tt Hoge onderscheiding voor Willy Stevens 13 Op de vliegbasis Woensdrecht worden honden opgeleid die ingezet worden voor militaire doeleinden. Adjudant Willy Stevens zit al 35 jaar in de honden. WOENSDRECHT Adjudant Willy Stevens (55) van het Defensie Expertise Centrum Diensthonden op Vliegbasis Woensdrecht heeft woensdag een hoge militaire onder scheiding ontvangen. Van wege zijn uitzonderlijke ver diensten op het gebied van het opleiden van honden voor militaire doeleinden, bijvoor beeld het opspeuren van ex plosieven, heeft hij het Erete ken voor Verdienste in goud opgespeld gekregen door commandant Peter de Boer van de vliegba sis. De onderscheiding wordt meestal verleend aan militairen die af zwaaien, maar Stevens blijft nog jaren bij defen sie. Ook het feit dat hij de medaille als onderoffi cier heeft ontvangen, is uitzonderlijk. wedstrijd, die voor de 57ste keer wordt gehouden, zijn uitgenodigd. Dat het evenement juist hier plaatsvindt, is niet toevallig. Op de vliegbasis bevindt zich namelijk het Defensie Expertise Centrum Diensthonden. Het vormt het kloppende hart van opleidingen, trainingen en kennis op het gebied van de inzet van honden voor mi litaire doeleinden. Adjudant Willy Stevens (55) stuurt de vakgroep hondengelei ding aan. Al 35 jaar is hij in dienst van defensie en al die tijd zit hij in de honden. Alom wordt hij ge roemd vanwege zijn enorme vak kennis en expertise op het gebied van het opleiden van de speurneu zen. „De vraag naar onze honden is enorm, vanuit allerlei onderde len van defensie. Denk aan de landmacht, mariniers, marechaus see en luchtmacht. Ze worden in gezet in crisisgebieden in de we reld. Wij zijn de enige die deze ex pertise in huis heeft." 'Fikkie' is dus allang niet meer alleen de bewaker van militaire complexen, zoals het pakweg 65 jaar geleden is begonnen. Jaarlijks worden in het expertisecentrum dertig honden en geleiders opge leid in drie verschillende discipli nes. Naast bewakingshonden richten ze hier ook honden af die explosieven opspeuren langs rou tes (onder de grond) of in voertui gen, op mensen en in gebouwen. Dat zijn overigens twee strikt ge scheiden disciplines, benadrukt Stevens. „Je kunt honden niet in zetten voor zowel het speuren langs routes als in voertuigen en gebouwen. Er zit geen schakelaar in zijn kop die simpelweg omgezet kan worden. De hond zoekt zijn speeltje, dat is het explosief. Hij weet op een gegeven moment dat hij dat in een auto kan vinden en gaat dan daar actief naar op zoek. Als je daaraan routes toevoegt, loop je het risico dat hij in de war raakt. En toch direct naar het voer tuig gaat, met alle risico's van dien. De veiligheid van mens en dier gaat boven alles. We willen alles heel houden." Stevens werkt aan een oplei dingsprogramma voor honden die explosieven opsporen in rijdende voertuigen of op mensen die zich bewegen. Deze bijzondere speur neuzen zijn een antwoord op de toenemende dreiging van aansla gen. Hij verwacht eind dit jaar de eerste honden op te leiden. Het liefst zou de adjudant nog een discipline willen toevoegen, namelijk de reddingshond. Vol- Er zit geen schakelaar in zijn kop die simpelweg omgezet kan worden gens hem past dit perfect bij het takenpakket van defensie, omdat het leger bij uitstek geschikt is om in rampgebieden te opereren. „Het opleiden van reddingshonden ge beurt al professioneel, maar is nog niet zodanig bedrijfsmatig inge richt zoals bij ons. Het is nog steeds een grote wens van mij om dit toe te voegen aan ons experti secentrum. Ik schreef er in de ja ren negentig al artikelen over. Dit drijft me, dit moet." Onhandig beweegt de man zich in het bijt pak voort. Dan opeens klinkt het bevel onmiddellijk te blijven staan. Stokstijf gehoor zaamt hij en wacht de komst van de militair met hond af. Om zich vervolgens gedwee te laten mee voeren, zo lijkt het. Totdat hij zich plotseling uit te voeten probeert te maken. Ver komt hij niet, de hond hangt meteen aan zijn mouw en schakelt hem uit. Het is woensdagmiddag een van de vele onderdelen die tijdens de open eindwedstrijd surveillance diensthonden CLSK op Vliegbasis Woensdrecht zijn te bewonderen. De finalisten worden bekeken door onder meer tweehonderd ve teranen die speciaal voor deze vrijdag 12 mei 2017 2V Als de man in het bijtpak er vandoor wil gaan, bijt de diensthond zich onverbiddelijk in hem vast. fotos MINISTERIE VAN DEFENSIE - Willy Stevens Henk vanIngen Woensdrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76