ïüiii vijftigduizend jaar geleden is ontstaan. Geen grasveld dus, maar een geheel nieuwe tuin. Echt een voorbeeld van durf. Niet alleen overleven maar ook werken aan de toekomst." Tuinenfuif Hortussen IS» JillH! üEïtircaiil .«siihiEnai iiiii sm. Klauteren Inderotstuin wanen bezoekers zich al klimmend bijna in de Alpen. De tuin in Haren (hortusharen.nl) is een van de 25 botanische tuinen die ons land telt. De hortussen vieren dit jaar feest. De activiteiten die daarbij horen, zijn te vinden op botanischetuinen.nl. Een cadeautje aan plantenfans: de Hortus Chat (gratis te downloaden). Daarmee kun je praten met de planten in de hortussen. Er is ook een boek uitgebracht, Botanische Tuinen in Nederland (Natuurmedia, €14,50), dat te koop is in alle botanische tuinen en via natuurmedia.nl. Leiden De oudste hortus botanicus is die in Leiden. Een eeu wenoude poort is de grens tussen het drukke centrum en een stil para dijsje. Tot 7 oktober is hier Kroonjuwe len uit Azië te zien, een tentoonstelling over de plantentuin die Nederland twee eeuwen geleden op Java aanlegde. Amsterdam Heerlijk rustig is het ook in de hortus aan de Plantage Middenlaan in Am sterdam. Dankzij VOC-handelaren groeide deze hor tus in vier eeuwen uit tot een rijke tuin. Rotterdam Diergaarde Blijdorp is óók een botani sche tuin. Blijdorp zorgt voor twee na tionale plantencol- lecties: de primula's en de bromelia's. Die zijn te vinden rond de Chinese paviljoens en in vlinderparadijs Amazonica. Aalsmeer Langs het 450 meter lange tuin pad van Histori sche Tuin Aalsmeer groeien 'antieke' gewassen en bloemen met een hoog jeugd sentimentgehalte. Zoals rozen die nog naar rozen ruiken. Kerkrade De botanische tuin in Kerkrade werd in 1937 op het land goed rond een kerk aangelegd om mijnwerkers te onderwijzen. De tuin is een rijksmo nument en heeft een belangrijke collectie coniferen. Tropisch Dejadebloem, deze maand nog te zien in Leiden, heeft azuurblauwe bloemen. Gigabloem De reuzen- waterlelie (in Blijdorp en Amster dam) bloeit twee dagen per jaar. magazine 49

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 103