al dus het kantoor van de Zuid- Koreaanse president. Het Kremlin sprak over de noodzaak van een politieke en diplomatieke oplossing in de Noord-Korea-crisis. „We ho pen dat Rusland een con structieve rol speelt om Noord-Korea te laten stoppen met zijn nucleaire provocaties en de weg naar ontwapening in te zetten", citeerde het kan toor Moon in het 20 minuten durende gesprek met Poetin. Moon wil ook een manier vinden om snel gesprekken te beginnen tussen Noord-Ko rea en Zuid-Korea en de be trokken gesprekspartners Verenigde Staten, China, Ja pan en Rusland. De spanningen over Noord- Korea's nucleaire programma zijn de afgelopen maanden flink opgelopen. Het is voor mijn vertegenwoor digers onmogelijk om altijd accuraat te zijn 'Koerden blijven niet in Raqqa na val IS' De Koerdische YPG-militie vertrekt na de val van het Sy rische IS-bolwerk Raqqa weer uit het gebied rond de stad. Die toezegging heeft Turkije gekregen van de Ver enigde Staten, zei de Turkse premier Binali Yildirim gis teren. Wapenlevereranties van de VS aan de Koerdische strijders vielen slecht in An kara, dat de YPG ziet als een verlengstuk van de verboden PKK-beweging. De Turkse president Erdogan vroeg Washington woensdag nog om hiervan af te zien. O J 3 dgn Veluwe diner 3 dgn Belgische kust www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg zaterdag 13 mei 2017 Lisette is trots op haarvmbo'ers Leerlingen van de vmbo-school waar Lisette werkt. Renske Baars Naarden —Lisette van den Beid —Lisette van den Beid MOSKOU Donald Trump nadat zijn woordvoerders en vicepresident Pence na het ontslag van FBI-directeur Comey tegenstrijdige en ach teraf onjuiste uitspraken deden. ANKARA SUIKERVRIJ Kinderen in Utrecht ruilen drinkpakjes met suiker in voor bronwater met een fruitsmaakje zonder suiker of zoetstof fen. Ouders en kinderen zich acht weken lang laten informe ren over de hoeveelheid suiker in drinkpakjes. fotoanp Voor maar: Den Helder i.c.m. een retourtje Texel. Tip! Bezoek Reddingmuseum Dorus Rijkers. 2 nachten incl. ontbijt in 3* Hotel Den Helder (7,8) Incl. bootkaartje (voetganger), ontdek Texel in 1 dag! Gratis wifi en parkeren Aankomsten t/m augustus. Betaal pas bij aankomst! 3* Fletcher Landgoed Huis Te Eerbeek 3* Hotel ibis Styles Zeebrugge (8,1) 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx diner (hoofdgerecht) p Gratis wifi en parkeren wjt* 1 v.a. Incl. treinretour Zeebrugge - Brugge 2 nachten incl. ontbijt Gratis wifi en parkeren Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10