KIEK LICHTVOETIG Stilte 10 ZE Monnikenwerk vrijdag 12 mei 2017 Hun muziek past binnen de lijntjes. Dat mag je verwachten van Humoreske, het amusementsorkest van de Julianakorpsen in Middelburg. Ze spelen in het voorprogramma van de Music Games. Lichtvoetig, met een vleugje weemoed, foto lex de meester José Baars Het staat me nog helder voor de geest. De ver huisdozen waren net uitgepakt. In de nieuws brief van de kerk waartoe wij ons hier in Zeeland bekenden, stond een activiteit aangekondigd. Mijn man ging op verkenning. Het is immers een bewezen concept: ga naar een kerk en je doet sociale contacten op. Ik wist naar wat voor avond hij ging, maar hij kwam ontgoocheld thuis. „Na inleidende woorden van de predikant was er een meditatie in stilte en uiteindelijk is iedereen ook in stilte vertrokken. Ik heb anderen gezien, maar niemand gesproken." Het was zo moedig om eropuit te gaan om nieuwe mensen te leren kennen. Hij heeft het daarna nog een avond geprobeerd, maar het concept was hetzelfde. Daarna bleef hij thuis. Na ontvangst van de nieuwsbrief van het Stadsklooster Simpelhuys denk ik eraan terug. Er gens achter mijn grote teen ontstaat een kriebel die zich langs mijn rug genmerg voortbeweegt en zich in een vrolijke lach ontlaadt, wanneer ik de uitnodiging lees voor een stil tedag in Middelburg op 20 mei. Ik zie onmiddellijk weer het beteu terde hoofd van mijn lief voor me. Natuurlijk doet dat geen recht aan de activiteit bij het Simpelhuys. Dat is serieuze kost onder leiding van Marga Haas. 'De dag begint en eindigt met een gebedsmoment in de kapel; tussendoor zitten de deel- José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk nemers in sessies van drie kwartier bijeen om te mediteren. Een korte stiltewandeling staat ook op het programma. Onder elkaar wordt de stilte bewaard. Zo kan de stilte haar zuiverende werk doen. Innerlijk schoongemaakt gaan de deelne mers 's middags de wereld van alle dag weer in - maar net even anders dan voorheen', staat er te lezen. Ik vermoed dat er geen woord van ge logen is. De meeste mensen zijn voortdurend druk, druk, druk en dat is weieens genoeg geweest. Verband Ik denk aan prof.dr. Jan van Baal, godsdienstantropoloog. Na zijn wetenschappelijke loopbaan pu bliceert hij Het mysterie als openba ring (1991). Hij schrijft erin over stilte en het raadsel van de religi euze beleving. Tussen beide is wat hem betreft een verband. 'Wie zou, te midden van zo veel gerucht en opgejaagd door zo veel bezig heid de stem van het Mysterie nog vernemen? Men kan dat alleen door zichzelf stilte te scheppen, door stil te worden van binnen. Het mag een wonder heten dat zo- velen die stilte nog weten te ma ken om de weg te vinden tot God, de naam waaronder het Mysterie ons aanspreekt.' Zwijgen kan een mens overal na tuurlijk, maar stil worden is wat an ders in een context waar spirituali teit een rol speelt. Zijn daar de dichtregels van Van der Graft van toepassing? 'Maar als Hij er niet was en Zijn stem was er niet Dan was er van stilte geen sprake Alleen maar van zwijgen, zo hard als gra niet En dat kan je doodeenzaam maken Maar de stilte - dat is een tweestemmig lied - waarin God en de mens elkaar raken.' Aha! Het gaat bij stilte over ont moeting, maar niet over kennisma ken. Zou mijn man dat ook weten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73