Het geld ligt klaar 'Zonder steun vervalt Sasse Cuyperskerk' Suf 2 „Help", schreeuwt het Oranje Fonds. „Er liggen bij ons miljoenen op de plank, maar Zeeuwen laten ze liggen." Terwijl ze wel het meeste geld aan het fonds geven. Zijn Zeeuwen te bescheiden of weten ze het fonds niet te vinden? Verlichtig kassen beperkt ORANJE FONDS SUBSIDIEA Commentaar Iormaal gesproken helpt het Oranje Fonds mensen samen vooruit te komen. Maar nu lijkt het fonds zelf wat hulp no dig te hebben. Althans, Zeeuwen lijken het beschikbare geld vaak te negeren. Het Oranje Fonds meldt dat miljoenen op beste ding liggen te wachten. Waarom tasten Zeeuwen niet gretig toe? Het Oranje Fonds is een cadeautje van de Nederlandse bevolking aan het koningspaar. Ter gelegenheid van huwelijk van Willem- Alexander en Maxima werd een begin gemaakt met een potje voor de ondersteuning van sociale initiatieven op buurt- en wijkniveau. Dat werkt inmiddels jaren en overal. Ook in Zeeland. Maar de ur gentie spat er niet altijd vanaf. Soms is het geld er vóór de ideeën. Toch worden de bijdragen van het fonds uiteindelijk goed benut. Altijd tastbaar. Bijvoorbeeld in de vorm van hulp aan ouderen of door de verbetering van de openbare ruimte. Zeeuwen staan mogelijk niet te dringen om geld omdat zij zelf maar weinig in het fonds steken. Vorig jaar drie dubbeltjes per voordeur. Altijd nog meer dan in de rest van Nederland, maar het blijft een te verwaarlozen bedrag. Dat weerhoudt ons er mogelijk van onze hand op te houden. Die schroom moeten we kwijt. Verder speelt zuinigheid wellicht een rol. Want het fonds verwacht terecht dat de ontvangers zelf ook bijdragen of dat andere geldschieters meedoen. Nederland heeft een breed palet aan fondsen en subsidieregelin gen. Zo breed, dat je je wel eens afvraagt of het wel handig is, al die loketten. Kritische vragen over de efficiency van al die geldstromen zijn altijd welkom. Maar nu gaat het om iets anders. Het geld is er en Zeeland kijkt weg. Misschien proberen Zeeuwen het vooral sa men op te lossen. Als dat zo gaat, prima. Zelfs dan kan een bijdrage uit het fonds het alleen maar mooier maken. Dus grijp die kans. Zeeuwen kijken weg van de vele miljoenen die het Oranje Fonds kan geven Het Terneuzense college van B en W is daarom bereid twee ton te ge ven voor de inrichting van de kerk. De stichting die zich inzet voor be houd van de eind 2012 gesloten Cuyperskerk, heeft dit gevraagd. Het gemeentegeld is nodig om ook Europese subsidie te kunnen krij gen. De gemeenteraad moet er nog wel mee instemmen. Hoe die er over denkt, zal volgende week don derdag blijken in de raadscommis sie bestuur en middelen. De twee ton moet uit het gemeentelijke spaarpotje, de algemene reserve, komen. Dat ligt gevoelig. Het alternatief is, aldus B en W, dat het rijksmonument zal verpau peren. Stichting Cuyperskerk wil een boerenmarkt in de kerk inrich ten, waar verse producten te koop zijn en klaargemaakt worden. In stelling voor psychiatrische hulp verlening Zeeuwse Gronden begint er een dagbesteding. Ook zijn er kantoren voor startende onderne mers gepland. B en W van Terneuzen willen twee ton uittrekken voor inrichting van rijksmonument Betrokken Sassenaren, onder wie Theo Mattheeuws, Guido Goethals en Frans van den Hemel, dragen de stichting. De provincie heeft al 7,5 ton subsidie voor restauratie van de kerk toegezegd. ALMANAK De verslaggeefster uit Hulst was uitverkoren om naar een auto workshop voor Suffe Tutten te gaan in Goes. Vol enthousiasme maakte ze filmpjes, foto's en in terviewde ze de deelneemsters. Ze moest er wel wat voor over hebben, want tegen de tijd dat ze terug 'aan de overkant' was, was het al laat op de avond. De vol gende ochtend hadden collega's de video al vroeg gemonteerd. 'Komt er ook nog een artikel, of moeten we er zelf wat bij typen?', was de vraag in een berichtje. 'Ik ben bezig, maar het is gister avond zo laat geworden dat ik zelf nog een beetje suf ben...' Groot Dictee in De Ontmoeting De Haarzaak viert jubileum Alle De Meijers verzamelen! AXEL Zorg toen en nu thema expositie Of het nu gaat om het opknappen van een dorpsplein, het toeganke lijk maken van een buurthuis of de aanleg van een buurtmoestuin, het Oranje Fonds kan een (flinke) duit in het zakje doen. Maar dan moet het geld wel worden aangevraagd. En juist dat doen Zeeuwen niet vaak. Ze laten daarmee miljoenen op de plank liggen. Jaarlijks steekt het Oranje Fonds zo'n 30 miljoen euro in sociale ini tiatieven in het hele land; van een bus voor de voedselbank, de reno vatie van een dorpsplein tot hulp voor mensen die langer thuis wil len blijven wonen. Maar Zeeuwen vragen nauwelijks geld aan het Oranje Fonds. Vorig jaar gaf het omgerekend 68 eurocent per Zeeuw; het laagste van bijna alle provincies. In het eveneens dunbe volkte Drenthe lag dat op 1,74 euro per inwoner; ruim 2,5 keer zoveel als in Zeeland. Een harde verklaring kan Anne Maljers, hoofd projectad vies van het Oranje Fonds, niet ge ven. „Ik kan me voorstellen dat Zeeuwen eerst kijken of ze het met elkaar kunnen oplossen en rege len." Zeer opmerkelijk is dat Zeeuwen gemiddeld het meeste geld geven aan het Oranje Fonds. „Collectan ten haalden in Zeeland vorig jaar per voordeur gemiddeld 31 euro cent op. Meer dan elders in het land. Dat is natuurlijk een eigenaardige tegenstelling. Het opgehaalde geld ging overigens volledig naar initia tieven in Zeeland. Zeeuwen zijn wel bereid in hun omgeving iets te doen, maar lijken pas om geld te vragen als alle overige middelen zijn uitgeput." Een andere verklaring kan ook zijn dat mensen de weg naar het Oranje Fonds niet goed weten te vinden. Behalve algemene commu nicatie via website, nieuwsbrieven en sociale media, houdt het fonds daarom lokale spreekuren en ken niscafés. „Aan de hand van voor beeldprojecten proberen we te sti muleren dat meer Zeeuwen geld aanvragen." Want geld is er genoeg. „We heb ben geen budget per provincie", verduidelijkt Maljers. „Wij hoeven nooit iets af te wijzen omdat er niet voldoende geld is." Overigens kunnen individuen nooit geld aanvragen, buurtvereni gingen, stichtingen of organisaties kunnen dat wel. „Het gaat allemaal om activiteiten die mensen op de een of andere manier bij elkaar brengen waar dat niet automatisch lukt", aldus Maljers. Dat hoeft niet altijd zoiets tast baars te zijn als een bankje of plein. „Zo zie je dat mensen steeds langer thuis blijven wonen, maar dat niet altijd zelfstandig kunnen. We zien dat buurten soms om die mensen heen gaan staan en van alles willen regelen. Van het doen van bood schappen, het maken van een wan deling." WESTDORPE Het verlichten van kassen in het glastuinbouwgebied bij Westdorpe wordt meer aan ban den gelegd. Het Terneuzense col lege heeft daartoe een voorstel ge daan aan de gemeenteraad. De hui dige regeling biedt, aldus B en W, onvoldoende basis om 'de gewen ste lichtbescherming af te dwin gen'. Die wordt aangepast. Tot nu toe is één kas van tien hectare, van trostomatenbedrijf Van Adrichem, verlicht. Daarover kwamen klach ten, vooral uit Westdorpe. Zeeland fietst tegen kanker 9,10 en 11 juni Ga samen de strijd aan tegen kanker! www.deltaridefortheroses.nl vrijdag 12 mei 2017 n Zonder gemeentelijke steun zal de monumentale Cuyperskerk in Sas van Gent in verval raken. Harmen van der Werf Sas van Gent Tip? redactie@pzc.nl BRESKENS In kerkzaal De Ontmoe ting aan de Dorpsstraat in Breskens vindt morgen de tiende editie van het Groot Breskens Dictee plaats. Er wordt gestre den in drie categorieën: aanvangers, liefhebbers en specialisten. Rein Leentfaar heeft het dic tee opgesteld, zijn vrouw Hanneke leest het voor. Aanvang is om 14.30 uur, toegang gratis. Opgeven kan nog via leentfaar@zeelandnet.nl. KOEWACHT Willeke Pietersma (foto) en haar man André open den 13 mei 2007 De Haarzaak in Koewacht. Morgen, zaterdag, is dat exact tien jaar geleden. Dat wordt gevierd. De Haarzaak, gespeciali seerd in haarwerken voor mensen met kanker en andere ziektes waardoor ze hun haar verliezen, heeft naam gemaakt. Van 10.00 tot 16.00 uur is het open dag in De Haarzaak aan Het Zand 53. SAS VAN GENT Ruim tweehonderd De Meijers verzamelen zich zaterdagmiddag voor een reünie in het Industrieel Museum in Sas van Gent. Paul de Meijer presen teert dan ook zijn stam- boomboek van 700 pagi na's en met 200 foto's. Meer dan vijftig jaar deed Paul onderzoek in bin nen- en buitenland. De studie voert terug tot de dertiende eeuw naar een 'meier' in Doornzele, vlak bij Sas van Gent. In streekmuseum Het Warenhuis in Axel is een wisselexpositie ge opend door de Axelse huisartsen Garmt Hars kamp en Jan Hoefman; dat was niet voor niets, want thema van de ex positie is 'gezondheids zorg toen en nu'. Ope ningstijden: woensdag tot en met zaterdag, 11.00 tot 17.00 uur. Zeeland Jeffrey Kutterink Vlissingen DELTA KWF KANKER BESTRIJDING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69