Witte Huis roept maar wat over ontslag van FBI-baas II 8 Tegenstrijdige uitlatingen brengen Trump in problemen GEWELDDADIG PROTEST Wattedoen met Kim Jong-un? De Noord-Koreaanse ex-gevangene Kang Chol-hwan vindt dat Donald Trump hem best slim aanpakt, maar om Kim echt op de knieën te dwingen smokkelt Kang Desperate Housewives het land in. De problemen van Trump zijn enorm: het woord 'afzetting' valt onder tegenstanders steeds vaker, nu de schijn is gewekt dat de pre sident een onderzoek naar zijn campagne saboteerde door FBI- baas Comey te ontslaan. Het Witte Huis slaagt er niet in de contro verse te smoren. Woordvoerders die het besluit moeten verdedigen zeggen ze allemaal iets anders over de redenen voor het ontslag. En anders spreekt de president zelf de officiële verklaring wel te gen: in een interview zei hij giste ren dat hij zijn besluit al lang geno men had voordat hij er met de top van justitie over sprak. Dinsdag was de aanleiding nog een aanbeveling van de net aange treden onderminister van Justitie Rod Rosenstein. „Het komt alle maal van hem", zei Witte Huis woordvoerder Sean Spicer. Een dag later, toen Spicer plots was inge ruild voor de onervaren Sarah Huckabee Sanders, heette het toch dat Trump Rosenstein had ge vraagd een memo te schrijven over zijn zorgen. Wie het leest, ziet dat Rosenstein constateert dat het ver trouwen in de FBI-baas is bescha digd, maar dat het nergens over ontslag gaat. In een tijdlijn die het Witte Huis publiceerde, was het toch Trump zelf die 'sterk geneigd' was de FBI- baas te 'verwijderen', na een getui genis in de Senaat vorige week. Het verklarende memo van Rosenstein ging juist over Comey's omgang met het onderzoek naar Clintons e-mails in de campagne. Trumps woordvoerder Kellyanne Conway sprak op CNN: „Dit heeft niets te maken met de campagne van zes maanden geleden. Dit gaat over de prestaties van de directeur sinds de president in het Witte Huis is." Sanders stelde op haar beurt dat de president juist al op dag één het vertrouwen in Comey had verlo ren, net als veel FBI-medewerkers. Gisteren verzekerde de waarne- mend directeur van de FBI in de Senaat echter dat Comey wél brede steun had binnen de dienst. Trump zelf merkte op dat Co mey 'zijn werk niet goed deed'. Maar dat staat haaks op uitsprea- ken tijdens zijn campagne, waarin hij lovend was over diens moed. Daar staat hij nog steeds achter, zei woordvoerder Sanders, om alles nog wat ondoorzichtiger te maken. En dan was er nog een ongemak kelijk bezoek van de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken La- vrov. Hij werd op verzoek van Poe- tin ontvangen in de Oval Office, midden in een crisis die groten deels draait om verdenkingen van samenwerking tussen Trump en het Kremlin. Het Witte Huis had geen pers toegelaten, maar wel een Russische fotograaf. Minuten na de ontmoeting stonden op het twitteraccount van Lavrovs minis terie beelden van een joviaal on deronsje tussen Trump, Lavrov en ambassadeur Kislyak. Dat is wel het laatste wat de Ameri kaanse president kan gebrui ken. „Ze hebben ons erin ge luisd", zei een medewerker te gen CNN over de Russen. De Russen hebben ons erin geluisd vrijdag 12 mei 2017 Het Witte Huis van Trump wak kert verdenkingen rond het ont slag van de FBI-directeur alleen maar aan. Woordvoerders spre ken elkaar tegen, het Kremlin bepaalde de pr. Karlijn van Houwelingen Washington Medewerker van het Witte Huis over het bezoek van de Russische minister Lavrov aan Trump

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8