II Mieke werd opgelicht: Dit is zó vals, zó laf 3 Ossenisse krijgt zijn centrum weer terug Ik heb een idee en te weinig geld. Wat nu? De bestelbus is echt een uitkomst „Het dorpspleintje in het centrum van Os senisse moet weer een plek worden waar mensen elkaar kun nen ontmoeten", ver telt Gerard Mangnus van Stichting Ge meenschapshuis Hof ter Nesse. „De sociale functie van zo'n plein is voor Ossenisse van vitaal belang. De winkels en de school zijn er niet meer. Door het plein opnieuw te bestraten en er groen en bank jes te plaatsen, probe ren we de leefbaar heid overeind te hou den. Nu ziet het pleintje er verloederd uit en is het geen aan trekkelijk centrum om bij elkaar te ko men om een praatje te maken. De uitvoe ring van het plan kost zo'n 13.000 euro; daar draagt het Oranje Fonds 7.000 euro aan bij. Bewoners en de gemeente Hulst hel pen bij de uitvoering. We beginnen vrijdag met de renovatie en hopen in het najaar klaar te zijn. Dan heeft Ossenisse min of meer zijn centrum terug", vertelt Mang nus. STAPPENPLAN Ik kan me voorstellen dat Zeeuwen eerst kijken of ze het met elkaar kunnen oplossen en regelen „Zonder de bijdrage van onder meer het Oranje Fonds hadden we de bus niet kunnen kopen", ver telt chauffeur Wilfried Krauwel. Het Voedsel Uitgifte Punt helpt weke lijks rond de tachtig ge zinnen die net niet in aanmerking komen voor de voedselbank. „Ik kan het zo vaak zeggen hè: de bus is echt een uitkomst. Werkelijk. We halen vijf dagen in de week brood op bij bakkers. Ook za melen we onder meer groente en aardappelen in. Voordat we de bus hadden, deden we dat al lemaal met de eigen auto, al dan niet met een karretje erachter. Daar paste natuurlijk lang niet alles in en dus moesten we vaak meerdere keren rijden. Nu kunnen we met de bus alles in één keer meenemen. Ook kunnen we dat vervoer nu netjes doen, in mooie big-bags en niet in vuil niszakken. Geweldig", zegt Krauwel. Pas sinds gisteren weet Mieke dat over haar rug fraude is gepleegd. „Ik schrok enorm van dat bericht. Het moet in de periode 2010-2011 zijn gebeurd, toen ik bij de gemeente in de schuldhulpverlening zat", zegt ze. Ze is naar nu blijkt voor bijna 2.400 euro benadeeld. Geld dat ze terugkrijgt. „Een leuke meevaller, ja. Maar het is wel mijn eigen geld natuurlijk." Op het moment dat het ge beurde, had ze geen flauw benul van de frauduleuze praktijken van de ambtenaar die haar moest hel pen haar leven financieel op de rails te krijgen. „Ik was daar indertijd niet mee bezig. Heel m'n leven stond op z'n kop. Je hebt alles uit handen gegeven." Achteraf vermoedt ze wel dat ze is benadeeld in het leefgeld dat ze via de gemeente kreeg. „Ik kreeg echt weinig. De eerste maanden moest ik rondkomen van 300 euro per maand, later kreeg ik ongeveer Ik had er geen flauw benul van, ik was daar toen niet mee bezig, heel mijn leven stond op z'n kopje geeft alles uit handen 150 euro per maand", zegt Mieke. In die tijd trok ze vaak aan de bel bij de gemeente. „Dat is echt te weinig voor een gezin met vier kinderen." Mieke, inmiddels getrouwd en al een aantal jaren schuldenvrij, weet niet meer precies wie de vrouw is die haar heeft benadeeld. De fraude werd gepleegd in een turbulente periode die ze nu, zes jaar later, niet meer helemaal kan reconstrueren. „Ik heb één naam genoemd, maar die was het in ieder geval niet." Telefoontje Toen Mieke woensdagochtend om half negen een telefoontje kreeg dat ze één van de zestien slachtoffers was, dacht ze eerst dat ze werd op gelicht. „Ik zei: dat kan echt niet, je neemt me in de maling. Het was een telefoonnummer uit Utrecht en op Facebook zie je zo vaak waar schuwingen voor oplichters die je met een vreemd verhaal opbellen." Ze gaf de telefoon door aan haar echtgenoot, die resoluut het ge sprek beëindigde. „Maar al snel werd ik weer teruggebeld. Die man wist mijn rekeningnummer, mijn BSN-nummer, mijn telefoonnum mer... Ik heb nog even onderzoek gedaan en daarna zelf naar de ge meente gebeld, maar het klopte echt. Voor de zekerheid heb ik 's avonds ook nog het speciale num mer gebeld." Mieke baalt aan de ene kant enorm van het 'gigantische mis bruik', maar is blij met hoe de ge meente Goes de zaak nu oppakt. „Ze hebben oprechte excuses aan geboden: duizend maal sorry. Dat vind ik heel netjes. Nu is het af wachten op een brief. En als het goed is krijg ik volgende week al het geld op mijn rekening." Het nieuwe DorpshartiA- vrijdag 12 mei 2017 laat miljoenen liggen Wilfried Krauwel is blij met de bus. foto ruben c Project: renovatie dorpspleintje van Ossenisse Bijdrage: 7.000 euro Zorg dat je helder hebt wat 'het probleem' (in een buurt of wijk) is en hoe dat op te lossen. Maak een plan en zorg dat het wordt gedragen door bewoners. Kijk op de website van het Oranje Fonds of jouw plan past bij de doelstelling van het fonds. Leg het plan per mail of te lefonisch aan het Oranje Fonds voor. Die kan snel vertellen of het voor steun in aanmerking komt. Het Oranje Fonds kijkt of de indiener een stabiele orga nisatie is, of die grote pro jecten aankan, of die een goed bestuur heeft en fi nancieel solide is. Het Oranje Fonds financiert nooit 100 procent, zelf in vesteren of andere fond senwerving is noodzaak. Het blijft maatwerk: initiatie ven worden stuk voor stuk beoordeeld. - Anne Maljers, hoofd projectadvies van Oranje Fonds Voorzitter Gerard Mangnus (I) met enkele dorpsbewoners, foto peter nicolai Project: bestelbus voor Voedsel Uitgifte Punt (VUP) Vlissingen Bijdrage: 9.500 euro Ze was net haar huis uitgezet, had voor meer dan 30.000 euro aan schulden gemaakt en moest met haar gezin van vier kinderen rondkomen van 150 euro per maand. Juist in die zware peri ode van haar leven werd Mieke Mareels-Ruitinga naar nu blijkt opgelicht door de Goese ambte naar, die in totaal een kwart mil joen verduisterde. „Ik vind het zo erg dat er misbruik is ge maakt van mijn situatie, heel mijn leven lag toen overhoop. Dat is zó vals, zó laf!" Joeri Wisse Goes Mieke Mareels-Ruitinga tot standgekomen dankzij de bewoners met steun van: The Creative Club Balans Tuinen }eMTÉ| www.ossenisse-zeedorp.r ÜSSBRSH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 62