Het gevaar van de bamboestok 2 ROMKE VAN DE KAA Ik geef je een boompje Klassiekers De Action, Xenos en andere prijsvechters liggen vol spotgoedkope keukenspullen uit China. Leuk, maar duurzaam is anders. Elf klassiekers die al generaties lang meegaan. Column Ziezo, dat klusje zit erop. Tevreden steek ik mijn spitvork in de grond. Dwars door mijn rubber kaplaars. Een vriendin die met een scherp gepunte mestvork werkte, had minder geluk. Zij spietste haar eigen voet aan de grond. Veel ongelukken gebeuren in en om het huis. Wat mij betreft om het huis, want ik werk liever in de tuin. Ik kan een hele catalogus samenstellen van kleiner en groter leed dat mij in de tuin is overkomen. Gelukkig draag ik een bril. Die wordt soms door een terugzwiepende tak van mijn neus geslagen, maar toch zijn mijn ogen relatief veilig. Het meeste oogletsel ontstaat namelijk door doornstruiken of bamboestokken. Even bukken en je komt met je oog in zo'n bam- boestokpunt terecht. Laat bamboestokken nu een universeel hulpstuk zijn om planten aan te binden... Er bestaan oplossingen. Wie zijn border veiliger wil maken, kan op elke bamboestok een tennisbal prikken. Het kost wat ballen, maar het voorkomt veel ellende. Ook zie je weieens dat op alle stokken een bloempotje prijkt. En voor wie helemaal niet meer weet wat hij een tuinier cadeau moet geven: er bestaan speciale bamboestokpuntenbeschermers. Deze kleine aardewerken dopjes zet je bovenop de stokken. Het is een wonder dat ik in de tuin alleen enkels heb verstuikt Niet alleen ogen lopen gevaar in de tuin. Ledematen breken is heel gewoon. Vaak als ge volg van een trapleer of ladder die niet zo stevig stond opgesteld. Mij overkomt het herhaaldelijk: ik sta op een trapleer om een appel of pruim te plukken en één van de trappoten zakt plotseling weg in een mollengang. De trap kapseist. Het is een wonder dat ik tot nu toe alleen maar enkels heb verstuikt en niet gebroken. Soms hebben tuinongelukken een hoog slap stickgehalte. De tak doorzagen waarop je zelf zit gebeurt alleen in mopjes. De tak doorzagen die je vervolgens op je hoofd krijgt, overkomt daarente gen bijna iedereen die weieens zaagt. Ook de zaag die halverwege de zaagsnede blijft vastzitten en met geen mogelijkheid meer is los is te krijgen, zal velen bekend voorkomen. vallen over tuinslangen: veel van die ongelukken zijn natuurlijk te voorkomen. Door zaken goed op te ruimen. Er volgt nu een reclamepraatje, maar daarom ben ik zo tevreden met mijn city gardening spiraalslang van Gardena, die ik gratis kreeg toegestuurd. De slang is bedoeld voor kleine stadstuinen en balkons en veert na ge bruik weer keurig in een spiraal terug. Die hang je vervolgens aan een haak onderaan de kraan. Die zelfoprollende tuinslangen bestaan natuur lijk allang, maar wat moet je met meters tuin slang op een klein balkon? Deze rol je tot maxi maal 7,5 meter uit. Genoeg voor een terras of bal kon dus. Ik ben weliswaar nog nooit over mijn tuinslang gestruikeld, maar heb 'm wel eens overreden met een grasmaaier, met een fraaie fontein als gevolg. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN TIPS NIEUWS O Brabantia afvalemmer Een huishouden zonder Brabantia is geen huishouden. De afvalemmer van dit Brabantse familiebedrijf is een praktisch ding zonder poespas. Oké: je moet speciale zakken kopen, maar die kun je dan wél keurig weg werken. Het in 1919 opgerichte Bra bantia, dat zijn succesverhaal begon met de verkoop van melkbussen, berekende dat sinds de jaren 50 zeker 50 miljoen exemplaren van de emmer zijn gemaakt. Aan de vorm is al die tijd amper gesleuteld. Markt plaats en andere verkoopsites bewij zen dat ze lang meegaan: een Braban tia uit de jaren 70 doet nog altijd een paar tientjes. Prijs: vanaf59,95 euro O Boska kaasschaaf De perfecte plak kaas snijden: het is geen sinecure. Met sommige kaas schaven (we noemen geen namen) produceer je slechts iele fliebertjes. Zo niet de Milano-schaaf van het Bodegravense bedrijf Boska (sinds 1896), die de Milano met zijn non stick functie 'de Rolls Royce onder de kaasschaven' noemt. Overigens is de kaasschaaf geen Nederlandse uitvin ding, zoals vaak wordt gedacht. Het apparaat werd in 1925 ontwikkeld door de Noor Thor Björklund. Prijs: vanaf14 euro O Le Creuset braadpan We gooien er maar weer een verwij zing in naar de auto der auto's: de Rolls Royce onder de pannen kost wat, maar je hebt er je hele leven ple zier van. Gehouwen uit geëmail leerd gietijzer is Le Creuset één bonk bak- en braadplezier. De pro ductie van de fabriek in Fresnoy-le- Grand (sinds 1925) gaat niet met de Franse slag: als het om hun pannen gaat, zijn de Fransenpierre-précis. Het gietijzer wordt in een speciale vorm gegoten die erna wordt vernietigd. Daarom is geen pan hetzelfde. En daarna begint het echte precisiewerk Een Le Creuset wordt altijd met de hand geschuurd en gepolijst. Het buitenste laagje emaille wordt zo sterk dat het amper te beschadigen is, Garantie voor het leven. Prijs: vanaf 149 euro O Peugeot pepermolen Het wordt eentonig, maar de peper molens kennen óók een Rolls Rocye. Hij heet Peugeot (ja, die van de au to's). Model 'Paris' is het bekendste. Deze pepermolen stamt nog uit de tijd dat het Franse familiebedrijf koffiemolens, springveren voor de horloge-industrie en stalen constructies voor hoepelrokken produceerde. In 1874 komt de molen op de markt, eerst van wit porselein, later ook van staal en hout. Inmiddels niet weg te denken uit toprestaurants en keukens van ri sotto roerende hobbychefs. Let op: niet pal boven een pan gebruiken, want daar kan hij niet tegen. Gebruik 'm boven het bord. Prijs: vanaf 29 euro O Bredemeijer theepot Onder theepuristen staan de potten van Bredemeijer op eenzame hoogte. De olijke Bella Ronde houdt de thee vrijdag 12 mei 2017 Struikelen over rondslingerende harken en schoffels, ongelukjes met snoeischaren, Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Botanical style toont hoe je thuis een mooie mix maakt tussen interieur en plan ten. (Terra, 25) BJ0RN GABRIELSEN IANC/ laatste toevluchtsoord van de man Op pagina 9 vind je een verse mannengrot. Mancave geeft een sociaal-cul turele verklaring. (AtlasContact, €19) Soul food: het beste van het westen en het mooiste uit het oosten. (Spec trum, 22,50) 3 o Klasse in de keuken GO Op zoek naar een origineel cadeau voor bijvoorbeeld een geboorte of een ver huizing? Kies voor een boom. Op de site geefeenboompje.nl kun je kiezen uit meer dan twaalf boom soorten (vanaf 19,95 euro) die allemaal hun eigen symboliek hebben en verpakt zijn in een vrolijke ge schenkverpakking. Daarmee herstel je direct een oude tradi tie: het planten van een boom bij een be langrijke gebeurtenis of de komst van nieuw leven. O ja, niet onbelangrijk deze week: er zijn ook Moederdag boompjes te koop. GEFELICI Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum Evelien Baks BEDANKT BOOMPJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43