New Babyion denkt na over toekomst Goede ideeën Zwin College worden beloond 'ledereen moet Sluis in kunnen' Hotel in IJzendijke blijft voorlopig open Feesten Heikant verzet 7 Na schooltijd gaat opzwepende rapmuziekaanin Time Out. Leer lingen van het Zwin College krijgen maandelijks een dansworkshop. De workshops die dansdocenten Nadi Westbeek en Mikaél Vanderhaegen aan enthousiaste leerlin gen geven, vallen onder project WhoZnext. Dat project is voortge komen uit de fictieve scholieren gemeenteraad die jaarlijks wordt gehouden door de gemeente Sluis. Eindexamenleerlingen van het Zwin College mogen plaats ne men op de stoelen van de raadsle den en een fictieve bestemming bedenken voor een bedrag van tienduizend euro. Daar doen ze hun best voor, want goede ideeën kunnen écht worden uitgevoerd en betaald uit een jeugdbudget. In 2013 heeft de gemeenteraad beslo ten om vijftienduizend euro, die voorheen geoormerkt was voor de discobus, aan jongeren te beste den. Vorig jaar namen leerlingen een We krijgen hulp, maar de dansjes maken we zelf motie aan voor het promoten van meer bewegen. Naar aanleiding daarvan zetten sportondersteuners van de gemeente Sluis een enquête uit onder leerlingen om te peilen waar hun interesse ligt. Dat resul teerde in WhoZnext, voor en door jongeren. Onder die noemer ma ken jongeren, met ondersteuning vanuit Porthos Sluis, kennis met verschillende sporten. Ook houden ze elke vrijdagmiddag een sportac tiviteit in de gymzaal op school, is er een sportexcursie geweest en er zijn de dansworkshops waar Indy, Cheyenne, Demi, Luna en Fleur vanaf het begin in januari bij zijn. De meiden, die hun groep Lose Control By Dance noemen, krijgen door het project de kans om bij te leren én optredens te regelen. „Sportondersteuner Jessica helpt ons, maar de dansjes maken we zelf', zegt Fleur Willems (12). Door hen zijn meer jongeren enthousiast gemaakt voor de workshops. „In middels doen er al acht mee", zegt jongerenwerker Karin Koers. SLUIS B en W van Sluis willen de gemeente op zoveel mogelijk ma nieren toegankelijk maken voor fysiek beperkten. Dat liet wethouder Christiane van de Vijver dinsdag aan de Sluise gemeenteraad weten, tijdens een commissievergadering. De aanlei ding was een brief van de Raad voor Maatschappelijke en Demo grafische Ontwikkelingen (RMDO), die stelde dat het voor mensen met een fysieke beperking op veel plekken in de gemeente moeilijk is om toegang te krijgen tot wegen of voorzieningen. De adviesgroep haalde daarbij een in juli 2016 aangenomen VN-verdrag aan, waarin deelname van fysiek beperkten op allerlei gebied is vastgelegd. De wethouder was daar reeds van op de hoogte. „We gaan hier ook over overleggen met ervaringsdeskundigen en nemen de adviezen mee." IJZENDIJKE Hotel De Vier Heemskinderen in de Landpoort- straat in IJzendijke blijft voorlopig open. De gemeente Sluis wil het hotel sluiten, maar zegde gisteren bij de Raad van State toe alle maat regelen op te schorten. Sluis deed dat op aandringen van de staatsraad, de rechter bij de Raad van State. De zaak komt voort uit de weigering van B en W om de uitba ter, die het hotel nu twee jaar draait, een definitieve exploitatievergun ning te geven. Uit een zogeheten Bibob-onderzoek naar de achter gronden van de exploitant kwam een negatief advies voort. De bur gemeester nam dat over. Omdat de uitbater het hotel wei gert te sluiten, legde Sluis al een dwangsom van 3000 euro op. De exploitant spande daarop een spoedprocedure aan. Daarin werd nu beslist dat het hotel in elk geval openblijft tot de hele zaak inhoude lijk is behandeld. HEIKANT De Stuikersfeesten, het dorpsfeest van Heikant, die traditi oneel met Pinksteren worden ge houden, zijn een week vervroegd naar vrijdag 26 en zaterdag 27 mei. „We doen dit omdat de Stuikers feesten anders tegelijk met Ve- strock in Hulst zouden vallen", zegt Bart de Bakker namens de organi satie. „We spreiden de activiteiten liever." Nieuw is een braderie in de Juliana- straat op zaterdag vanaf 10.00 uur. De Bakker stelt dat het verzetten van de datum hopelijk eenmalig zal zijn. „We blijven wel vasthouden aan het Pinksterweekend." New Babyion 3 komt uit de koker van kunstenaar Willem Behr, die onlangs overleed. Het project gaat uit van tien 'bouwstenen', zoals gezondheidszorg, economie, on derwijs en mobiliteit. Momenteel wordt aan elk daarvan een discus sieavond gewijd. Die leiden na de zomer tot een 'manifest', waarin een toekomstvisie voor de streek staat. Dat wordt geen statisch docu ment, verklaren bestuursleden Jacques le Grand en Robert Schil der. „Toekomstvisies en ideeën veranderen steeds. Dat manifest kan dus ook worden aangepast." Om te waarborgen dat dit ook ge beurt, wil het bestuur van New Ba byion 3 permanente werkgroepen oprichten: voor elke 'bouw steen' één. Die clubs worden ge acht met een open blik, zonder ei genbelang, naar thema's en de toe komst te kijken en zo met ideeën te komen en kansen te benoemen. „Er bestaan best al groepen die dat doen", erkent Le Grand. „Maar daar zitten altijd mensen in die vanuit een eigen belang werken. Dat is best logisch, maar het ver lamt ook." Dat moet in de Baby- longroepen voorkomen worden, door naar een verre toekomst toe te werken (de stip ligt vijftig jaar ver derop) en door met mensen te werken die weliswaar deskundig, maar toch zo veel mogelijk neu- Toekomstvisies veranderen steeds. Wij willen dus ook flexibel zijn traal zijn. „Natuurlijk moeten on dernemers, landbouwers, scholen of zorginstellingen uiteindelijk be trokken worden bij de ideeën en ze ook omarmen", erkennen de be stuursleden. „Maar de werkgroe pen kunnen wel als vliegwiel die nen. Door in andere regio's te kij ken, door mensen of partijen bij el kaar te brengen, of gewoon door zelf met goede ideeën te komen." vrijdag 12 mei 2017 Nadi en Mikaél geven maandelijks dansworkshops aan een groep die steeds groter wordt. Fleur (links, zwart shirt) is er sinds het begin bij. foto peter nicolai Dansplezier na schooltijd Sophie Stockman Oostburg -Fleur Willems (12) Denkplatform 'New Babyion 3' wil permanente themawerk groepen instellen die gaan meedenken over de toekomst van West-Zeeuws-Vlaanderen. Het bestuur gaat op zoek naar 'deskundige, maar neutrale' leden. Martijn de Koning Cadzand-Bad -Jacques le Grand De vijfde lezing van New Baby- Ion 3 vindt vanavond plaats in sociëteit De Ouverture aan Boulevard de Wielingen in Cad zand-Bad. Thema is gezond heidszorg. Discussieleider is Sipke Dijkstra. Aanvang 19.30 uur. Meer: newbabylon3.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72