In Venezuela is het stenen tegen kogels 9 Venezuela gaat ten onder aan het straatgeweld dat een dagelijkse routine is geworden. In ruim vier weken zijn er al 38 doden en honderden gewonden gevallen. Elke dag gaan menig ten de straat op om van de dictatoriale president Nicolas Ma- duro nieuwe verkie zingen te eisen. Elke dag stuurt hij oproer politie en gewapende milities op hen af om het protest te smoren. Met zoveel geweld dat ook betogers radicali seren. Zij beantwoor den de terreur van traangas, wapenstok (fe: en gericht geweervuur met stenen. Uit de losse hand of afge- schoten met katapul ten. Het 38ste slachtoffer heet Miguel Castillo. De 27-jarige student communicatie, op de universiteit Santa Marta, was gisteren met tienduizenden anderen op weg naar het Hooggerechtshof in de hoofdstad Cara cas. Om te betogen te gen de rechters die de president voortdurend in het gelijk stellen bij het vertrappen van de democratie. „Weer een Venezolaan die door de regering is be roofd van zijn toe komst", zegt Stalin Gonzalez, een parle mentslid van de oppo sitie die door Maduro is verboden. Het is een van de vele decreten waarmee de president zich vastklampt aan de macht. Maduro, die van Venezuela een failliet land heeft ge maakt, wil nu met een speciale vergadering de grondwet naar zijn hand zetten. Roekeloos, vond men het in de VS. Toen Kim Jong-un een kernproef op poten leek te zetten, meldde Do nald Trump dat een oor logsvloot op het Koreaanse schierei land afkoerste. De wereld hield de adem in, maar Kang Chol-hwan zag het tevreden aan. Kim Jong-un moet weten dat het menens is, vindt hij. Kang (48) bracht zijn jeugd door in een Noord-Koreaans gevangenen kamp. Hij wist later via China Zuid- Korea te bereiken en werd bekend dankzij een boek over de jaren van dwangarbeid, ondervoeding en ver plicht aanschouwen van publieke executies in het strafkamp van Kim Jong-il. Diens zoon Kim Jong-un, in de ogen van Kang nog een graadje bru ter dan de man die hem zijn jeugd ontnam, kon onder Obama nog vrij onbezorgd door het leven, denkt Kang. Obama was een man van woorden, niet van daden - en dat wisten ze in Pyongyang ook. „Bij Trump krijg je tenminste het idee dat hij écht tot militaire actie kan over gaan." Kim Jong-un is als de dood, concludeert Kang. „Hij heeft zijn ver dedigingssysteem herschikt, zodat het minder opvalt op satellietbeel- den. Hij heeft meer elitetroepen voor zijn bescherming om zich heen. De woorden van Trump hebben effect." Machtsvertoon Kang doet zijn verhaal in een café na bij het Empire State Building in New York. Hij is in de VS om met politici en diplomaten van gedachten te wis selen over de toekomst van zijn thuisland en steun te verzamelen voor de aanpak die hij het meest kansrijk acht. Militair machtsvertoon van de VS is nodig, vindt hij, op z'n minst als drukmiddel. Maar voor de lange termijn heeft Kang zijn hoop gevestigd op Hollywood. Zijn North Korea Strategy Center smokkelt films en series op USB- sticks Noord-Korea in, waar burgers Amerikaanse series zorgen ervoordatde Noord- Koreaanse bevolking zich vragen gaat stellen hun vrijheid of zelfs hun leven riske ren om de inhoud te kunnen bekij ken. Zuid-Koreaanse soaps, waaruit de kijker kan opmaken dat de buren met meer voedsel en minder angst leven. Documentaires over de val van het communisme in Oost-Europa of de Arabische Lente, die de Noord- Koreanen erop wijzen dat dictaturen eindig zijn. Amerikaanse series als Desperate Housewives, die maken dat ze zich realiseren dat Amerikanen niet het Grote Kwaad zijn, maar ge wone moeders en vaders met affaires en lastige kinderen. „Allemaal anders dan wat ze wordt verteld. Het zorgt dat ze vragen gaan stellen", legt Kang uit. Dat moet de machtsbasis van Kim van binnenuit afbreken. Seks Via zijn smokkelaars en illegale han delaren hoort Kang wat leeft in zijn potdichte thuisland. Dat mannen graag naar series met veel seks en ge weld kijken bijvoorbeeld - HBO-se- rie Rome is populair. Vrouwen zien liever alledaags leven in series. Scan dal, een Amerikaanse politieke thril ler, deed het ook goed. „We krijgen feedback via de Noord-Koreaanse ambtenaren en diplomaten die voor zaken naar China reizen. Ja, over- heidsmensen. Zij kijken ook." Kang zegt effect te zien. Toen vorig jaar grote delen van het grensgebied met China overstroomden en naar schatting 100.000 mensen dakloos raakten, vroegen bewoners zich af waarom hun leiders geen interesse toonden. „In de gesmokkelde films en series zien ze een president of pre mier die het rampgebied bezoekt om medeleven te betuigen. Ze dachten: waarom gebeurt dat hier niet?" Vol gens Kang voelden de bazen in Pyon gyang zich gedwongen alsnog een hoge afgevaardigde te sturen, en meer legereenheden in te zetten om te helpen. „Het hoofd van het natio nale veiligheidsbureau boog zijn hoofd en gaf zelfs fouten toe. In het verleden werd alles toegedekt." Kang is ervan overtuigd dat het niet lang meer duurt voordat het re gime valt. „Het is lopen op dun ijs, elke dag," zo schat hij de situatie in. Kim voelt zich zo bedreigd, dat hij mensen in eigen kring executeert en de enige overgebleven bondgenoot China begint te bekritiseren. Trump draagt tot Kangs vreugde bij aan de druk op het regime, maar één ding zit hem dwars. Het hoofd van het Ame rikaanse leger in de regio, admiraal Harry Harris, zei in het Congres dat het doel is om 'Kim Jong-un bij zin nen te brengen, niet om hem op de knieën te dwingen'. Dus geen veran dering van regime. Washington hoopt zo Kim in onderhandelingen over kernwapens te lokken: de dicta tor meent ze nodig te hebben als af schrikmiddel tegen eenieder die pro beert zijn bewind omver te werpen. Minister van Buitenlandse Zaken Tillerson was duidelijk: „We zijn niet uit op een machtswissel, ineenstor ting van het regime of versnelde her eniging van het schiereiland. We zijn uit op een kernwapenvrij Koreaans schiereiland." Kang vindt dat aspect van Trumps beleid 'onzin'. „Dat is niet aan de Amerikanen, maar aan het Noord-Koreaanse volk. Zij willen wél van Kim af. Als het nucleaire vraagstuk is opgelost, zijn we er nog niet." vrijdag 12 mei 2017 Hans van Zon Hollywood als wapen tegen Kim Jong-un Karlijn van Houwelingen New York Desperate Housewives —Kang Chol-hwan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9