de stenen. Alles heeft betekenis' tuinen - onze kroonjuwelen op een rijtje te zetten. Een uitkomst is de Hortus Chat, de nieuwe app van de Nederlandse Vereniging van Botanische Tuinen. Daar mee kunnen bezoekers kennismaken met onze bijzondere planten en bomen." De tuinbaas - officieel bedrijfsleider maar die naam vindt hij niet passen bij zijn 'groene' baan - neemt nu nog even de taak van deze app op zich en legt uit waarom die onderste tak van de naald boom bij de ingang van de Chinese Thin eruitziet als de arm van een keurige fietser die linksaf wil slaan. „Dat is om bezoekers welkom te heten", vertelt Mensink. „Die tak is zo gecultiveerd. Een Chinese tuin zit vol symboliek. De stenen, de struiken, het water, alles heeft een betekenis. In onze tuin ook. Hij is ontworpen door de stadstuinarchitect van Shanghai, aangelegd door Chinese ambachtslieden en opgebouwd met authentieke materialen uit China. Als voorbeeld dienden de eeuwenoude mingtuinen." In de Keltische tuin staan de bomen ergens symbool voor. Zo kun je in de bomenkalender het exemplaar opzoeken dat bij je geboortedag hoort. Eens kijken. De vijgenboom? Die hoort bij eigenzin nige types met gevoel voor humor. Hortus Haren heeft moeilijke jaren gehad, maar kon gelukkig in 2013 weer open door de inzet van de Vriendenver eniging en vele vrijwilligers. Mensink: „Ik noem het weieens de Hortus Overle- vicus. Ook laatst was het weer even spannend toen de Rijksuniversiteit Groningen, de eigenaar van deze tuin, besloten had de tropische kas te laten afbreken. Op die plek zou slechts een groot grasveld komen. Nou, dan ben je dood als tuin. Gelukkig wilde het bestuur al een con nectie leggen met Geopark De Hondsrug. Zo kwam landschapsarchitect Jan Maas tot het ontwerp voor de Hondsrugtuin waarin bezoekers kunnen ervaren hoe uniek het landschap is dat zo'n honderd- 'Fen Chinese luin zit \ol s\ mholiek. Het water, 481 zaterdag 13 mei 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 102