3 Hee, waar is de vaatdoek? Lotus bij de barbecue Dakraam met bolling moeilijk): de filterkoffie van de Douwe Egberts Moccamaster. Vele Nederlandse huisvrouwen spaarden tijdens hun carrière met de befaamde DE-punten een oerdege- tjke Moccamaster bijeen. Wie anno 2017 na alle (n)espressogeweld zin heeft in een ouderwetse bak, kan deze koffiezetter in de winkel kopen. Er is inmiddels ook een retro uitvoe ring op de markt. Bijeensprokkelen kan ook: er lopen nog steeds spaarac ties bij Douwe Egberts (in 1753 in Joure opgericht). Prijs: vanaf189 euro O Wedgwood bord De historie spat van dit robuuste doch sierlijke aardewerken bord met koninklijk tintje. De ribbeltjes zijn vaak gekopieerd, maar alleen het echte Edme-servies uit de Wedg- wood-ateliers met het dessin uit 1908 behoort tot de klassiekers in de ser- vieskast. Net zo British als de groene waxjas en de zondagse roast. Zeker sinds de (gegoede) burgerij dozenvol serviesgoed met het roomkleurige glazuur naar binnen begon te slepen. Edme behoort tot de zogeheten Queen's Ware: de eretitel die Wedg wood vanaf 1766 mocht gebruiken van koningin Charlotte. Prijs: vanaf14 euro Zwilling koksmes Solinger vakmanschap in optima forma dat teruggaat tot de eerste helft van de 18de eeuw, toen Peter Henc- kels het merk Zwilling liet inschrij ven in de 'rol' van de Duitse messen makers. Het Twin Four Star koksmes is de topper van de collectie. Hij kan niet alleen een biefstukje trancheren, maar ook stevige uien doorklieven. Het mes wordt gemaakt van speciaal voor Zwilling J.A. Henckels samenge steld roestvrij staal. Op hotelscholen en in restaurantkeukens behoort dit topmes tot de standaardinventaris. Prijs: vanaf45 euro Duralex drinkglas Dit glas is zo sterk dat je het als ijs- hockeypuck zou kunnen gebruiken (probeer maar!). Het Franse Duralex bedacht in de jaren 30 een techniek om glas te verhitten tot 600 graden Celsius en daarna heel snel te koelen. Daarmee wordt het tweemaal zo sterk. De glazen zijn een blijvertje in de horeca, want ze stapelen zo lekker. En in welk huis is géén Duralex te vinden? Is meteen bewezen dat goed koop niet altijd duurkoop is. Prijs: vanaf 1 euro Conclusie: Vier keukenklassiekers uit deze lijst hebben als bakermat Nederland, drie Frankrijk, twee Amerika, één Duitsland en één Groot-Brittannië. Daar kan China nog een puntje aan zuigen. zeker een uur warm. Dat pluspunt dankt de beroemdste pot uit de Nederlandse Bredemeijer-fabriek (in 1914 opgericht in Hilversum) aan zijn dubbele isolerende wand. Dat Bella met haar tuitje ook garant staat voor inschenken zonder druppelen, maakt van deze roestvrijstalen pot een must have. O ja, dankzij haar speciale handvat en knop hoefje Bella ook niet vast te pakken met een pannen- lap. Prijs: vanaf 89 euro O Kitchen Aid keukenmachine De mixer van KitchenAid is al decennialang een household name in kringen van bakgrage types. Zij danken hun keukenjuweel aan Her- bert Johnston, medewerker van de Amerikaanse keukenartikelenprodu- cent Hobart Corporation. Hij zag in 1914 een bakker aan het werk, dacht: dat deegkneden kan makkelijker en ontwikkelde de Hobart model H (in houd: 75 liter). Na de Eerste Wereld oorlog ontwierp Johnston een blen der voor huishoudens: de Kitchen Aid Hobart model H-5. Inmiddels produceert KitchenAid allerhande types keukenmachines. De onverwoestbare KitchenAid Clas sic ziet er nog steeds uit als het model uit 1962. Prijs: vanaf 409 euro O Tupperware opbergdoos Met één gouden greep maakte de Amerikaan Earl Tupper na de Tweede Wereldoorlog hordes huisvrouwen gelukkig. De scheikundige lanceerde in 1946 een opbergdoosje. Hij had een methode bedacht om polyethy leen te verwerken voor huishoudelijk gebruik. Als eerste introduceerde de Tupperware Plastics Company een lucht- én waterdichte wonderbowl, lichter en steviger dan alle glas- en aardewerk. Bijna succesvoller nog werden daarna de Tupperware Home Party's, want alleen thuis konden de dames direct worden overtuigd van de toegevoegde waarde van de stapel- bare bakjes. Tuppers vinding is opge nomen in de collecties van het Me tropolitan Museum in New York en het V8cA in Londen. Prijs: vanaf 10 euro Q Douwe Egberts koffiemachine Sinds 1964 een begrip en lekkerder dan Senseo-koffie (maar dat is niet zo vrijdag 12 mei 2017 Op een opgeruimd aanrecht kan een vaatdoekje behoor lijk detoneren. De Finse keuken- hulpjes-ontwikkelaar Magisso presenteert daarom een magneti sche vaatdoekhou der. Deze hang je op met behulp van mag neetjes (zonder ge reedschap dus) aan de binnenkant van de spoelbak. Zo hoef je je vaat doekje niet meer over de kraan of de rand van de spoelbak te draperen. De magnetische vaatdoekhouder van Magisso is voor 49,95 euro te koop in een gebogen en een rechte versie. De zomer kan beginnen met deze vrolijke schaaltjes van Zakldesigns. Deze Lotus schalen koopje als vierdelige set (vanaf 32,40 euro). Het onderste deel kun je gebruiken als bord of schaal, terwijl de drie losse schalen een feestelijke (barbe- cue)tafel afmaken als bijvoorbeeld brood-, salade- of sausschaal. Heb je een plat dak en wil je graag meer daglicht in huis? Dakraamfabrikant Velux komt met een lichtkoepel (vanaf 720 euro) gemaakt van gebogen glas die geschikt is voor alle platte daken. Dankzij de bolling in het glas wordt regenwater afgevoerd en blijft het zicht naar buiten hel der. Ook heb je zo geen last van het geluid van regen en hagel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44