College: Albert Heijn discrimineert Macron kiest komiek en stierenvechtster 4 Niet alleen werknemers, maar ook omwonenden van fabriek Decennialang profiteerde de bevolking van Dordrecht van de Dupont- fabriek. Nu blijkt dat bewoners ook een hoge prijs hebben betaald. „Ik vertrouw helemaal niemand meer." 14 min tegen zelfdodingen op het spoor Vieze scooters uit de verkoop VN vragen hulp voor Somalië NEW YORK De Verenigde Naties luiden de noodklok over Somalië. Ze vragen om 900 miljoen dollar (ruim 827 miljoen euro) extra om een humanitaire crisis het hoofd te bieden. De situatie is volgens de VN dramatisch. Meer dan zes miljoen mensen heb ben humanitaire hulp no dig. Zo'n 275.000 kinderen lopen risico de honger dood te sterven. 'Meneer Dupont'. Zo noemden ze het bedrijf al die jaren. Een prachtig be drijf, een fabriek waar de machtige stof teflon werd gemaakt, een product dat in talloze producten over de hele wereld wordt gebruikt. Vele honder den Dordtenaren werkten er, en ze hadden het er goed. Er waren zelden incidenten en de salarissen waren uit stekend. Dat werknemers regelmatig bloed moesten afstaan voor onderzoek, dat vonden ze soms wel een beetje vreemd. En dat werknemers wel eens last hadden van heftige koortsrillin gen tijdens het werk - ze noemden het onderling de 'teflon-shake' - natuur lijk ook. Maar als er echt iets aan de hand zou zijn, dan zou Meneer Du pont dat vast wel vertellen. Nu blijkt definitief dat niet alleen werknemers, maar ook omwonenden van de fabriek vele jaren lang gezond heidsrisico's hebben gelopen. 'Onac ceptabel', noemt staatssecretaris Dijksma de bevindingen van het RIVM die gisteren naar buiten kwa men. Uit onderzoek blijkt dat de be woners in het verleden een gemid delde C8-waarde in het bloed hadden tussen de 90 en 130 nanogram per mil liliter. Dat betekent dat vrijwel ieder een die in de wijk woonde, risico's liep. Immers: wie boven de 89 zit, loopt verhoogde kans op een reeks ernstige aandoeningen. En mogelijk, stelt het RIVM nu, beginnen die verhoogde ri sico's zelfs al eerder: het onderzoeks instituut overweegt de risicowaarde van 89 naar beneden bij te stellen. Het gaat om een verhoogd risico op onder meer een verhoogd cholesterolge halte, schildklier- en darmziektes, vol gens sommige onderzoekers ook nier en zaadbalkanker. Bovendien wijst het RIVM nu ook op de invloed van hoge C8-bloedwaarde op het ongebo ren kind: de blootstelling verhoogt mogelijk de kans op hoge bloeddruk en zwangerschapsvergiftiging, en beïnvloedt mogelijk de groei van de baby. Jenny van Ballegooijen is één van de omwonenden over wie het rapport spreekt. 'Schandalig', noemt ze wat er al die jaren is gebeurd. Haar man Theo werkte jarenlang bij Dupont, en kreeg begin jaren 90 ernstige en onverklaar bare gezondheidsklachten. Hij is in middels gehoord door het OM, dat de zaak Dupont onderzoekt. Jenny: „Niet iedereen in de wijk is natuurlijk ziek geworden. Maar dat deze mensen dit in hun bloed hadden, dat is toch triest? Dit had gewoon nooit mogen gebeu ren." De Tweede Kamer is geschokt door de nieuwe feiten. „Het vermoeden is bevestigd dat het allemaal veel gevaar lijker was dan was verwacht," zegt Ka merlid Jessica van Eijs (D66). „Hoe Dat stelt het College voor de Rech ten van de Mens in een uitspraak die over enkele dagen wordt gepu bliceerd. De zaak was aangespan nen door IedenGelijk, een bureau dat zich sterk maakt voor gelijke be handeling. Het meende dat Albert Heijn zich op grote schaal en struc tureel schuldig maakt aan leeftijds discriminatie bij werving en selec tie van personeel. Directe aanleiding was een klacht over een vacature voor een caissière bij een Albert Heijn- winkel in Nijmegen, waarvoor een scholier werd gevraagd. Bij een andere vestiging hing een oproep aan jongeren van 16-17 jaar om te sollicteren. Discrimi natie, vindt IedenGelijk. Albert Heijn is het daar niet mee eens. De supermarktketen vindt dat voor de vacatures waar het om gaat specifiek naar scho lieren of jongeren gevraagd kan worden, omdat de ervaring leert dat vooral die doelgroep op de banen solliciteert. Maar het bedrijf trekt zich de klacht van IedenGelijk wel aan en zegt bereid te zijn expliciet op te nemen dat vacatures gelet op beloning, gebrek aan vooroplei dingseisen en combineerbaar heid met studie of school, speci fiek geschikt zijn voor scholieren en studenten. PARIJS De aanstaande Franse president Emmanuel Macron heeft bekendgemaakt wie zijn kandidaten zijn bij de komende parlementsverkiezingen. De kandidaten komen uit alle gele dingen van de samenleving. „Van onze kandidaten is 52 pro cent nog nooit politiek actief ge weest", aldus bestuurder Ri chard Ferrand van La Républi- que En Marche. „Dat is onge kend in de Franse politiek." De beroemde oud-onderzoeks rechter Eric Alphen is kandi daat, maar ook Gaspard Gantzar, adviseur van president Hol- lande. Stierenvechtster Marie Sana dingt naar een parle mentszetel, evenals Gérald Da- han, één van 's lands beroemd ste komieken en stem-imitators. Opmerkelijk is de situatie in Pas de Calais, in het noorden. Daar is de relatief onbekende onder nemer Thibault Guilluy de kan didaat. Opvallend is vooral zijn officiële vervanger: Tiphaine Auzière, advocate en vooral: de dochter van Brigitte Macron. De partij van de nieuwe presi dent, La République En Marche, kreeg de afgelopen maanden meer dan 20.000 aanmeldingen binnen van mensen die wilden doen aan de parlementsverkie zingen. Daarvan bleven er, na selectie, 428 over. Zaterdag ko men ze voor een eerste 'werk overleg' samen in Parijs. Het wordt ook een politieke 'mas terclass' om ze in te wijden in het verkiezingsprogramma en het campagnevoeren. vrijdag 12 mei 2017 DEN HAAG Staatssecreta ris Sharon Dijksma (Infra structuur en Milieu) trekt 14 miljoen euro uit voor extra maatregelen om zelfdodin gen op het spoor tegen te gaan. Dijksma meldde gis teren dat proeven met hek ken, antiloopmatten en bor den die verwijzen naar 113 Zelfmoordpreventie een behoorlijk effect hebben gehad. De maatregelen hebben geleid tot een af name van 30 tot 40 pro cent van het aantal dode lijke incidenten. Elk jaar plegen zo'n 200 mensen zelfmoord op het spoor. DEN HAAG De meest ver vuilende tweetakt brom mers en scooters worden vanaf 2018 uit de verkoop gehaald. Er mogen dan al leen nog maar brommers en scooters worden ver kocht die aan de nieuwe Europese norm voldoen. Volgens brancheorganisa tie Bovag staan er momen teel nog tussen de 10.000 en 15.000 'vieze' brommers en scooters bij de dealers. —Volgens zijn woordvoer der lijkt de Zimbabwaanse president (93) regelmatig in het openbaar in slaap te sukkelen, maar is hij in wer kelijkheid klaarwakker. 'Meneer Dupont' vertelde niet alles Ingrid De Groot Peter Groenendijk Dordrecht Meer dan 89 nanogram C8 per ml. bloed is risi covol. Bij omwonenden was de waarde 90-130. Supermarktketen Albert Heijn is schuldig bevonden aan leef tijdsdiscriminatie. Voor vacatu res wordt vaak specifiek om studenten of scholieren ge vraagd, terwijl dat niet altijd is toegestaan. Eric Reijnen Rutten Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4